Квінт Фабій Максим Рулліан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Квінт Фабій Максим Рулліан
Народився невідомо
Помер невідомо
Рим, Римська республіка
Громадянство Римська республіка
Проживання Рим
Ім'я при народженні Quintus Fabius Maximus Rullianus
Діяльність політик і військовослужбовець
Посада консул
Термін 322, 310, 308, 297 і 295 рік до н. е.
Батько Марк Фабій Амбуст
Рід Фабії
Брати, сестри  • Марк Фабій Амбуст (начальник кінноти 322 року до н. е.)
Діти Квінт Фабій Максим Гург, консул 292 року до н. е.

Квінт Фа́бій Макси́м Рулліа́н (лат. Quintus Fabius Maximus Rullianus; IV століття до н. е.) — видатний військовий та політичний діяч Римської республіки, консул 322, 310, 308, 297 і 295 років до н. е.

Життєпис[ред.ред. код]

Представник патриціанського роду Фабіїв. Син Марка Фабія Амбуста, консула 360, 356 та 354 років до н. е. У 331 році до н. е. став курульним еділом. Викрив змову дружин, які труїли своїх чоловіків отруйним зіллям.

У 325 році до н. е. став начальником кінноти при диктаторові Луції Папірії Курсорі. У цей час точилася війна із самнітами. На деякий час Папірій повернувся до Риму. Скориставшись з цього Фабій напав на самнітів й розбив їх під Імбрінієм. Тим не менш за порушення наказу Папірій мав намір стратити Фабія. Тільки заступництво родини, сенату та плебсу врятувало життя Квінту Фабію.

У 322 році до н. Фабія Максима було обрано консулом разом з Луцієм Фульвієм Курвом. Він вів успішну війну в Апулії з самнітами й повернувся до Риму з величезною здобиччю. За успіхи на війні Фабій отримав тріумф.

У 320 році до н. е. його обрано інтеррексом разом з Марком Валерієм Максимом Корвом для обрання нових консулів. У 315 році до н. е. Фабій став диктатором для війни із самнітами. Він захопив місто Сатикули, але у битві при Лавтулах не зміг досягти повної перемоги над ворогом.

У 310 році до н. е. став вдруге консулом, разом з Гаєм Марцієм Рутілом Цензоріном. На цій посаді вів війну з етрусками. Спочатку він при місті Сутріумі розбив ворогів, а згодом й союзників етрусків — умбрів. За наказом сенату призначив диктатором Луція Папірія Курсора для допомогу своєму колезі — Гаю Марцію Рутілу Цензоріну. Після цього Фабій також розбив самнітів при Перузії. За всі ці звитяги він отримав черговий тріумф.

У 308 році до н. е. він втретє став консулом разом з Публієм Децієм Мусом. Війну Фабій вів проти самнітів, захопивши їх важливе місто Нуцерію Алфатерську. Після цього завдав рішучої поразки об'єднаним силам марсів та самнітів. У цей час до Лаціуму вдерлися умбри. Фабій Максим, повернувшись назад, у битві при Меланії вщент розбив ворога.

У 307 році до н. е. Квінта Фабія призначили проконсулом для продовження війни проти самнітів. він цього ж року завдає тяжкої поразки самнітам при Аліфах.

У 304 році до н. е. Квінт Фабій Максим обраний цензором разом з Публієм Децієм Мусом. На цій посаді він відмінив розпорядження Аппія Клавдія Цека. Увесь ринковий натовп він поділив на 4 міські триби. Також Фабій запровадив урочистий в'їзд вершників у квінктільські іди.

У 297 році до н. е. Квінта Фабія вчетверте було обрано консулом, разом з Публієм Децієм Мусом. Головним завданням було здолати самнітів. Спочатку він уклав мир з етрусками, а після цього рушив у Самніум. У битві при Тиферні Фабій завдав поразки ворогові, а згодом захопив місто Циметру.

У 295 році до н. е. Квінт Фабій вп'яте став консулом, знову разом з Публієм Децієм Мусом. Того ж року він воював з об'єднаними силами галлів та самнітів. У вирішальній битві при Сентині Фабій вщент розбив ворогів, за що отримав ще один тріумф.

У 292 році до н. е. Фабій став легатом при своєму сині Фабії Максимі Гургесі, який досить невдало воював з самнітами. Рулліан допоміг синові здолати ворога й справити тріумф.

Родина[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • T. Robert S. Broughton: The Magistrates Of The Roman Republic. Vol. 1: 509 B.C. — 100 B.C.. Cleveland / Ohio: Case Western Reserve University Press, 1951. (англ.)