Катехіни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Епікатехін (ЕК)
Епіґаллокатехін (ЕҐК)

Катехі́ни — органічні сполуки з групи флавоноїдів. Вони являють собою поліфенольні сполуки і є сильними антиоксидантами.

Хімія катехінів[ред. | ред. код]

Характерні представники — стереоізомери катехін та епікатехін.

Природні джерела катехінів[ред. | ред. код]

Найбільше катехінів міститься в білому чаю, дещо менше в зеленому. У відчутніших кількостях вони виявлені в багатьох плодах і ягодах (яблуко, айва, абрикоса, персик, слива, вишня, суниця, порічки, малина тощо).

Катехіни також наявні в чорному шоколаді.

Танін — загальна назва полімерів катехінів, присутнього в білому, жовтому й зеленому чаю в більшій концентрації, ніж у чорному. Через процеси окиснення при ферментації чаю в чорному чаю зменшений вміст катехінів.

Біологічна роль катехінів[ред. | ред. код]

Антиоксидантні властивості багатьох рослинних продуктів значною мірою обумовлені саме вмістом катехінів. Корисні захисні властивості катехінів можуть бути проілюстровані на прикладі чаю. Чай містить чотири основні катехіни: EC, ECg, EGC і EGCg. Епіґаллокатехін (EGC) — найсильніший антиоксидант з чотирьох основних катехінів чаю; 1ого антиоксидантні властивості у 25-100 разів вищі, ніж у вітамінів C і E. Одна чашка зеленого чаю містить 10-40 міліграмів поліфенолів. Антиоксидантний ефект притаманний також катехінам з броколі, шпинату, моркви, полуниці тощо. Будучи сильним антиоксидантом, зелений чай зменшує кількість вільних радикалів в організмі людини, певною мірою запобігаючи виникненню раку.

Застосування катехінів[ред. | ред. код]

У чистому вигляді катехіни застосовуються рідко. Однак редокс-перетворення катехінів грають важливу роль у технології багатьох харчових виробництв, таких як ферментація чаю, виноробство, виготовлення какао.

У 1975-76 рр. група радянських вчених на чолі Н. Д. Стороженка (1944 р. н.) виділила рамнезіт катехіну з екстракту Filipéndula. Рамнезіт катехіну може проникати в клітину не знищуючи її стінок.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Англійською мовою[ред. | ред. код]

Російською мовою[ред. | ред. код]