Кекс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кекс з цукровою пудрою, грудень 2015 р.

Кекс (пол. keks, рос. кекс) — солодкий борошняний кондитерський виріб з дуже здобного тіста різної щільності залежно від рецептури і технології виготовлення.[1]

Опис[ред. | ред. код]

Кекс по суті являє собою солодкий хліб, тобто пиріг, до складу тіста якого (традиційно воно бісквітне, рідше дріжджове), крім борошна (і дріжджів) входять вода, яйця, маргарин, цукор, може бути також сіль, масло. Як додатки найпопулярнішими є родзинки, горіхи, цукати.

Випікаються кекси звичайно у формах видовженого або циліндричного вигляду, причому деякі з них глазуруються помадкою, шоколадом, оздоблюються фруктами, мигдалем та ін.[1]

Історія виробу, його української назви і види[ред. | ред. код]

Продукт, подібний на кекси (у сучасному розумінні цього українського слова), відомий ще з часів Давнього Риму. Особливої популярності кекси набули за Середньовіччя в Англії та Німеччині.

Кондитерській виріб, що в українській розуміється під словом кекс, відомий під такою ж назвою в поляків і росіян. Саме від перших, тобто з польської мови, він і потрапив до України, поляки ж, імовірно, запозичили німецьке слово keks, яке у самих німців означає різновид печива (див. тут), а походить воно, імовірно, від англ. Cakes «пиріг». За СРСР найпопулярнішою була думка, що і українське, і російське кекс безпосередньо є англійським запозиченням[2], проте, в такому разі незрозумілим є присутність слова з тотожнім значенням у польській мові. Також варто зазначити, що низка борошняних виробів німецької та ін. європейських кухонь (напр. штолен), в українській мові визначатимуться саме як кекси, в мові оригіналу не будучи ними.

Ще в дореволюційний період у Російській імперії усталилися декілька типів кексів, що за часів СРСР зберегли своє існування — великі кекси, що було прийнято нарізати скибочками, і виріб маленької форми. Останній був одним з найпопулярніших виробів у шкільних їдальнях від часів застою.

Зараз кекс є радше десертом, на що промовисто вказують назви його сучасних марок, напр. Кекс до чаю.

Кекс є також продуктом домашнього приготування.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Українські страви (Третє видання) — Київ: Державне видавництво технічної літератури УРСР, 1960 (с.:343)
  2. Словник іншомовних слів. За ред. О. С. Мельничука., К.: ГР УРЕ, 1975, стор. 325

Джерела[ред. | ред. код]

  • Словник іншомовних слів. За ред. О. С. Мельничука., К.: ГР УРЕ, 1975, стор. 325

Посилання[ред. | ред. код]