Кеннет Боулдінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кеннет Боулдінг
Kenneth Ewart Boulding
Боулдинг, Кеннет.jpg
Народився 18 січня 1910(1910-01-18)[1][2][3]
Ліверпуль, Ланкашир, Англія, Сполучене Королівство[4][5][6]
Помер 18 березня 1993(1993-03-18)[1][2] (83 роки)
Боулдер, Колорадо, США[7][8][9]
Місце проживання Велика Британія
США
Громадянство
(підданство)
Flag of the United Kingdom.svg Велика Британія[10][11]
Flag of the United States.svg США[12][13][14]
Діяльність економіст, викладач університету, філософ, автор, поет
Alma mater Оксфордський університет
Сфера інтересів економіка
Заклад Гарвардський університет
Мічиганський університет
Посада президент
Науковий ступінь професор
Член Американська академія мистецтв і наук, Американське філософське товариство[15], Американська асоціація сприяння розвитку науки[15] і Національна академія наук США
Відомий завдяки: Еволюційна перспектива Кеннета Боулдінга
Ієрархія Боулдінга
У шлюбі з Еліза Боулдінг[d]
Нагороди Медаль Джона Бейтса Кларка

Кеннет Боулдінг у Вікісховищі?

Кеннет Еварт Боулдінг (18 січня 1910(19100118), Ліверпуль — †18 березня 1993, США) — американський економіст, соціолог, педагог, поет та міждисциплінарний філософ. Автор більше трьох десятків книг і більше ста статей. Серед них дві класичні праці: «Зображення: знання в житті і суспільстві» (1956) та «Конфлікт і захист: загальна теорія» (1962). Він був співзасновником загальної теорії систем і засновником численних поточних інтелектуальних проектів у галузі економіки та суспільних наук.

Біографія[ред. | ред. код]

Боулдінг народився та виріс на вулиці Сеймур-стріт у Ліверпулі (Англія), був першою та єдиною дитиною Вільяма Боулдінга та Елізабет Енн Боулдінг. Його батько проповідував в Меморіальній Церкві Уесліан, а мати була домогосподаркою. Після навчання в Ліверпульській колегіальній школі вступив у Оксфордський університет, де вивчав філософію та економіку. У 1937 році Боулдінг виїхав до США. У 1948 він отримав американське громадянство і викладав у Гарвардському університеті та Чиказькому університеті. Там він написав у 1941 р. «Економічний аналіз», який незабаром став класичною працею.

Під час Другої світової війни Боулдінг працював у Лізі Націй в Принстоні, але втратив цю посаду в 1944 році через свою пацифістську діяльність. Потім вчений працював в Мічиганському університеті (1949—1968), а пізніше — в Університеті Колорадо в Боулдері (1969—1981) в якості професора. Він був президентом численних академічних товариств, включаючи Американську економічну асоціацію (American Economics Association), Американську асоціацію сприяння розвитку науки (American Association for the Advancement of Science), Товариство з поліпшення положення загальної теорії систем (Society for the Advancement of General Systems Theory) і Асоціацію міжнародних досліджень (International Studies Association).

Вчений написав більше тисячі робіт, в основному, статей, у тридцяти різних областях науки, від проблем навколишнього середовища, сільського господарства, праці, етики та релігії до розв'язання конфліктів шляхом миру або війни, однак основними його роботами вважаються чотири книги: підручник «Економічний аналіз» (Economic Analysis, 1941), «Реконструкція економічної теорії» (A Reconstruction of Economics, 1950), «Зображення» (The Image, 1956) і «Екодинаміка» (Ecodynamics, 1978).

Кеннет Боулдінг був номінований на Нобелівську премію миру та економіки.[16]

Разом з дружиною Боулдінг був активним членом квакерської релігійної спільноти, брав участь у зборах по всій країні і виконував обов'язки священика.

Кеннет Боулдінг помер 18 березня 1993 року, у віці 83 років. Але він пішов з життя оптимістично, вважаючи, що наша еволюційна подорож тільки почалася.

Робота[ред. | ред. код]

Боулдінг був не тільки плідним письменником і творчим інтегратором знань, але і академіком світового ступеня[17]. Для нього економіка та соціологія не були суспільними науками — скоріше, всі вони були аспектами єдиної соціальної науки, присвяченої вивченню людей та їхніх стосунків. Вчений сповідував концепцію еволюційного підходу до економіки. Крім економіки, Боулдінг зробив помітний внесок у галузі політології, соціології, філософії та соціальної психології.

