Каховське водосховище

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
водосховище
Каховське водосховище
167kachovskemore.jpg
Вид на водосховище
47°28′ пн. ш. 34°10′ сх. д. / 47.467° пн. ш. 34.167° сх. д. / 47.467; 34.167Координати: 47°28′ пн. ш. 34°10′ сх. д. / 47.467° пн. ш. 34.167° сх. д. / 47.467; 34.167
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Україна Україна
*Запорізька область
*Дніпропетровська область
*Херсонська область
Річка Дніпро
Висота над р. м. 44 м
Довжина 230 км км
Ширина 25 км (макс.) км
Площа 2,155 км² км²
Об'єм 18,2 км³ км³
Довжина берегової лінії 896 км км
Найбільша глибина 36 м м
Середня глибина 8,4 м м
Вливаються Дніпро
Виливається Дніпро
Рік наповнення 1955
Dnepr Kachowkaer Stausee.png

Кахо́вське водосхо́вище — одне з шести великих водосховищ у каскаді на річці Дніпро, в Херсонській, Дніпропетровській і Запорізькій областях України. Заповнено у 1955 – 1958 роках.

Загальний опис[ред.ред. код]

Каховське водосховище.

Створене греблею Каховської ГЕС (гребля — біля міста Нової Каховки). Заповнено в 19551958 роках.

Довжина водосховища 230 км, пересічна ширина 9,4 (максимальна — 24 км). Площа 2155 км², об'єм води 18,2 км³. Довжина берегової лінії 896 км. Має сезонне регулювання стоку. Коливання рівня води до 3,3 м, водообмін відбувається 2—3 рази на рік. Береги переважно круті, розчленовані глибокими балками, лише на окремих ділянках пологі (див. Кам'янський під), піщані. Є багато островів (наприклад орнітологічний заказник «Великі і Малі Кучугури»). Температура води влітку до +24°C. Замерзає наприкінці листопада — на початку грудня, скресає у середині лютого — на початку березня. Товщина криги 17—37 см. У липні — серпні відбувається «цвітіння води», яке охоплює до 80—95 % акваторії.

Використовується для судноплавства, зрошення, водопостачання, рибного господарства, рекреації.

З водоймища починаються Каховський канал, Північно-Кримський канал і канал Дніпро — Кривий Ріг. На Каховському водосховищі розташований річкові порти в Нікополі, Енергодарі, Кам'янки-Дніпровській. Уздовж лівого берега водоймища проходять залізничні магістралі із Запоріжжя в Сімферополь і Херсон та Кривбас — Запоріжжя — Донбас.

Є місцем відпочинку, а також аматорського й спортивного рибальства.

Флора і фауна[ред.ред. код]

Фауна включає понад 150 видів зоопланктону, понад 180 — безхребетних, 56 — риб. У прибережних заростях — місце гніздування птахів (качка, кулик тощо).

З історії створення водосховища[ред.ред. код]

Каховське водоймище покрило водою величезну територію найродючіших земель, у тому числі дніпровські плавні. Заплавні луги, озера, ліси — усе кишіло рибою й звіром. Під час пуску Каховської ГЕС звірі втікали хвилями. Кілька років з настанням весни, перелітні птахи кружляли над водою в пошуку родових гніздувань і, не знайшовши, часто просто гинули. Старожили Запоріжжя й тепер згадують, як по-варварськи, за кілька років, було знищено стільки тварин й просто гарних місць. Мережа каналів покрила величезну територію, перетворивши її в сприятливу для землеробства зону.

Каховське водосховище у дніпровському каскаді[1]

На дні водоймища перебуває історична місцевість — Великий Луг. Також на дні водосховища перебуває столиця хана Мамая місто Замик (неподалік від колишнього місця впадіння Кінської до Дніпра).

При створенні водоймища було затоплено близько 90 сіл. Щороку у водоймище йде від 1 до 3 метрів берегової лінії.

Затоплені села: правий берег — Анастасіївка, Гаврилівка (перенесене), Грушівка, Іванівка, Кам'янка, Копсурівка, Крамарева, Комарівка, Леонтіївка, Ново-Павлівка, Оленівка, Нечаївка, Софіївка. Малі Гирла, Великі Гирла, Золота Балка (частково перенесене).

Лівий берег: Володимирівка, Катеринівка.

Природоохоронні території[ред.ред. код]

Об'єкти на берегах водоймища[ред.ред. код]

Козацькі Січі (зазначені від верхів'я до гирла):

Фотогалерея[ред.ред. код]

Заходи безпеки[ред.ред. код]

Постійний контроль за станом безпеки греблі водосховища та гідроелектростанції здійснюють Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Державне агентство водних ресурсів України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Український гідрометеорологічний центр.

Панорама водосховища[ред.ред. код]

Панорама Каховського водосховища та гідроелектростанції

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]