Кератоконус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Файл:Keratoconus eye.jpg
Конічна форма рогівки є характерною для кератоконусу
Симуляція: зліва — нормальний зір, справа — при кератоконусі 4-ої стадії

Кератоконус — конічне випинання рогівки в її центрі, що розвивається під час статевого дозрівання,[1] веде до зміни анатомії і топографії рогівки, що у свою чергу спричиняє прогресуюче зниження гостроти зору.

Захворювання виявляється в молодому віці у працездатного населення, і питання лікування кератоконуса є однією з ключових тем у сучасній офтальмології.

Захворювання проявляється зниженням зору через розвиток астигматизму й короткозорості. Пацієнти скаржаться на необхідність частої зміни оптичної сили окулярів і появу непереносимості м'яких контактних лінз. Характерним є те, що описані скарги спочатку стосуються тільки одного ока.

При подальшому розвитку кератоконуса астигматизм посилюється, і корекція зору стає неможливою. Рогівка дедалі більше потоншується до критичних величин. Наступає момент, коли товщина рогівки стає настільки малою, що не в змозі підтримувати баланс внутрішнього й зовнішнього тиску. Розвивається набряк рогівки, ситуація стає небезпечною для цілісності ока.

Рання стадія захворювання до останнього часу важко діагностувалася і часто пропускалася.

Останнім часом, завдяки появі нових технологій дослідження рогівки кератоконус діагностується частіше і на ранніх стадіях. Сучасні методи дослідження рогівки дозволяють одержувати повну топографічну карту передньої й задньої поверхні рогівки (що особливо важливо, тому що первісні зміни проявляються саме на задній поверхні), визначати її товщину в будь-якій точці з точністю до 1 мікрона.

Лікування[ред. | ред. код]

На ранніх стадіях для корекції зору використовують контактні лінзи, при прогресуванні рекомендована наскрізна кератопластика.

В останнє десятиліття з’явилась можливість терапевтичного лікування кератоконусу. Це метод крос-лінкінга або ультрафіолетове зрощення (UltraViolet – Crosslinking – UV –X).

Сутність методу полягає в наступному:

Під впливом спеціально змодельованого та дозованого ультрафіолетового світла (А спектра) відбувається фотохімічна реакція іонізації з виділенням вільного атомарного кисню. Атомарний кисень викликає перехресне зв’язування в молекулах колагену, які є каркасом рогівки, в єдину тривимірну сітку. Це призводить до значного підвищення щільності тканин рогівки. Кератоконус зупиняється.

Для проведення процедури використовується лампа Зайлера.

Література[ред. | ред. код]

  • Офтальмология: национальное руководство / под ред. С. Э. Аветисова и др. — М.: ГЭОТАР-Медиа, 2008. — 988 стр. — ISBN 978-5-9704-0707-3

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Великий тлумачний словник української мови, 2005