Кейтеринг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кейтерінг (англ. catering від cater — «постачати провізію») — галузь громадського харчування, пов'язана з наданням послуг на віддалених точках, що включає всі підприємства і служби, що надають підрядні послуги з організації харчування співробітників компаній і приватних осіб у приміщенні і на виїзному обслуговуванні, а також здійснюють обслуговування заходів різного призначення і роздрібний продаж готової кулінарної продукції. На практиці під кейтерингом мається на увазі не тільки приготування їжі і доставка, а й обслуговування персоналом, сервірування, оформлення столу, розлив і подача напоїв гостям і тому подібні послуги.

Види кейтерингу[ред. | ред. код]

Види кейтерингу розрізняють за місцем, способом надання послуг та їхньою вартістю[1]: подієвий кейтеринг (харчування гостей на приватному святі чи торгова точка на загальноміському святі), харчування на транспорті (в тому числі авіаційний кейтеринг, або бортове харчування), соціальне харчування (корпоративне харчування, освітні і медичні установи, виправні заклади, армія і тощо)

 • Приготування їжі в приміщенні;
 • Приготування їжі поза приміщенням (виїзне ресторанне обслуговування);
 • Контракт на поставку (доставка в офіс);
 • Соціальний кейтеринг;
 • Роздрібний продаж готової кулінарної продукції;
 • VIP-кейтеринг;
 • Кейтеринг напоїв і коктейлів (виїзний бар).
 • Авіакейтеринг
 • Концертний кейтеринг (виконання вимог райдера артистів)
 • Медичний кейтеринг (організація харчування для закладів охорони здоров'я)
 • Інші

Види виїзного ресторанного обслуговування[ред. | ред. код]

Існує кілька видів виїзного ресторанного обслуговування:

Історія[ред. | ред. код]

Світовий ринок кейтеринг-індустрії почав активно розвиватися в США на початку XX століття під час масштабного будівництва хмарочосів, для організації харчування численних робочих. Одночасно ідея отримала швидке поширення як спосіб забезпечення харчування співробітників великих промислових підприємств і офісних працівників бізнес-центрів США і Європи з метою більш ефективної організації робочого дня.

Сезонні особливості кейтерингу[ред. | ред. код]

Сезонність є характерною рисою галузі. Протягом року формат і тематика проведених заходів змінюються, і багато в чому залежать від свят, що відзначаються в цей період, а також погодних умов. За даними компанії Compass Group, сезонність в кейтерингу характеризується прогнозованими кількісними показниками прибутку, які залишаються майже постійними для кожного сезону з року в рік.

Перший активний сезон припадає на грудень, в якому кількість замовлень досягає максимуму в другій половині місяця, і саме початок січня. Це пов'язано зі святкуванням Нового року і Різдва Христового. Найбільшим попитом користуються такі формати заходів сезону як бенкет та буфет (фуршет). В цілому на грудень - початок січня припадає близько 25-30% замовлень від загальнорічної кількості.
Другий сезон охоплює квітень, травень і, частково, червень. Переважають заходи, пов'язані з випускними вечорами, весіллями, корпоративними святами, проведеними на відкритому повітрі. У цей період також популярні заходи «тім-білдингу», корпоративів. Формат кейтерингового обслуговування - пікнік, барбекю, буфет (фуршет). На другий сезон припадає близько 35-50% замовлень від загальнорічного кількості.

Третій пік характеризується бізнес-активністю і випадає на другу половину вересня, жовтень та першу частину листопада. В основному послуги кейтерингових компаній затребувані на презентаціях, виставках, бізнес - тренінгах, семінарах, прес-конференціях. Основні формати заходів - кава-брейк, коктейль, буфет (фуршет). Цей період приносить власникам кейтерингових компаній близько 30-35% від загальнорічного числа замовлень. Найбільш непродуктивними місяцями для кейтерингових компаній є січень, лютий і листопад. У цьому сезоні затребувані в основному вечері, коктейлі та приватні заходи. На їх частку припадає менше 10 % від загального числа замовлень. Однак бувають і винятки, коли сезон не має значення. Приміром, якщо в той чи інший період часу проходять масштабні міжнародні форуми, спортивні змагання, які мають на увазі велику кількість учасників (туристів, вболівальників), в тому числі, перших осіб держав, делегацій з різних країн світу.

За даними групи компаній «Fusion Management», яка була основним оператором харчування на Зимових Олімпійських та Паралімпійських іграх 2014 року, період лютий-квітень року став вельми успішним для кейтерингу, а в Сочі була об'єднана ділова і святкова програма, затребувані опинилися практично всі формати харчування: лінія роздачі, шведський стіл, фуршет, бенкет, концесії (буфет), стріт-фуд. Всього послугами кейтерингових компаній на Олімпіаді і Паралімпіаді 2014 скористалися понад 1 500 000 осіб, у тому числі, спортсмени та міжнародні делегації з десятків країн світу. Крім того, багато компаній і державні відомства, задіяні в підготовці до Ігор 2014 року, перенесли святкування корпоративного Нового року, що також позначилося на сезонної прибутку кейтерингових компаній.

Кейтеринг в Україні[ред. | ред. код]

Перші зачатки кейтерингу з'явилися в Україні в середині 1990-х. Ідея ощасливити «голодуючі» фірми прийшла скоріше всього, не з Заходу (як більшість нових видів бізнесу), а зародилася в широких верствах населення як відповідь на вимогу часу. Паралельно зі стихійно виниклим «нецивілізованим» ринком кейтеринг-послуг з'явилися і перші великі спеціалізовані фірми. У 1996 році на арену вийшла вітчизняна компанія «Гетьман - Фуршет», що стала на деякий час монополістом у цій галузі.

У 2002 році була заснована компанія «Фігаро-Кейтеринг». З моменту її створення почалося формування культури кейтерингу в Україні.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. П. Чернозубенко Торговый маркетинг в кейтеринге Кейтеринг. Энциклопедия торгового маркетинга.(рос.)

Література[ред. | ред. код]

 • Франсін Халворсен. Основи кейтерингу: як організувати виїзне обслуговування. — М. : Ресторанні відомості, 2005. — ISBN 5-98176-025-7.
 • Брюс Меттел. Кейтеринг. Керівництво з ефективного управління бізнесом = М.. — М. : ББПГ, 2012. — 368 с. — ISBN 978-5-93679-167-3. Шаблон:Стиль статті

Джерела[ред. | ред. код]