Кварцове скло

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сфера виробництва НАСА з плавленого кварцу для використання в гіроскопі Gravity Probe B. Це одна з найточніших сфер коли-небудь створених людиною, що відрізняються за формою від ідеальної сфери не більше ніж на 40 атомів товщини. Вважається, що тільки нейтронні зірки є гладкішими.

Ква́рцове скло — однокомпонентне силікатне скло, що одержується плавленням природних різновидів кремнеземугірського кришталю, жильного кварцу і кварцового піску, а також утворюється при застиганні розплаву синтетичного діоксиду кремнію SiO2.

Різновиди[ред. | ред. код]

Розрізняють два види промислового кварцового скла:

  • прозоре (оптичне і технічне)
  • непрозоре.

Непрозорість кварцового скла додає велику кількість розподілених в ньому дрібних газових пухирців (діаметром від 0,03 до 0,3 мкм), що розсіюють світло. Оптичне прозоре кварцове скло, що одержується плавленням гірського кришталю, абсолютно однорідне, не містить видимих газових пухирців; має найменший серед силікатних стекол показник заломлення (nD = 1,4584) і найбільше світлопропускання, особливо для ультрафіолетового проміння.

Властивості[ред. | ред. код]

Кварцове скло має аморфну природу.

Для кварцового скла характерна висока термічна і хімічна стійкість:

Оптичні властивості:

Дисперсія кварцового скла описується формулою Селлмейєра:

де

і довжина хвилі задається в мікрометрах.

Застосування[ред. | ред. код]

Кварцове скло застосовують для виготовлення лабораторного посуду (Силоксид), тиглів, оптичних приладів, ізоляторів (особливо для високих температур), виробів, стійких до температурних коливань. Непрозоре кварцове скло є сировиною для виробництва термостійкої вогнетривкої кварцової кераміки.

Джерела[ред. | ред. код]