Катаревуса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Greek alphabet alpha-omega.svg

Стаття з серії:
Грецька мова


Кафаре́вуса (грец. καθαρεύουσα — очищена) — архаїчна еллінізована форма грецької мови, створена у 19 столітті за ініціативою Адамантіоса Кораїса (1748–1833). Він намагався знайти «золоту середину» в питанні, що гостро постало після здобуття Грецією незалежності: якій мові бути державною — старогрецькій чи новогрецькій, що формувалася як жива народно-розмовна мова (дімотіка).

Основою кафаревуси є давньогрецьке койне; власне кафаревусою ніхто ніколи не говорив — це штучна мова. Консервативні кола намагалися насаджувати її як «чисту» та «істинну» грецьку мову. Відтак у XIX столітті кафаревуса стала офіційною літературною мовою. Нею було складено всі офіційні державні та церковні документи. Цей статус кафаревуса зберігала до 1976 року, коли після встановлення демократії в країні державною мовою було проголошено дімотіку. Усі тогочасні грецькі письменники вважали престижним писати твори кафаревусою, бо ніби писали їх справжньою давньогрецькою. Хоча різниця між ними насправді досить істотна.

Сучасний вжиток[ред. | ред. код]

Лексикон кафаревуси містить здебільшого архаїчні форми слів та зовсім позбавлений багатьох новітніх слів, що були запозичені з турецької, англійської та слов'янських мов. У порівнянні з сучасною дімотікою граматика кафаревуси складніша. Нині кафаревуса залишається штучною формою грецької мови. Вона використовується лише церквою, а у грецькій столиці Афінах видається консервативний журнал «Естія» виключно кафаревусою. Її вивчають студенти-філологи грецьких університетів як культурно-історичний феномен.

Кафаревуса також значно вплинула на топоніміку: наприклад, у багатьох мовах, зокрема і в українській, вживається «Іракліон» замість «Іракліо», «Уранополіс» замість «Урануполі», зрештою «Афіни» у множині замість «Афіна».

Посилання[ред. | ред. код]