Кашкавал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кашкавал
Альтернативна назваҐляґанка

Кашкавал (рос. качкавал) або ґля́ґанка[1][2] — сир, що виготовляється з молока домашньої худоби: овець, кіз, рідше корів. Зазвичай має світло-жовтий або білий колір.

Цей сир має достатньо оригінальну грушоподібну форму з маленькою кулькою на вершині сирної головки. Зверху він покритий тонкою скоринкою, колір якої варіюється від білого до світло-коричневого. М'якіть сиру еластична, від солом'яного до ніжно-жовтого кольору, з невеликою кількістю очок. Кашкавал володіє свіжим молочним смаком і приємним ароматом. Його використовують для приготування піци, хачапурі і різних соусів, завдяки тому, що він легко плавиться.

Спочатку сир виробляли в Італії на острові Сицилія і на Балканському півострові. На сьогоднішній день виробництво зайняло великі масштаби, тепер цей сир випускають у багатьох країнах Середземномор'я. На одному з місцевих діалектів «caciocavallo» означає «сир на коні». Можливо, він був так названий через те, що спочатку його готували з молока кобил, але ці факти не підтверджені.

Ґляґанка або ґляґаний сир — традиційний овечий (рідше коров'ячий) сичужний сир Полтавщини.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Путешествія въ Малороссію академика Гильденштедта и кн. И. М. Долгорокаго (окончаніе) / Л. Синицкаго // Кіевская старина : ежемѣсячный историческій журналъ. — Кіевъ : Типографія Г. Т. Корчакъ-Новицкаго, 1893. — Т. XLI (Апрѣль). — С. 33.
  2. Ґля́ґанець, -нця, м., ґля́ґанка, -ки, ж. // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.

Посилання

[ред. | ред. код]