Квінт Фабій Максим Рулліан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Квінт Фабій Максим Рулліан (IV ст. до н. е.) — видатний військовий та політичний діяч Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Представник патриціанського роду Фабіїв. Син Марка Фабія Амбуста, консула 360, 356 та 354 років до н. е. У 331 році до н. е. став курульним еділом. Викрив змову дружин, які труїли своїх чоловіків отруйним зіллям.

У 325 році до н. е. став начальником кінноти при диктаторові Луції Папірії Курсорі. В цей час точилася війна із самнітами. На деякий час Папірій повернувся до Риму. Скориставшись з цього Фабій напав на самнітів й розбив їх під Імбрінієм. Тим не менш за порушення наказу Папірій мав намір стратити Фабія. Тільки заступництво родини, сенату та плебсу врятувало життя Квінту Фабію.

У 322 році до н. Фабія Максима обирають консулом (разом з Луцієм Фульвієм Курвом). Він веде успішну війну в Апулії з самнітами й повертається до Риму з величезною здобиччю. За успіхи на війні Фабій отримав тріумф.

У 320 роц ідо н. е. обирається інтеррексом разом з Марком Валерієм Максимом Корвом для обрання нових консулів. У 315 році до н. е. Фабій стає диктатором для війни із самнітами. Він захоплює місто Сатикули, але у битві при Лавтулах не зміг досягти повної перемоги над ворогом.

У 310 році стає вдруге консулом (разом з Гаєм Марцієм Рутілом Цензорином). На цій посаді веде війну з етрусками. Спочатку він при м. Сутріумі розбив ворогам. згодом також й союзників етрусків — умбрів. За наказом сенату призначив диктатором Луція Папірія Курсора для допомогу своєму колезі — Гаю Марцію. після цього Фабій також розбив самнітів при Перузії. За всі ці звитяги він отримав тріумф.

У 308 році до н. е. він знову стає консулом (разом з Публієм Децієм Мусом). Війну Фабій вів проти самнітів, захопивши їх важливе місто Нуцерію Алфатерську. Після цього завдав рішучої поразки з'єднаним силам марсів та самнітів. в цей час до Лаціуму вдерлися умбри. Фабій Максим, повернувшись назад, у битві при Меланії вщент розбив ворога.

У 307 році до н. е. Квінта Фабія призначають проконсулом для продовження війни проти самнітів. він цього ж року завдає тяжкої поразки самнітам при Аліфах.

У 304 році до н. е. Квінт Фабій Максим обраний цензором (разом з Публієм Дециєм Мусом). На цій посаді він відмінив розпорядження Аппія Клавдія Цека. Увесь ринковий натовп він поділив на 4 міські триби. Також Фабій запровадив урочий в'їзд вершників у квінктільські іди.

У 297 році до н. е. Квінта Фабія обирають консулом (разом з Публієм Дециєм Мусом). Головним завданням було здолати самнітів. Спочатку він уклав мир з етрусками, а після цього рушив у Самніум. В битві при Тиферні Фабій завдав поразки ворогові, а згодом захопив місто Циметру.

У 295 році до н. е. Квінт Фабій знову стає консулом (разом з Публієм Дециєм Мусом). Тут він воював з об'єднаними силами галлів та самнітів. В вирішальній битві при Сентині Фабій вщент розбив ворогів, за що отримав тріумф.

У 292 році до н. е. Фабій став легатом при своєму синові Фабію Гургиті, які досить невдало воював з самнітами. Рулліан допоміг синові здолати ворога й справити тріумф.

Родина[ред.ред. код]

  • Квінт Фабій Максим Гургит, консул 292 року до н. е.

Джерела[ред.ред. код]

  • T. Robert S. Broughton: The Magistrates Of The Roman Republic. Vol. 1: 509 B.C. — 100 B.C.. Cleveland / Ohio: Case Western Reserve University Press, 1951.