Католикос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Католико́с[1], також католіко́с[2][3] (грец. καθολικος — вселенський, загальний, соборний)[4] — верховний патріарх, титул вищих духовних осіб в деяких східних церквах, наприклад в Вірменської апостольської церкви, Грузинської православної церкви, Ассирійської церкви Сходу. В деяких з них слова «католикос» і «патріарх» виступають синонімами. В інших же, як наприклад у Вірменській церкві, вони позначають різні поняття, вказуючи на різні ієрархії влади. Так, католикос позначає верховного ієрарха церкви («Католикос усіх вірмен»), а патріарх — підлеглих йому ієрархів, які очолюють громади в значимих християнських центрах («Єрусалимський Патріарх», «Константинопольський Патріарх»).

Католикос — глава вірменської церкви з 363 р., албанської церкви з 552 по 705 рр. Після злиття албанської церкви з вірменською в 705 р. необхідність в існуванні статусу албанського католикоса поступово відпала і в 1836 р. титул було скасовано. Вірменський католикос носить титул «Верховний патріарх, Католикос усіх вірмен», його резиденція розташована в Ечміадзині (Вірменія). Відповідно до ієрархії Вірменської церкви вірменські патріархи Єрусалимський і Константинопольський підпорядковуються католикосу. Від «Католикоса всіх вірмен» адміністративно незалежний вірменський «Католикос Великого Будинку Кілікії».

У вірмен-католиків свій католикос, який носить титул Патріарха. Його резиденція розташована в Бейруті.

Титул грузинського католикоса існував з 475 по 1811 рр., коли після входження Грузії до складу Росії Православна церква Грузії увійшла у структуру Православної церкви Росії. Титул був відновлений у 1917 році, коли Православна церква Грузії знову отримала автокефалію. Резиденція грузинського католикоса — у Тбілісі.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Католикос. lcorp.ulif.org.ua. Український лінгвістичний портал. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 29 серпня 2018.
  2. Католікос // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Католікос // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  4. Російсько-український академічний словник 1924–33 рр. / гол. ред. А. Кримський, С. Єфремов, ред. В. Ганцов, Г. Голоскевич, М. Грінченкова.

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]