Кен Бов

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кен Бов

Кен Бов або гарбузовий гобой (в'єтнам. kèn bầu [kɛ̂n ɓə̂w]) — один із декількох видів кену, дерев'яного інструмента з подвійною тростиною, що використовується у традиційній музиці В'єтнаму. Він дещо схожий по конструкції і нагадує звучання китайського сону (suona) чи корейської тайпийонґсо. Кен Бов майструється в кількох розмірах і є незамінним музичним інструментом колишньої хюеської в'єтнамської придворної музики.

Звук Кен Бов у порівнянні з гобоєм звучить більш різко та пронизливо, але водночас проривисто та колоритно. [1][2]

Кен Бов є незамінним інструментом у багатьох в'єтнамських народних оркестрах, таких як Nha Nhac, Dai Nhac, Huyen Nhac та інші.[3]

Будова інструмента[ред. | ред. код]

Інструмент має конічний дерев'яний корпус із сімома отворами для пальців гравця, що просверлюються на однаковій відстані одна від одної. На відміну від своїх китайських і корейських аналогів, kèn bầu має знімний розструб, що зазвичай виготовляється із джекфруту (індійського хлібного дерева) та вирізається у формі гарбуза (спочатку розтруб, ймовірно, був зроблений, в прямому сенсі, з висушеного плоду, але зараз використовують лиш деревин, бо вона є більш міцною). В "ігровій частині" присутня невелика латунна діжечка до якою встромлюють маленьку подвійну тростину, що є аналогічною до сучасної гобоївої.

Кен Бов (крайній зліва) під час в'єтнамського традиційного похоронного дійства

Особливості гри[ред. | ред. код]

Гра на цьому інструменті передбачає від виконавця використання техніки кругового дихання (безперервного), а також великої кількости мелізмів, різноманітних прикрас, у тому числі широкого вібрато, ковзання між тонами, ґлісандо, трелі тощо.

Техніка відчуття тростини інструмента є схожою до гобойної або фаготової, для досягнення гарного звуку музиканту може знадобитися досить велика кількість часу.

Інструмент має (зазвичай) 7 прорізів. При закритті будь-якого отвору пальцем висотне звучання інструмента підіймається. Найнижчу ноту можливо видобути за відкриття всіх дірочок корпусу.

Етимологія[ред. | ред. код]

Назва інструмента походить від слів Kèn та bầu, де kèn дослівно означає гобой, а bầuгарбуз. Bầu — це пряме посилання до форми розтрубу інструмента, яка злегка нагадує невеликий гарбуз. В'єтнамська монохромна цитра, що називалася đàn bầu, раніше також мала гарбузоподібну частину у своїй конструкції, тому в її назві частка bầu також присутня.

Виконавці[ред. | ред. код]

Один із найвідоміших виконавців на кен бов є Тран Тгао (Trần Sản Thảo Tuong)[4], який очолює хюеську придворну музику. Він багато гастролює за кордоном пропагуючи в'єтнамські музичні традиції.[5] Його батьки були придворними музикантами, і тому він охоче підтримує у своїй творчості продовження їхніх традицій.

Великий внесок у популяризацію інструмента зараз вносить Нтуй Нгок Хан, який проводить величезну концертів, де грає соло на кен бов разом з різними народними ансамблями. Репертуар його широкий і включає далеко не лише народно-фольклорні твори, а й джазові та неокласичні композиції.[6] Саме його творчість справді відновила інтерес до цього інструмента і все більше молоді у В'єтнамі в наші дні починають цікавитися кен бов. Зокрема канал Youtube музиканта Хоа Тау "Nhạc Hòa Tấu - Tran Flute" містить відео деяких виступів Нтуй Нгок Хана і вже зараз зібрав більше ніж 35 тисяч підписників.

До інших гравців можна віднести Ань Цуй (його виконання).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Відео: Kèn bầu (гарбузовий гобой) + ударні. Youtube. Канал "jrlexjr". 
  2. Кен Бау і сучасність, Nsut Ngoc Khanh грає соло на кен бау разом із інструментальним ансамблем. Youtube. 
  3. Oboe Bau. Vietnamese traditional music (англійською). 
  4. TRONG TUONG грає на кен бов. YouTube. 
  5. Про творчість Трана Тгао (+ його гра на кені). 
  6. Нтуй Нгок Хан виконує неофольклорний твір із рисами джазу на кен бов. Youtube. Канал "Nhạc Hòa Tấu - Tran Flute". 

Зовнішні посилання[ред. | ред. код]