Каттегат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Каттегат і Скагеррак

Каттегат (дан. Kattegat, швед. Kattegatt) — акваторія що обмежена Ютландією (Данія і крайня північ Німеччини) і Сконе, Халланд і Бохуслен (Швеція). Балтійське море має з'єднання з Каттегатом через Ересунн і Данські протоки. Каттегат є продовженням Скагерраку і може розглядатися або як затока Балтійського моря, або як затока Північного моря, або згідно зі скандинавською традицією, не є жодним з них.

  • Довжина біля 200 км,
  • Ширина від 60 км на півночі до 122 км на півдні.
  • Глибина 10—30 м, у північній частині більш 50 м.

Географія[ред.ред. код]

Згідно з визначенням, за прикордонною конвенцією 1932, підписаною Данією, Норвегією та Швецією, північна межа між Каттегат і Скагеррак прямує від півночі миса Гренен в Ютландії на південь до межі Ересунну і далі до маяка Куллен в Сконе[1]

У протоку впадають річки Йота-Ельв, Лаган, Ніссан, Етран, Віскан з боку Швеції, а також річка Гудено з боку Данії.

Найбільш великі острови — Самсьо, Уруст, Лесе, Анхольт. Останні два нерідко називають данським «пустинним поясом», завдяки їх сухому літньому клімату.

У протоці є дві течії: направлена на північ менш солона, поверхнева, і солоніша, глибинніша, направлена на південь. Прибережні води замерзають в зимовий час.

Назва Каттегата пішло від нідерландського і ніжньосаксонського Kat (кішка) і Gat (дірка). Воно вживається з середньовіччя, коли капітани називали цю область вузькою, «як котяча діра» через наявність кількох морських мілин, що істотно ускладнюють судноплавство.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Convention No 3210. League of Nations Treaty Series 199, 1933. Retrieved 15 April 2008.


Данія Це незавершена стаття з географії Данії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Швеція Це незавершена стаття з географії Швеції.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.