Каста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ка́ста (порт. casta «рід, походження», спочатку «чиста порода», яке в свою чергу походить із лат. castus «чистий [1], цнотливий [2]».) — ендогамні спадкові замкнені групи людей, які зв’язані традиційними професіями і займають певне місце в соціальній ієрархії.

Історія

[ред. | ред. код]

Касти існували в різних формах у багатьох стародавніх і середньовічних державах.

Найбільшого розвитку кастова організація набула в Індії, де, власне, на її позначення використовується термін джаті (досл. «порода, походження, колір»). Кастова система в Індії перетворилась на соціальну систему і стала важливим елементом індуїзму. Конституція Індії 1950 року проголосила рівноправність каст, однак на практиці залишки і пережитки кастових суспільних відносин зберігаються в суспільному житті і дотепер.

Також поділ на касти мав місце у феодальній Японії, відлуння чого існує і в сьогоденні[3].

Джаваїхарлал Неру припускає, що поява кастової системи відбулася через небажання прийшлих арійців змішуватися з підкореними народами. Слово варна, означає колір, що опосередковано вказує на колір шкіри арійців.[4]

Українське суспільство

[ред. | ред. код]

У сучасному українському мовленні слово каста набуло непрямого значення, означаючи замкнену суспільну групу, що зберігає свою окремішність і групові особливості (наприклад, привілеї) нерідко навіть попри зовнішні чинники.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Касти // Українська Релігієзнавча Енциклопедія

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. [Етимологічний словник Фасмера онлайн, стор. 263 (рос.). Архів оригіналу за 20 січня 2012. Процитовано 12 березня 2012. Етимологічний словник Фасмера онлайн, стор. 263 (рос.)]
  2. Перекладач Google, CASTUS. Архів оригіналу за 14 лютого 2016. Процитовано 12 березня 2012.
  3. Детальніше в статті Буракуміни
  4. Неру, Джавахарлал (1977). Взгляд на всемирную историю. В трех томах. Том 1. Прогресс. - С.59