Католикос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Католікос)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Католико́с (грец. Καθολικος — вселенський, загальний, соборний) — титул вищих духовних осіб в деяких східних церквах, наприклад в Вірменської апостольської церкви, Грузинської православної церкви, Ассирійської церкви Сходу. У деяких з них слова «католикос» і «патріарх» виступають синонімами. В інших же, як наприклад у Вірменській церкві, вони позначають різні поняття, вказуючи на різні ієрархії влади. Так, католикос позначає верховного ієрарха церкви («Католикос всіх вірмен»), а патріарх — підлеглих йому ієрархів, які очолюють громади в значимих християнських центрах («Єрусалимський Патріарх», «Константинопольський Патріарх»).

Католикос — глава вірменської церкви з 363 р., албанської церкви з 552 по 705 рр . Після злиття албанської церкви з вірменською в 705 р. необхідність в існуванні статусу албанського католікоса поступово відпала і в 1836 р. титул було скасовано. Вірменський католікос носить титул «Верховний патріарх, Католікос всіх вірмен», його резиденція знаходиться в Ечміадзині (Вірменія). Відповідно до ієрархії вірменської церкви вірменські патріархи Єрусалимський і Константинопольський підпорядковуються католікосу. Від «Католікоса всіх вірмен» адміністративно незалежний вірменський «Католикос Великого Будинку Кілікії».

У вірмен-католиків свій католикос, який носить титул Патріарха. Його резиденція знаходиться в Бейруті.

Титул грузинського католикоса існував з 475 по 1811 рр., коли після входження Грузії до складу Росії Грузинська православна церква увійшла в структуру Російської православної церкви. Титул був відновлений в 1917 році, коли Грузинська православна церква знову отримала автокефалію. Резиденція грузинського католикоса — Тбілісі.