Квінт Цецилій Метелл Пій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Квінт Цецілій Метелл Пій)
Перейти до: навігація, пошук
Срібний денарій Квінта Цецилія Метелли Пія, 81 рік до н. е.

Квінт Цецилій Метелл Пій (лат. Quintus Caecilius Metellus Pius, *бл. 125 до н. е. — † 63 до н. е.) — давньоримський політик, консул (80 р. до н. е.) і великий понтифік (81 р. до н. е. — 63 р. до н. е.).

Походження[ред.ред. код]

Народився у знатній родині Цециліїв Метеллів. Був єдиним сином — Квінта Цецилія Метелла Нумідійського, відомого полководця Югуртинської війни, що керував у Африці римськими військами. Представники роду Метеллів займали наприкінці II століття до н. е. — на початку I століття до н. е. консульські посади. Дружина Квінта Цецилія — Ліцинія Секунда, була дочкою Луція Ліцинія Красса.

АгноменПій (Pius) він отримав за те, що своєю кришталево чистою репутацією заслужив повернення в Рим свого батька, який перебував у вигнанні в результаті підступів Сатурніна. Згодом ця репутація допомогла йому зайняти пост Pontifex Maximus.

Військова кар'єра[ред.ред. код]

Під час Союзницької війни 91—88 рр. Метелл був претором і командував однією з римських армій, його ім'я називається в числі найзначніших полководців цієї війни. За повідомленням Аврелія Віктора, Метелл убив ватажка марсів Помпедія (Сілона). Після встановлення в Римі панування Марія та Цінни він волів не повертатися, а чекав результату подій в Лігурії.

Разом зі своєю армією він приєднався до Сулли і разом з ним брав участь у Громадянській війні 83—82 рр.. У 83 році до н. е. зазнав поразки від Гая Фабія Адріана, прихильника Гая Марія, й вимушений був відступити до до Нарбонської Галлії.

У 81 до н. е. став великим понтифіком і залишався ним до своєї смерті в 63 до н. е. У тому ж році Сулла, що був уже довічним диктатором, вибрав Метелла, як відомого і шанованого представника римського нобілітету, для консульства на майбутній рік (разом з собою). Для закріплення родинних зв'язків Сулла взяв у дружину двоюрідну сестру, Метелла.

У 80 р. до н. е. обирається разом з Суллою консулом. І вже у 79 р. до н  е. Метелл був відправлений як проконсул в Іспанію для ведення війни проти Квінта Серторія, однак довгих 8 років не зумів його перемогти, його поки Метеллу не надіслано Римом на допомогу Гнея Помпея Великого. Обидва закінчують війну у 71 році до н. е. та отримують тріумф у Римі.

Метелл помирає в Римі у 63 році до н. е. Його прийомним сином стає Квінт Цецилій Метелл Пій Сціпіо — консул 52 р. до н. е.

Посилання[ред.ред. код]