Кенцон Тоточтін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кенцон Тоточтін
Частина від Міфологія ацтеків
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Тольтекатль, один з Кенцон Тоточтін

Кенцон Тоточтін (Centzon Totochtin) — божества-розпусники та пияки з ацтекського пантеону. Назва перекладається «Чотириста кроликів», де чотириста в ацтеків є синонімом великого числа, а кролики — розпусти та пияцтва.

Опис[ред. | ред. код]

Зображувалися двома кольорами — червоним і чорним, такого ж кольору були і предмети, присвячені їм. З Кенцон Тоточтін асоціювалися носові прикраси якамецтлі (yacametztli) у вигляді золотого місячного диска.

Міф[ред. | ред. код]

Були синами бога Патекатля і богині Майяуель. Були покровителями напоїв пульке і очтлі (Ометочтлі). Міфи про них різні, в кожні області ацтекської держави шанувалися різні божества з Кенцон Тотоцін. Імена цих божеств частково відображають назви народи — Тольтекатль, Акольхуа, Колуанцінкатль, Яутекатль, Куатлапанкі.

Інколи з'являються групами. Об'єднання цих божеств в одну групу ймовірно відбулося під час загарбницьких походів ацтеків, які пристосовували богів підкорених народів до свого пантеону. В кожному племені Месоамерики існували божества пияцтва або алкогольних напоїв, тому їх поєднали разом. Згодом стали божествами випивки на честь гарного врожаю.

Ритуали[ред. | ред. код]

За одним з міфів їх було знищено під час народження бога Уїцилопочтлі. Останні з утроби матері Коатлікуе виривається, вирвавши собі серце, а потім знищує Кенцон Тоточтін, відрубавши голову. Цей міфів відтворювали ацтекські жерці під час великих жертвоприношень на честь Уїцилопочтлі.

Їх днем був другий день місяця Кролика (Точтлі). В цей день ацтеки полюбляли співати, веселитися та вживати алкогольний напій очтлі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Smith, Michael E. (2003). The Aztecs (2nd edn. ed.). Malden, MA: Blackwell Publishing. ISBN 0-631-23015-7