Квічаль тайговий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квічаль тайговий

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Дроздові (Turdidae)
Рід: Квічаль (Zoothera)
Вид: Квічаль тайговий
Zoothera aurea
(Holandre, 1825)
Підвиди

(Див. текст)

Синоніми
Turdus aureus Holandre, 1825
Zoothera dauma aurea
Посилання
Вікісховище: Zoothera aurea
Віківиди: Zoothera aurea
ITIS: 916153
МСОП: 155646620
NCBI: 2021823
Fossilworks: 365965

Квіча́ль тайговий[2] (Zoothera aurea) — вид горобцеподібних птахів родини дроздових (Turdidae). Мешкає в Азії. Раніше вважався конспецифічним зі строкатим квічалем. В Україні рідкісний, залітний вид[3].

Сибірський квічаль

Довжина птаха становить 27—31 см. Забарвлення строкате, поцятковане чорними лускоподібними плямками. Верхня частина тіла світло-оливково-коричнева, нижня частина тіла жовтувата або білувата. Крила зверху чорно-охристі, знизу білі з помітною чорною смугою, характерною також для сибірського квічаля. На хвості 14 стернових пер.

Систематика і таксономія

[ред. | ред. код]

Систематика цього виду спірна. Тайговий квічаль раніше вважався конспецифічним зі строкатим квічалем (Zoothera dauma). Зазвичай дослідники виділяють два підвиди: Z. aurea aurea і Z. aurea toratugumi. Автори Handbook of the Birds of the World (HBW) включають до Z. aurea ще 4 підвиди, яких інші дослідники відносять до Z. dauma: iriomotensis, neilgherriensis, imbricata і horsfieldi. МСОП відносить підвид neilgherriensis до виду Z. dauma. Натомість Міжнародна спілка орнітологів (IOC) виділяє підвиди neilgherriensis і imbricata в окремі види.

Підвиди

[ред. | ред. код]

Виділяють два підвиди:[4]

Поширення і екологія

[ред. | ред. код]

Тайгові квічалі гніздяться у східній Палеарктиці, від Сибіру до Маньчжурії, Кореї і Японії. Взимку вони мігрують до Східної і Південно-Східної Азії. Залітні птахи трапляються в Європі, зокрема в Україні.

Тайгові квічалі живуть у тайзі, хвойних і мішаних лісах. У Росії вони зустрічаються в ялинових лісах на берегах річок, у мішаних і широколистяних лісах на гірських схилах, у лісостепу, в модринових, березових і осикових лісах, рідколіссях. У Кореї вони зустрічаються в гірських лісах, в Японії у вологих широколистяних і мішаних лісах з густим підліском, на висоті від 500 до 1600 м над рівнем моря в центральній частині Хонсю, на висоті від 0 до 800 м над рівнем моря на Хоккайдо. В місцях зимкування тайгові квічалі зустрічаються у вічнозелених і хвойних лісах та в бамбукових заростях, а також у парках і садах. Живляться безхребетними. Гніздування в Сибіру починається наприкінці травня, на півночі Кореї воно триває з травня по серпень, в Японії з квітня по серпень. Гніздо відносно велике, чашоподібне, зроблене з моху, гілочок, трави і корінців, розміщується на дереві або в чагарниках, на висоті від 1 до 6 м над землею. В кладці від 3 до 5 яєць.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. BirdLife International (2016). Zoothera aurea. Архів оригіналу за 8 жовтня 2021. Процитовано 20 квітня 2022.
  2. Zoothera aurea у базі Avibase.
  3. Lepage, Denis. Checklist of birds of Ukraine. Bird Checklists of the World. Avibase. Архів оригіналу за 20 квітня 2022. Процитовано 26 April 2020.
  4. Gill, Frank; Donsker, David; Rasmussen, Pamela, ред. (2022). Thrushes. IOC World Bird List Version 12.1. International Ornithologists' Union. Архів оригіналу за 30 вересня 2021. Процитовано 20 квітня 2022.