Кворум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кворум (лат. quorum praesentia sufficit — яких присутність достатня) — встановлене законом, статутом організації або регламентом число учасників зборів (засідання), необхідне для визнання даних зборів правосильним ухвалювати рішення з питань порядку денного.

Кворум може визначатися числом присутніх або відсотковим відношенням кількості присутніх до загальної кількості членів будь-якого органу.

До найчастіших варіантів кворуму належать:

  • Збори, що мають право розглядати будь-які питання, якщо на ньому присутні більше половини (або більше 2 / 3) від його складу.
  • Для ухвалення будь-якого рішення потрібно, щоб у голосуванні взяли участь більше половини від усіх, які мають право голосу.
  • Для різних питань порядку денного зборів можливе встановлення різних вимог до кворуму.

Кворум може визначатися такими способами:

  • Тільки на початку засідання при реєстрації учасників; після реєстрації лічильна комісія доповідає про явку і про наявність (відсутність) кворуму;
  • На вимогу учасників;
  • Постійний контроль (облік вхідних-вихідних учасників лічильною комісією або за допомогою електронної системи).

При відсутності кворуму, як правило, засідання не починається або переривається. Однак, регламенти деяких парламентів дозволяють при відсутності кворуму ухвалювати рішення з питань забезпечення явки депутатів. Також у деяких парламентах, наприклад, в Палаті представників США, під час обговорень законопроектів кворум не перевіряється, навіть якщо його відсутність очевидна.

Література[ред.ред. код]

  • Юридическая энциклопедия / Под ред. М.Ю. Тихомирова. М., 2000. С. 198.


Право Це незавершена стаття з права.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Політика Це незавершена стаття про політику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.