Квершлаґ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квершлаґ.JPG

Квершла́г (нім. Querschlag)  (рос. квершлаг, англ. crosscut, cross heading, cross entry; нім. Querschlag m)— горизонтальна (рідше — похила) гірнича виробка, яка не має безпосереднього виходу на денну поверхню, проведена під кутом понад 90-45° до площини простягання родовища у вмісних породах навхрест простяганню родовищ.

Служить для розкривання масиву корисних копалин, транспорту, вентиляції, пересування людей, водовідливу, прокладання електричних кабелів та ліній зв'язку тощо. Розрізняють К. блокові, головні, горизонтні, панельні, проміжні, дільничні, флангові та поверхові. Форма поперечного перетину К. склепінчаста, трапецієподібна (застосовується найчастіше), кругла, підковоподібна, прямокутна. Вибір форми поперечного перетину залежить від властивостей вмісних порід, величини і напряму гірничого тиску, терміну служби К. Осн. види кріплення для К. - металеві аркові з взаємозамінного шахтного профілю, монолітні бетонні і залізобетонні, збірні залізобетонні. У міцних стійких породах застосовують набризкбетонне аркове кріплення.

Квершлаг — капітальна виробка, що використовується в першу чергу для розкриття родовища або його частин і подальшого обслуговування гірничих робіт. Іноді квершлаги проводяться з нахилом до горизонту (похилі квершлаги). Під час експлуатації родовища основне функціональне призначення квершлагів — транспорт гірничої маси, доставка матеріалів і обладнання, людей; вентиляція.

Джерела інформації[ред. | ред. код]

  • Положення про проектування гірничодобувних підприємств України та визначення запасів корисних копалин за ступенем підготовленості до видобування.

Література[ред. | ред. код]