Економічний аналіз[ред. | ред. код]

Перша велика робота в економіці Боулдінга — вступний підручник під назвою «Економічний аналіз». Вона створена в той час, коли науковець був викладачем в Університеті Колґейт наприкінці 1930-х років. Робота вперше була надрукована в 1941 році як однотомне та двотомне видання.

Оглядаючись назад, Болдінг (1989) пояснив, що «перше видання в основному відповідало Трактату Ірвінга Фішера та Кейнса про гроші». Однак, друге видання 1948 року мало своєю змістовною основою кейнсіанську загальну теорію. Перше видання було опубліковано на початку Другої світової війни і не мало великих продажів, але друге (виправлене і доповнене) видання стало одним з основних підручників, що використовуються в коледжах США та багатьох інших країнах світу.

Еволюційна економіка[ред. | ред. код]

Боулдінг був ключовим представником еволюційного руху економіки. У праці «Економічний розвиток як еволюційна система» (1961, 1964) він проводить паралель між економічним розвитком та біологічною еволюцією.

« Вони, економіка та еволюція, є прикладами великого процесу, який протягом тривалого часу проходив у цій частині Всесвіту. Це процес розробки структур зростаючої складності та неправдоподібності. Еволюційний процес завжди діє через мутацію та селекцію, і він включає певну різницю між генотипом, що мутує, і вибраним фенотипом. Процес, яким генотип конструює фенотип, може бути описаний як «організація». Економічний розвиток проявляється переважно у виробництві товарів та послуг. Проте це відбувається в ідеях, планах та ставленнях до людського розуму. Це генотипи економічного розвитку. Це цілком можна назвати процесом зростання знань. Знання та зростання знань є ключовим елементом економічного розвитку. Інвестиційні, фінансові системи і економічні організації та інститути є у певному сенсі лише механізмом, за допомогою якого створюється та виражається процес знань. »

 — Кеннет Е. Боулдінг

Економіка Космічного корабля Земля[ред. | ред. код]

Після публікації в 1962 році «Безмовної весни» Рейчел Карсон, екологічний рух звернув увагу на зв'язок між економічним зростанням і розвитком та деградацією навколишнього середовища. Боулдінг у своєму впливовому есе 1966 р. «Економіка Космічного корабля Земля» визначив необхідність підходу економіки до екологічної системи зі своїми обмеженими ресурсами[18].

Боулдінг у своєму есе «Економіка Космічного корабля Земля» використовував космічний корабель як метафору для планети. Він визнав наявність матеріальних та енергетичних обмежень в економіці і запропонував перехід від «ковбойської економіки» до «економіки космонавтів». У «ковбойській економіці» успіх визначається кількістю і швидкістю виробництва і споживання. В «економіці космонавтів», навпаки, «ми, в першу чергу, піклуємося про підтримання життєзабезпечення, і будь-які технологічні зміни, що призводять до можливості підтримувати заданий загальний рівень життєзабезпечення за допомогою зменшеного потоку ресурсів (тобто з меншим виробництвом і споживанням), очевидно, є благом».[19]

Публікації[ред. | ред. код]

Боулдінг опублікував близько тридцяти книг та чимало різнопланових за змістом статей.

