Келеш Ахмед-бей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Келеш Ахмед-бей
Народився 1747
Константинополь, Османська імперія
Помер 1808
Сухумі, Абхазьке князівство
Поховання Сухумі
Країна  Абхазьке князівство
Конфесія іслам
Рід Шервашидзе
Батько Манучар I Шервашидзе
Мати Q61607524?
У шлюбі з Q61608886?
Діти Сафар Алі-бей, Аслан-бей Шервашидзе і Q61607508?

Келеш Ахмед-бей (груз. ქეილაშ შარვაშიძე; 1747 — 2 травня 1808) — 10-й мтаварі (князь) Абхазії в 17801808 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Шервашидзе. Син мтаварі Манучара II. У дитинстві відправлений в якості заручника до Стамбулу, де прийняв іслам під ім'ям Келеш-Ахмед-бей. Тут за ініциви стрийка — мтаварі Зураба пошлюбив представницю впливового абазинського роду Дзяпш-Іпа.

1779 року за підтримки османських військ повалив свого стрийка Зураба. 1780 року останній за підтримки родича Левона Шервашидзе, князя Самурзакано, повернувся на трон. Але за підтримки яничар Келеш-Ахемед вдруге став мтаварі Абхазії.

Багато зробив для зміцнення своєї влади, активно боровся з напівнезалежними феодалами. При цьому спирався на дрібну і середню шляхту. 1785 року почалася запекла війна з провідними абазинськими кланами, проте мтаварі не досяг бажаного успіху — напівнезалежну знать не вдалося повністю приборкати.

Зберігав союз з Османською імперією. Вже у березні 1780 року сплюндрував землі навколо фортеці Рух в Мегрельському князівстві. Проте невдовзі зазнав тяжкої поразки від об'єднаних військ Імеретії і Мегрелії. З 1789 року почалася дипломатична робота з налагодження відносин з царями Імеретії. Але протистояння з Мегрелією зберігалося.

У 1802 році мтаварі Абзахії, спираючись на підтримку Османської імперії, захопив мегрельський форт Анаклія на березі Чорного моря. Після того як Мегрелія увійшла до складу Російської імперії в 1803 році, Шервашидзе мусив розпочати контакти з російськими представниками.

1806 року відмовився видати Таяр-Мехмед-пашу (з роду Каніклізаде), колишнього правителя Трабзонського еялету. Також вимушено визнав князівство Самурказано (східну Абхазію) під зверністю Мегрелії, яку підтримувала Російська імперія. У відповідь на це османи спробували усунути Келеш-Ахмед-бея від влади, проте невдало. Тому, коли росіяни звернулися до Келеш-Ахмед-бея з пропозицією зайняти Потійську фортецю, яку обороняв родич того —Кучук-бей Шервашидзе, мтаварі Абхазії відмовився.

Помер Келеш Ахмед-бей 1808 року. За російською версією отруєний власним сином Аслан-беєм за намовою турків. Втім ймовірно це є вигадкю, спробою налаштувати абхазів проти турків. Її поширювали брат Аслан-бей — Сафар Алі-бей і мегрельська княгиня Ніно Дадіані.

Родина[ред. | ред. код]

Мав 3 дружин: Маріам Дзапш-Іпа, Рабіа Маршан, Катуала Інал-Іпа, а також численних наложниць.

Його синами були Аслан-бей, Сафар Алі-бей, Мехмед-бей, Гасан-бей, Бата-бей, Таїр-бей, Ростам-бей, Зекір-бей, Сулейман-бей, Халіл-бей; доньками — Нафтана-ханум, Сельмагіна-ханум, Гамедіна-ханум, Рабіа-ханум, Роста-ханум, Назіфа-ханум. Син Таїр-бей був батьком Гюлюстю Ханим-ефенді, наложниці османського султана Абдул-Меджида I

Джерела[ред. | ред. код]

  • Hewitt, George, ed. (1998). The Abkhazians. A Handbook. St. Martin's Press. p. 71. ISBN 0-312-21975-X.