Кацбальгер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кацбальгер

Кацбальгер (нім. Katzbalger, в перекладі «кішкодер», «забіяка»)  — короткий меч ландскнехтів. Цей меч служив в якості додаткової зброї для ближніх боїв ("котячих бійок"), так як основними видами зброї були довші піки, алебарди, дворучні мечі або ручна вогнепальна зброя (наприклад аркебузи). Найбільшого поширення кацбальгер отримав в XVI столітті, в період розквіту ландскнехтів - німецьких найманців. Також застосовувався артилеристами і офіцерами[1].

З питання походження назви існує кілька версій. В одній з них назва походить від того, що піхви меча обтягувалися котячими шкурами: німецькою «katze» - кішка, а «balg» - хутро (шкіра) тварини. Але в більш правдоподібною версією походження назви видається походження від німецького «balgen» - сварка і вищезгаданого «katze». Тоді виходить «котяча сварка» або «котяче звалище», під яким в той час мався на увазі інтенсивний ближній бій.

Довжина кацбальгерів коливалася від 70 до 85 сантиметрів. Але вага при цьому від 1 до 2 кілограм. Кацбальгер - широкий двухлезовий меч з погано вираженим вістрям, більше призначений для рубаючих ударів. За рахунок довжини і ваги в ближньому бою у нього була перевага перед кинджалом. Кацбальгер відрізняється характерною великою гардой в формі літери S, руків'я коротке металеве[2]. Меч носили в шкіряних або металевих піхвах, підвішуючи до поясного ременя в горизонтальному положенні. Кацбальгер був розроблений з великою гардою у вигляді вісімки, яка захищала руку в разі, якщо меч супротивника ковзав вниз по клинку[3].

Використовувався він, коли противник підходив на близьку відстань і дворучні мечі, древкова та інша зброя далекого бою ставала мало ефективною. Кацбальгери відходять у минуле разом з ландскнехтами, коли до кінця XVI століття припиняє своє існування звичай їх наймати. Але, тим не менш, за такий коротку службу, терміном менше ніж століття, кацбальгери нарівні з піками або дворучними «цвайхендерами» ефективно використовувалися найманцями.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]