Собор святих Станіслава і Вацлава (Краків)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вавельський кафедральний собор

Катедральний собор святих Станіслава і Вацлава (пол. Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława), відома також як Вавельська катедра — катедральний храм, що знаходиться на території Вавельського королівського палацу. Собор належить Краківській архидієцезії Католицької церкви і названий на честь благовірного князя чеського Святого Вацлава І та польського єпископа мученика Святого Станіслава (Щепановського).

Історія[ред.ред. код]

На місці нинішнього храму раніше розташовувалися дві інших будівлі: Кафедральний костел св. Вацлава (був побудований в 1020 році і зруйнований чеським князем Бржетиславом у 1038 році) і освячений у 1142 році тринавний костел єпископа і святого великомученика Станіслава (Щепановського). Ця будівля теж стала жертвою пожежі в 1305 році, залишилася тільки крипта Святого Леонарда.

Кілька років пізніше єпископ Нанкер почав будувати третій, вже готичний храм. Оскільки Краків залишався до 1609 року столицею Польщі, кафедральний собор служив одночасно придворним храмом, а в підземних усипальницях поховані королі Польщі.

Вавельський собор був у наступних століттях багато разів перебудований. Навколо будівлі були побудовані каплиці, серед них каплиця короля Сигізмунда (Зигмунта), шедевр ренесансної архітектури, роботи італійського зодчого Бартоломео Береччі (1533).

На дзвіниці Зигмунта, побудованій у XIV столітті як частина укріплень Вавельського пагорба, знаходиться дзвін «Зигмунд», найвідоміший зі дзвонів Польщі і є національним символом країни.

У 1399 році в архікатедральному соборі була похована королева Польщі свята Ядвіга, а в XVII столітті побудований у центрі собору мавзолей святого Станіслава (Щепановського).

28 березня 1931 собор було внесено до реєстру пам'яток культури Малопольського воєводства.

Поховання[ред.ред. код]

Цей собор відомий як місце коронації польських королів, а також як місце їх поховання. Крім них тут поховані інші провідні польські діячі.

Королі Польщі Святі
Інші особи

Посилання[ред.ред. код]

Церква (споруда) Це незавершена стаття про церковну будівлю.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.