Кенозерський національний парк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кенозерський національний парк
Вечер на Лёкшмозере.jpg
61°33′ пн. ш. 38°06′ сх. д. / 61.550° пн. ш. 38.100° сх. д. / 61.550; 38.100Координати: 61°33′ пн. ш. 38°06′ сх. д. / 61.550° пн. ш. 38.100° сх. д. / 61.550; 38.100
Заснований: 1991
Веб-сторінка: kenozero.ru
Країна Flag of Russia.svg Росія

Кенозерський національний парк у Вікісховищі?

Кенозерський національний парк — природоохоронний об'єкт на території Заволоцької Чуді та північно-східної Вепсляндії, в Архангельскій області. Утворений у 1991 р. У 2004 р. Кенозерський національний парк отримав статус біосферного та увійшов до Списку Біосферних Резерватів ЮНЕСКО.

Розташування[ред. | ред. код]

Кенозерський національний парк сформований із земель Плесецького та Каргопольського районів Архангельської області. Територія 1396 кв.км. Директор — Шатковська Є. Ф.

В резервації представлена одна з останніх ділянок північних європейських лісів, що добре збереглася. Цей регіон є важливи місцем проживання перельотних птахів, а також включає в себе унікальні болотні та лісові екосистеми. На території парку знаходяться 46 сел іх населенням близько 2 тисяч осіб.

Погодно-кліматичні умови[ред. | ред. код]

Клімат району помірно континентальний. Абсолютний мінімум −47 °C, абсолютний максимум +34 °C. Стійкий сніжний покрив тримається 160 днів. Безморозний період 105–110 дній. Річний рівень опадів — 500 мм.

Флора і фауна[ред. | ред. код]

У заповіднику ростуть 534 види рослин, лісами зайнято близько 74% території (103,7 тис. га). Проте, на долю корінних лісів припадає лише 15%.

Фауна хребетних тварин Кенозерського парку нараховує близько 270 видів, ссавці представлені 49 видами з 6 рядів. Звичайними є заєць-біляк, вивірка, горностай, європейська норка, лісова куниця, видра, лисиця звичайна, лось, єнотоподібний собака, польова миша, кабан.

Список видів птахів Кенозерського заповіднику нараховує 193 види. У фауні земноводних — 4 види: трав'яна і гостроморда жаби, ропуха сіра та тритон звичайний. З рептилій: ящірка живородна, гадюка звичайна . Проживають близько 20 видів риб, в тому числі, сьомга, пструг, сиг, ряпушка, нельма, харіус.

Культурні та етнографічні особливості[ред. | ред. код]

Територія Кенозерщини — це слабоколонізовані околиці пограниччя Заволоцької Чуді та Вепсляндії. Тут збережено древній екобаланс, народну та сакральну вепсько-чудську архітектуру.

На території резервата розташована велика кількість об'єктів культурної спадщини, будинки та церкви — пам'ятки дерев'яної архітектури, що вціліли під час руйнівних подій останніх століть.

Разом з заповідником «Вепський ліс», що у Ленінградській області, Кенозерський національний парк — це адміністративно-територіяльна модель для відтворення національних інститутів Вепсляндії. Для Архангельської області — база для відродження автентичного фіно-угорського життя регіону.

Джерела[ред. | ред. код]