Квантовий вихід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Квантовий вихід — число, яке вказує на те, скільки бажаних подій відбувається при поглинанні речовиною одного фотона (кванта світла). Стандартне позначення квантового виходу в оптиці — Q, в фотохімії — \varphi.

Зокрема, квантовий вихід люмінесценції — це ймовірність того, що поглинання фотона люмінофором призведе до люмінесцентного випромінювання, квантовий вихід фотохімічної реакції — що поглинання фотона призведе до хімічного перетворення речовини тощо.

Це можна записати, як

Q = \frac{n_a}{n_q},

де {n_a} — кількість молекул (чи атомів, радикалів, йонів), з якими відбулися перетворення/випромінювання, {n_q} — кількість квантів світла, що їх поглинула речовина.

Квантовий вихід завжди менший за одиницю. Теоретично він може дорівнювати одиниці, лише якщо кожен фотон обов'язково викликає певний фотохімічний/фотофізичний процес, проте це ідеальний випадок; на практиці він завжди менший за одиницю (бо завжди існують невипромінювальні процеси, розсіювання енергії тощо). Особливим випадком є збудження фотоном ланцюгових реакцій, але й у цьому разі більшим за одиницю є лише квантовий вихід брутто-реакції, а квантовий вихід першої елементарної стадії все рівно одиницю не перевищуватиме.

Джерело[ред.ред. код]

N. J. Turro. Molecular photochemistry. New York; Amsterdam: W. A. Benjamin, 1965.


Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.