1940—1960 рр.
 • «Економічний аналіз» (Economic Analysis, 1941)
 • «Основи вивчення миру: практика любові до Бога» (A Peace Study Outline: The Practice of the Love of God, 1942)
 • «Економіка миру» (The Economics of Peace, 1945)
 • «Це є дух» (There is a Spirit: The Nayler Sonnets, 1945)
 • «Реконструкція економіки» (A Reconstruction of Economics, 1950)
 • «Організаційна революція: вивчення етики економічної організації» (The Organizational Revolution: A Study in the Ethics of Economic Organization, 1953)
 • «Зображення: Знання в житті та суспільстві» (The Image: Knowledge in Life and Society, 1956)
 • «Навички економіста» (The Skills of the Economist, 1958)
 • «Принципи економічної політики» (Principles of Economic Policy, 1958)
 • «Конфлікт і оборона: загальна теорія» (Conflict and Defence: A General Theory, 1962)
 • «Сенс двадцятого століття: великий перехід» (The Meaning of the Twentieth Century: the Great Transition, 1964)
 • «Вплив соціальних наук» (The Impact of the Social Sciences, 1966)
 • «Економіка знань та знання економіки» (The Economics of Knowledge and the Knowledge of Economics, 1966)
 • «Крім економіки: нариси про суспільство, релігію та етику» (Beyond Economics: Essays on Society, Religion, and Ethics, 1968)
 • «Економіка грантів» (The Grants Economy, 1969)
1970—1980 рр.
 • «Економіка як наука» (Economics as a Science, 1970)
 • «Основи соціальної динаміки: історія як діалектика та розвиток» (A Primer on Social Dynamics: History as Dialectics and Development, 1970)
 • «Економіка» (Economics, 1971)
 • «Політична економія» (Political Economy, 1973)
 • «Економіка любові та страху: Передмова до економіки гранту» (The Economy of Love and Fear: A Preface to Grants Economics, 1973)
 • «На шляху до загальної соціальної науки» (Toward a General Social Science, 1974)
 • «Міжнародні системи: мир, врегулювання конфліктів та політика» (International Systems: Peace, Conflict Resolution, and Politics, 1975)
 • «Сонети з інтер'єру життя та інші автобіографічні вірші» (Sonnets from the Interior Life, and Other Autobiographical Verse, 1975)
 • «Стабільний світ» (Stable Peace, 1978)
 • «Екодинаміка: нова теорія суспільної еволюції» (Ecodynamics: A New Theory of Societal Evolution, 1978)
1980—1993 рр.
 • «Бестії, балади та боулінгмізми: збірка творів» (Beasts, Ballads, and Bouldingisms: A Collection of Writings, 1980)
 • «Еволюційна економіка» (Evolutionary Economics, 1981)
 • «Передмова до гранту Економіка: Економіка Любові та Страху» (A Preface to Grants Economics: The Economy of Love and Fear, 1981)
 • «До двадцять першого століття: Політична економія, Соціальні системи та Світовий мир» (Toward the Twenty-First Century: Political Economy, Social Systems, and World Peace, 1985)
 • «Людське благополуччя» (Human Betterment, 1985)
 • «Світ як загальна система» (The World as a Total System, 1985)
 • «Три обличчя сили» (Three Faces of Power, 1989)
 • «На шляху до нової економіки: критичні нариси з екології, розподілу та інших тем» (Towards a New Economics: Critical Essays on Ecology, Distribution, and Other Themes, 1992)
 • «Структура сучасної економіки: США» (The Structure of a Modern Economy: the United States, 1993)

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б SNAC — 2010.
 2. а б Find a Grave — 1995. — ed. size: 165000000
 3. Енциклопедія Брокгауз
 4. http://www.jstor.org/stable/2566138
 5. http://www.jstor.org/stable/4226737
 6. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00377996.1992.9956197
 7. http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF01052299
 8. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1468-0297.00548/pdf
 9. http://www.crcnetbase.com/doi/pdfplusdirect/10.4324/9780203013151.fmatt
 10. http://timesofindia.indiatimes.com/home/sunday-times/What-is-the-Bathtub-Theorem/articleshow/2964379.cms
 11. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160932709000337
 12. http://www.nytimes.com/1993/03/20/obituaries/kenneth-boulding-an-economist-philosopher-and-poet-dies-at-83.html
 13. http://www.theguardian.com/commentisfree/2010/mar/12/indian-premier-league-just-not-cricket
 14. http://www.theguardian.com/sustainable-business/blog/circular-economy-private-sector-zero-waste
 15. а б NNDB — 2002.
 16. Sylvia, Nasar (20 May 1993). "Kenneth Boulding, an Economist, Philosopher and Poet, Dies at 83" (англійська). The New York Times. 
 17. Boring, Edwin Garrigues (1991). Contemporary Psychology American Psychological Association (англійська). EBSCO Publishing. с. p. 477. 
 18. Blewitt, John (2015). Understanding Sustainable Development (Second ed.) (англійська). Routledge. с. pp. 6–16. 
 19. Boulding, Kenneth (1966). „The Economics of the Coming Spaceship Earth“ (англійська). Johns Hopkins University Press, Baltimore, Maryland. с. с. 3–14. 

Література[ред. | ред. код]

 • Блауг М. Боулдинг, Кеннет Эварт // 100 великих экономистов после Кейнса = Great Economists since Keynes: An introduction to the lives & works of one hundred great economists of the past. — СПб.: Экономикус, 2009. — С. 40-44. — 384 с. — (Библиотека «Экономической школы», вып. 42). — 1 500 экз. — ISBN 978-5-903816-03-3