Квінт Цецилій Метелл Пій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Срібний денарій Квінта Цецилія Метелли Пія, 81 рік до н. е.
Квінт Цецилій Метелл Пій
лат. Quintus Caecilius Metellus Pius
Quintus Metellus Pius.jpg
Народився 130 до н. е.
Рим, Стародавній Рим
Помер 63 до н. е.
Рим, Стародавній Рим
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність політик, військовослужбовець
Посада претор, давньоримський сенатор[d][1] і консул[1]
Партія оптимати
Конфесія давньоримська релігія
Батько Квінт Цецилій Метелл Нумідійський
Діти Квінт Цецилій Метелл Пій Сципіон Назіка

Квінт Цецилій Метелл Пій (лат. Quintus Caecilius Metellus Pius; близько 125 до н. е. — 63 до н. е.) — давньоримський політик, консул (80 р. до н. е.) і великий понтифік (81 р. до н. е. — 63 р. до н. е.).

Походження[ред. | ред. код]

Народився у знатній родині Цециліїв Метеллів. Був єдиним сином — Квінта Цецилія Метелла Нумідійського, відомого полководця Югуртинської війни, що керував у Африці римськими військами. Представники роду Метеллів займали наприкінці II століття до н. е. — на початку I століття до н. е. консульські посади. Дружина Квінта Цецилія — Ліцинія Секунда, була дочкою Луція Ліцинія Красса.

АгноменПій (Pius) він отримав за те, що своєю кришталево чистою репутацією заслужив повернення в Рим свого батька, який перебував у вигнанні в результаті підступів Сатурніна. Згодом ця репутація допомогла йому зайняти пост Pontifex Maximus.

Військова кар'єра[ред. | ред. код]

Під час Союзницької війни 91—88 рр. Метелл був претором і командував однією з римських армій, його ім'я називається в числі найзначніших полководців цієї війни. За повідомленням Аврелія Віктора, Метелл убив ватажка марсів Помпедія (Сілона). Після встановлення в Римі панування Марія та Цінни він волів не повертатися, а чекав результату подій в Лігурії.

Разом зі своєю армією він приєднався до Сулли і разом з ним брав участь у Громадянській війні 83—82 рр.. У 83 році до н. е. зазнав поразки від Гая Фабія Адріана, прихильника Гая Марія, й вимушений був відступити до до Нарбонської Галлії.

У 81 до н. е. став великим понтифіком і залишався ним до своєї смерті в 63 до н. е. У тому ж році Сулла, що був уже довічним диктатором, вибрав Метелла, як відомого і шанованого представника римського нобілітету, для консульства на майбутній рік (разом з собою). Для закріплення родинних зв'язків Сулла взяв у дружину двоюрідну сестру, Метелла.

У 80 р. до н. е. його обрано разом з Суллою консулом. І вже у 79 р. до н  е. Метелл був відправлений як проконсул в Іспанію для ведення війни проти Квінта Серторія, однак довгих 8 років не зумів його перемогти, поки Метеллу не надіслано Римом на допомогу Гнея Помпея Великого. Обидва закінчили війну у 71 році до н. е. та отримали тріумф у Римі.

Метелл помер у Римі в 63 році до н. е. Його усиновленим став Квінт Квінт Цецилій Метелл Пій Сципіон Назіка — консул 52 р. до н. е.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б Thomas Robert Shannon Broughton The Magistrates of the Roman RepublicSociety for Classical Studies, 1951. — ISBN 0-89130-812-1, 0-89130-811-3