Кельтік-панк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кельтік-панк
Стилістичні походження
Походження
початок 1980-х, Англія, Ірландія
Типові інструменти
Похідні жанри Ска-панк
Піджанри
Ірландський Панк, Шотландський Панк, Бретонський Панк
Споріднені жанри
Хардкор, Oi!, Фолк-панк, Кельтський рок
Інші теми
Кельтік-ф'южн
Ірландський паб з зображенням конюшини, яку кельтські панки часто використовують для оформлення своїх платівок

Кельтік-панк (англ. celtic punk читається: ˈkɛltɪk або ˈsɛltɪk[1] pʌŋk[2] — кельтський панк) — панк-рок, змішаний з традиційною кельтською музикою. Жанр засновано 1980-х лондонським панк-гуртом Pogues, який святкував свою ірландську спадщину. Кельтські панк-гурти часто грають кавер-версії традиційних фольклорних пісень ірландського народу та пісні політичного напряму. Хоча темами багатьох пісень кельтік-панку є складне становище ірландців, він не розглядається як відкрито політичний жанр. Поширені теми пісень — це пісні про Ірландію, Шотландію, ірландський республіканізм, шотландську незалежність, шотландську та ірландську діаспору, підтримку робочого класу, випивку і посиденьки в пабах.

Особливості жанру[ред. | ред. код]

Типовий кельтік-панк-гурт окрім класичних рокерських музичних атрибутів (гітари, ударні) включає традійні народні інструменти, такі як волинка, скрипка чи фідл, вістл, аккордеон, мандоліна і банджо. Як правило келтік-панк — це веселі мелодії накладені на прискорене і жорстке панк-рокове звучання. По звучанню келтік-панк схожий на свого попередника кельтік-рок. Термін кельтік-панк завичай використовується, щоб описати гурти, які базують свою музику на ірландській чи шотландській традиційній манері. Також цей жанр поширений у английських, американських та інших гуртів та музикантів, натхнених кельтським фольклором. Сучасний келтік-панк попав під сильний вплив хардкору та Oi!-музики.

Історія походження[ред. | ред. код]

Початок кельтік-панку положили в 1960-х і 1970-х роках перші фолк-рок-гурти, які почали творити кельтик-фолк в Англії та кельтік-рок в Ірландії і Шотландії. Серед них слід відмінити такі кельтські народні гурти як The Dubliners та Clancy Brothers. Багато панків з Англії та Шотландії, зокрема з Лондона, Ліверпуля, Глазго та Манчестера, мали шотландську чи ірландську етнічну приналежність. Наприклад Шейн Макгован — ірландець, гурт The Dunfermlin має шотландське коріння, The Skids були першим британським панк-гуртом, який в своїй творчості внесли народні елементи на їх альбомі 1981 року «Joy». В цей самий час в Лондоні Шейн Макгован і Спайдер Стейсі почали експериментувати зі звуком, який зародив гурт The Pogues. Їх ранні композиції включали суміш традиційних народних пісень з сучасними музичними стилями, в тому числі і панком. Серед інших ранніх келтік-панк-гуртів можна виділити шотландський гурт Nyah Fearties та австралійців Roaring Jack.

Популярність кельтік-панку особливо відчутна в США і Канаді, де проживає багато ірландських і шотландських емігрантів. Північно-американські кельтік-панк-гурти були створені під впливом американських форм музики і часто мали в свому складі участників не кельтського походження, а співають, як правило, англійською мовою. Серед відомих сучасних кельтік-панк груртів можна виділити Dropkick Murphys, Flogging Molly, The Real McKenzies, Flatfoot 56, Filthy Thieving Bastards, The Dreadnoughts, The Black Tartan Clan, Dirty Filthy Mugs, The Mudmen, Les Ramoneurs de Menhirs, Pipes and Pints, The Rumjacks.

Стиль[ред. | ред. код]

Стиль кельтік-панків окрім шотландського і ірландського культурного спадку піддався впливу панк- і скінхед-культури 1980-х років. Це повязано зі змішуванням кельтських мелодій з хардкор і Oi!-драйвом, а також відвідування спортивних пабів під час перегляду футбольних матчів. В їх стилі присутні кепки, строкаті і картаті тканини, шкіряні куртки, анархістська символіка, ірокези, шотландський національний одяг (килти тощо), підкочені джинси, ірландські футболки і костюми, важкі черевики та черевики з високими берцями.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]