Квінт Цедіцій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квінт Цедіцій
Народився невідомо
Рим
Помер 256 до н. е.
Сицилія
Громадянство Римська республіка
Діяльність давньоримський політик
Знання мов латина
Посада консул
Термін 256 рік до н. е.
Попередник Гней Корнелій Блазіон
Наступник Марк Атілій Регул
Рід Цедіції
Батько Квінт Цедіцій Ноктуа
Мати невідомо

Квінт Цедіцій (*Quintus Caedicius, д/н —256 до н. е.) — політичний та військовий діяч часів Римської республіки, учасник Першої Пунічної війни.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з відомого та впливового плебейського роду Цедіціїв. Його предок Марк Цедіцій уславився під час захоплення галлами Риму у 390 році до н. е. Син Квінта Цедіція Ноктуа, консула 289 року до н. е. Не відомо з якої причин проте Квінт Цедіцій молодший не став використовувати родинний когномен «Ноктуа».

У 258 році до н. е. як військовий трибун воював проти карфагенян під орудою консула Авлом Атілієм Калатіном, під час одного з боїв разом з іншим військовим трибуном Марком Кальпурнієм Фламмом врятував римське військо, яке потрапило у засідку.

У 256 році до н. е. обирається консулом (разом з Луцієм Манлієм Вульсоном Лонгом). Під час війни з карфагенянами на Сицилії загинув або помер від якоїсь хвороби. Замість нього консулом суфектом став Марк Атілій Регул.

Цедіцій відомий висловом «Дійти туди, соратники, необхідно, а повернутися необхідності немає» (під час складного прориву крізь лави супротивника). Згодом вислів на свій норов повторювали різні римські політики, зокрема Гней Помпей Великий.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • William Smith, Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, 1, Boston: Little, Brown and Company, Vol.2 pag.150 n.1
  • Луций Анней Сенека. Нравственные письма к Луцилию. М.: «Наука», 1977.//Пер. С. А. Ошерова, — LXXXII
  • Thomas Robert Shannon Broughton: The Magistrates of the Roman Republic. Bd. 1, New York 1951, S. 208.