Кватахеві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Храм у монастирі Кватахеві, східний фасад
Kvatakhevi monastery.jpg
Kvatakhevi church.jpg

Кватахеві (груз. ქვათახევი) — середньовічний грузинський православний монастир в Шида Картлі, Грузія, 55 км на захід від Тбілісі.

Монастирський комплекс Кватахеві знаходиться поблизу села Кавтісхеві в кінці ущелини, зрізаної потоком, на північних схилах Тріалетського хребта, захищений з трьох сторін крутими гірськими схилами. Він заснований в XIIXIII століттях, і нагадує монастирі грузинської Бетані та Пітареті своїми архітектурними формами і прикрасами, відображаючи сучасний канон храмової грузинської церковної архітектури. У перетині храму — майже квадрат, з куполом, розміщеним на двох вільно стоячих стовпах і на двох стовпах, що спускаються з карнизів вівтаря. Внутрішній простір церкви формується перетином хрестоподібного приміщення і купола.

Будівля має два портали (входи), один — на півдні, другий — на заході. Фасад покрито дрібно тесаними кам'яними білими квадратними плитками. Прикраса рясніє ліпниною, особливо навколо вікон і підстави купола; східний фасад прикрашений великим витіюватим хрестом.

Історично, Кватахеві також був літературним центром, де було скопійовано кілька рукописів. Він також мав значні скарби, середньовічні грузинські ювелірні вироби, значна частина яких була згодом придбана і в наш час[Коли?] виставлена ​​в Москві в Державному Історичному музеї.

Монастир був суттєво пошкоджений під час навали Тимура на Грузію в XIV столітті, але згодом був майже повністю відновлений під патронажем князя Івана Тарханова-Моуравова у 1854 р. Дзвіницю було добудовано у 1872 р.

Література[ред.ред. код]

  • Nodar Sh. Dzhanberidze (1965),Architectural Monuments in Georgia, p. 16. Literatura da Khelovneba.