Квітковий богомол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Квітковий богомол
Creobroter gemmatus
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Відділ: членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Богомоли (Mantodea)
Родина: Hymenopodidae
Підродина: Hymenopodinae
Триба: Hymenopodini
Рід: Квітковий богомол (Creobroter)
Біноміальна назва
Westwood, 1889

Квітковий богомол (Creobroter) — один з найвідоміших родів богомолів.

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

У квіткового богомола надкрила зеленого кольору з кремовою смужкою посередині і такого ж кольору плямами біля основи крил. Задні крила червоного кольору. На тулубі є рожеві й коричневі цятки. У личинок останньої стадії починає проявлятися на спинній частині черевця строката пляма у формі ока. На тілі личинки так само, як і у дорослих особин є коричневі і рожеві цятки. Личинки добре пересуваються і встають на задні ноги, згинаючи при цьому черевце в районі задньої частини переднеспинки.

Харчування[ред.ред. код]

Завдяки своїй розфарбовуванні квітковий богомол добре маскується на різних кущах, де чекає свою здобич в нерухомому стані. Харчуються богомоли різними комахами, у тому числі й тими, які збирають пилок на квітах.

Даний вид богомолів може годинами нерухомо сидіти в засідці, при цьому хапальні ноги у них підібгані для того, щоб в будь-яку секунду можна було зробити кидок і пообідати. Як тільки богомол зауважує потенційну здобич, голова його повертається в її сторону. Після того, як видобуток наблизилася на досить близьку відстань, вони злегка піднімають гомілки хапальних ніг і завмирають в очікуванні слушного моменту. Як тільки видобуток виявляється на відстані кидка, богомол відразу ловить її хапальними ногами, затискає в своїх шипах і охоче поїдає ще живе комаха. Хотілося б відзначити, що швидкість подібного кидка просто дивовижна і становить від 48-75 мілісекунд. Якщо видобуток «дражнить» богомола, кружляючи навколо нього, але не потрапляє на відстань кидка, богомоли починають повільно підкрадатися до неї.

Розмноження[ред.ред. код]

Приблизно на 15 день після останньої линьки, богомоли стають статевозрілими, і приходить черга шукати собі пару. У пошуках самки, самці все ціле спираються на свій зір. Знайшовши самку, самці повільно наближаються до неї, при цьому періодично зупиняються для того, щоб переконається в тому, що самка налаштована позитивно. Якщо самка не проявляє агресії, самець залазить на неї міцно, чіпляючись передніми лапами за щиток самки. Міцно закріпившись на самки, самець загинає кінець свого тулуба під тулуб самки. Це початок копуляції (парування). У такому положенні вони проведуть ще кілька годин, після чого самець постарається якомога швидше втекти, щоб не бути з'їденим самкою. Поїдання самками самців досить буденна справа у богомолів, від з'їденого самця, самка отримує більшу порцію протеїну, який знадобиться їй для формування яєць. У самок богомолів є спеціальний пінистий секрет, який виробляється розташованими в черевці залозами. Цей секрет на повітрі швидко твердне і перетворюється в коричневу пергаментообразной масу. Даний секрет служить будівельним матеріалом для оотеки, в яку самки відкладають свої яйця. Подібні оотеки мають подвійну стінку для регулювання вологості і температури яєць. Оотеки самки кріплять до підкладки. Через кілька місяців з кокона почнуть з'являтися личинки, які при виході з яєць звиваються, тим самим прориваючи кокон. Вперше личинки линяють вже відразу після виходу з яєць. Якщо поглянути на кокон після виходу з нього личинок, то можна помітити безліч кожец, схожих на своїх господарів. Личинки ж відразу після виходу з яєць спрямовуються вгору по гілках, рассажівая на невеликій відстані один від одного. У богомолів перетворення не повне, тому відразу після личинки виходить дорослий богомол. Відзначено, що для повного дозрівання самців богомолів необхідно 6 линьок, тоді як самкам для того, щоб стати статевозрілими, необхідно 7 линьок. Як самки, так і самці цього виду швидко літають.

Захисні інстинкти[ред.ред. код]

Коли трапляється таке, що богомола застають зненацька і йому нікуди подітися, то він приймає загрозливу позу, випрямляючи задні ноги, розкриває крила і розводить у сторони хапальні ноги. У такій позі у даного виду богомола стають видні яскраво червоні задні крила і пляма у формі очі строкатого кольору (очне пляма), яке розташовується на верхній частині черевця. У подібній позі богомоли здаються набагато більшими, ніж насправді, а пляма у вигляді ока збиває з пантелику.

Зміст і розведення[ред.ред. код]

Після відкладання самкою оотеки, її слід помістити разом з підкладкою в невеликий контейнер з хорошою вентиляцією і шаром вологого торфу або кокосового субстрату. При високій вологості і температурі в межах 25-28 º С через деякий час вилупляться личинки. Личинок найкраще містити в загальному ящику, на дно якого необхідно укласти безліч тонких гілочок і кілька см субстрату для підтримки рівня вологості на необхідному рівні. Личинки починають харчуватися вже на другий день після вилуплення з яєць. Для личинок перших віків як корм цілком підійдуть пестрокрилкі, в літній час можна згодовувати комах, яких можна зловити на луках за допомогою Сочка. Після того, як деякі личинки досягнуть 3-х см їх можна розсортувати і посадити в інші ящики з подібними умовами. Підлітки охоче поїдають цвіркунів, сарану, тарганів, мух та інших комах відповідного розміру. Личинок на останніх стадіях необхідно розсортувати за статевою ознакою і розсадити в окремі ящики. Для спаровування в ящик садять одну самку і від 1 до 4 самців. Не варто забувати про те, що канібалізм серед богомолів досить поширене явище, тому в коші з підлітками і дорослими особинами завжди повинен бути присутнім корм.