Каїрська гениза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Соломон Шехтер за вивченням матеріалів Каїрської генізи (1895)

Каїрська гениза — найбільший архів середньовічного єврейства, що зберігся в генизі синагоги міста Фустат (нині в межах Каїра). Документи, що охоплюють понад тисячоліття (з кінця IX до кінця XIX ст.), складені єврейським письмом  арабською, давньоєврейською, арамейською, ідишем та деякими іншими мовами[1].

Серед скарбів «Каїрської генизи» — Єврейсько-хозарське листування, Кембриджський документ, Київський лист, стародавні фрагменти Корану і священних текстів юдаїзму, а також Книга премудрості Ісуса, сина Сирахова. Більшу ж частину документів становлять повсякденні ділові папери купців і лихварів. Загальна кількість аркушів оцінюється в 250 тисяч; у них згадується до 35 тисяч осіб з Єгипту, Палестини, Лівану, Сирії, Тунісу, Сицилії, Франції, Іспанії, Марокко, Хорезму, Індії та багатьох інших країн.

Рукописи «Каїрської генизи», на відміну від гениз в інших центрах діаспори, вціліли завдяки напівпустельному клімату Фустата. Першим цими документами зацікавився мандрівний рабин Яків Сапір (1822-88), проте увагу широкої наукової громадськості до каїрського архіву привернув Соломон Шехтер, який вивіз з Єгипту в Кембриджський університет до 140 тисяч документів. Ще 40 тисяч каїрських рукописів осіли в Єврейської теологічної семінарії (англ.) у Нью-Йорку. Вивчення «Каїрської генизи» стало справою життя сходознавця Шломо Гойтейна[2].

Бібліотека Манчестерського університету, у володінні якого знаходяться 11 тисяч документів «Каїрської генизи», в даний час реалізує проект їх перекладу в електронну форму і створення інтернет-бібліотеки каїрської генизи. Група ізраїльських учених використовує комп'ютерну технологію для зіставлення фрагментів, багато з яких представляють собою уривки не більше дюйма діаметром.[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Цілком таємно: приховані бібліотеки світової історії. 2016-11-23. Процитовано 2016-11-23. 
  2. Шломо Гойтейн: A Mediterranean Society: The Jewish Communities of the Arab World as Portrayed in the Documents of the Cairo Geniza, Vol.
  3. Computer Network Piecing Together a Jigsaw of Jewish Lore