Керей-хан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Керей-хан
Прапор
Прапор
Казахський хан
1465 — 1473
Наступник: Жанібек-хан
 
Народження: 1425
Орда-Еджена
Смерть: 1473
Казахське ханство
Рід: Чингізиди
Діти: Бурундук-хан

Керей-хан (Гірей-хан, Кірей-хан; 14251473) — перший казахський хан, один із засновників Казахського ханства та його перший правитель від 1465 до 1472 року.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Відповідно до однієї з версій перші казахські хани походили з родини Орда-Еджена[1]. За іншою теорією вони були нащадками тринадцятого сина Джучі-хана — Тука-Тимура[2].

У другій половині 1450-их років частина кочового населення на чолі з султанами Жанібеком і Кереєм відокремилась від шайбаніда Абулхайра, який правив у Дешт-і-Кипчаку, й відкочувала до Могулістану, оселившись у долинах річок Чу і Кози-Баші. Хан Могулістану вступив у союз із ними, розраховуючи на їхню підтримку в боротьбі зі своїми противниками. 1468 року Абулхайр, остерігаючись посилення влади Жанібека та Керея, вторгся до Могулістану, втім він раптово помер дорогою[3]. Після цього верховну владу успадкував його син, Шайх-Хайдар, правління якого було нетривалим. Після вбивства останнього Сибірським ханом Ібаком верховну владу у східному Дешті отримав Керей, який призначив правителем західного крила свого брата Жанібека[4].

Завдяки подіям того періоду сформувалась сучасна назва казахської народності, від кінця XV століття термін «қазақ» (казах) набув політичного характеру та вживався для позначення окремих феодальних володінь, створених Кереєм і Жанібеком. Вже від початку XVI століття, після того як частина племен відкочувала з території сучасного Казахстану на чолі з Шайбані-ханом до Мавераннахру, термін «қазақ» почав набувати етнічного характеру.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Абусеитова М. Х. Казахское ханство во второй половине XVI века. — Алма-Ата : Наука, 1985. — С. 38. — 104 с.
  2. Абусеитова М. Х. Казахское ханство во второй половине XVI века. — Алма-Ата : Наука, 1985. — С. 39. — 104 с.
  3. Жолдасбекұлы М., Салғараұлы Қ., Сейдімбек А. Болатұлы Керей хан // Елтұтқа. Ел тарихының әйгілі тұлғалары. — Астана : KÜL TEGIN, 2001. — С. 80. — 358 с. — ISBN 9965-441-26-X.
  4. В. В. Трепавлов. История Ногайской Орды. Москва. Издательская фирма «Восточная литература», РАН