Келдиш Мстислав Всеволодович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Келдиш Мстислав Всеволодович
Келдыш Мстислав Всеволодович
Mstislav Keldysh Moscow.jpg
Народився 28 січня (10 лютого) 1911[1][2]
Рига, Ліфляндська губернія, Російська імперія, тепер Латвія Латвія
Помер 24 червня 1978(1978-06-24)[3][4][…] (67 років)
Москва, СРСР
·серцева недостатність
Поховання
Країна СРСР СРСР
Діяльність математик, інженер, викладач університету, політик, фізик
Alma mater МДУ
Галузь математика
механіка
Заклад Центральний аерогідродинамічний інститут імені М. Є. Жуковського, Інститут прикладної математики ім. М. В. Келдиша РАНd, Keldysh Research Centerd, Московський державний університет імені М. В. Ломоносова, МФТІ і Академія наук СРСР
Посада депутат Верховної ради СРСР[d]
Звання академік і академік АН СРСР[d]
Ступінь доктор фізико-математичних наук
Вчителі Лаврентьєв Михайло Олексійович
Відомі учні Jalal Allakhverdiyevd і Ivan Aleksandrovich Kipriyanovd[6]
Членство Академія наук НДР, Саксонська академія наукd, Леопольдина, Академія наук СРСР[7], Угорська академія наук, ЦК КПРС, Американська академія мистецтв і наук, Королівське товариство Единбурга, Польська академія наук, Американське математичне товариство, Міжнародна академія астронавтики, Румунська академія і Болгарська академія наук
Батько Vsevolod Keldychd
Нагороди
Герой Соціалістичної Праці Герой Соціалістичної Праці Герой Соціалістичної Праці
Орден Леніна Орден Леніна Орден Леніна Орден Леніна
Орден Леніна Орден Леніна Орден Леніна Орден Трудового Червоного Прапора
Орден Трудового Червоного Прапора Орден Трудового Червоного Прапора
Медаль «За доблесну працю (За військову доблесть)»
Медаль «За оборону Москви»
Медаль «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 рр.» Медаль «20 років перемоги у ВВВ» Медаль «30 років перемоги у ВВВ» Медаль «У пам'ять 800-річчя Москви»
Командор ордена Почесного легіону
Ленінська премія Сталінська премія Сталінська премія
Автограф Sign of M. Keldysh 1965.png

CMNS: Келдиш Мстислав Всеволодович у Вікісховищі

Мстисла́в Все́володович Ке́лдиш (рос. Мстислав Всеволодович Келдыш; 28 січня (10 лютого) 1911(19110210), Рига — 24 червня 1978, Москва) — радянський математик та механік, головний теоретик космонавтики, організатор науки. Академік АН СРСР (від 1946 року). Президент АН СРСР у 1961—1975 роках. Тричі Герой Соціалістичної Праці (1956, 1961, 1971). Член ЦК КПРС у 1961—1978 роках. Депутат Верховної Ради СРСР 6—9-го скликань.

Життєпис[ред. | ред. код]

М. В. Келдиш народився 28 січня (10 лютого) 1911 року в Ризі.

Після закінчення фізико-математичного факультету Московського університету (1931) працював у Центральному аерогідродинамічному інституті, потім у Московському університеті (професор з 1937), Математичному інституті ім. В. А. Стеклова. Член ВКП(б) з 1949 року.

З 1953 очолював Інститут прикладної математики АН СРСР. У своїх роботах продовжував і розвивав традиції російської школи математиків і механіків — П. Л. Чебишова, М. Є. Жуковського, С. А. Чаплигіна. Організатор досліджень з найважливіших науково-технічних проблем. У галузі аерогідродинаміки одержав фундаментальні результати в теорії несталих рухів крила, теорії руху тіл під поверхнею рідини і теорії обтікання тіл стисливою рідиною. Вперше встановив появу тягнучої сили при певних коливаннях крила. Велике значення мають роботи Келдиша, пов'язані з вирішенням проблеми флаттера (коливань і автоколивань авіаційних конструкцій), які наприкінці 1930-х років стали перешкодою в розвитку швидкісної авіації. Дослідження Келдиша не тільки дозволили створити надійні методи розрахунку на флаттер і розробити практичні заходи боротьби з ним, але і стали основоположними в новому напрямку науки про міцність авіаційних конструкцій. Роботи Келдиша в галузі аеродинаміки великих швидкостей мали важливе значення для розвитку реактивної авіації. Келдишем також знайдені прості конструктивні рішення для усунення явища шиммі — самозбудних коливань носового колеса шасі літака.

З ім'ям Келдиша пов'язаний розвиток у СРСР сучасної обчислювальної математики. Створення цієї науки визначило основні фундаментальні досягнення нашого часу, і в першу чергу в авіаційній, атомній та космічній техніці, в розгортанні і проведення космічних досліджень. У середині 1950-х років створив спеціальні групи, що розробляли проблеми виведення космічних апаратів на навколоземні орбіти, траси польотів до Місяця і планет. Ці роботи, що проводилися в тісному контакті із С. П. Корольовим, мали велике значення для розвитку і успіхів космонавтики. В результаті були здійснені запуск першого у світі штучного супутника Землі, перші польоти космічних ракет до Місяця, фотографування його зворотної сторони і перший політ людини в космос. Під керівництвом Келдиша були здійснені такі історичні досягнення космонавтики, як посилка автоматів на Місяць, доставка на Землю зразків місячного ґрунту, висадка самохідних апаратів на поверхню Місяця, створення орбітальних комплексів типу «Салют» — «Союз» — «Прогрес», дослідження Венери і Марса. Він приділяв також велику увагу використанню космосу і космічних апаратів у практичних і народногосподарських цілях, сприяв розвитку міжнародної співпраці учених у вивченні космосу. Величезний внесок вніс до вирішення проблем ядерної енергетики. Великий внесок вніс Келдиш в організацію міжнародного співробітництва, координацію наукових досліджень соціалістичних країн.

Автор (спільно з М. Я. Маровим) книги «Космічні дослідження» (1981).

М. В. Келдиш — член закордонних академій, багатьох наукових установ і товариств.

Був президентом АН СРСР у 1961—1975 роках

Помер 24 червня 1978 рогку у Москві. Похований на Червоній площі біля Кремлівської стіни.

Нагороди[ред. | ред. код]

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

Ім'ям видатного вченого назване російське науково-дослідне судно "Академік Мстислав Келдиш" та астероїд 2186 Келдиш.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]