Руль висоти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дія рулів висоти при зміненні тангажу

Руль висоти[1][2][3], стерно висоти або кермо висоти — це керуючі поверхні літака, які знаходяться, як правило, в задній частині повітряного судна, і керують горизонтальним положенням літака, змінюючи баланс тангажу, а отже і кут атаки і підйомну силу крила. Кермо висоти зазвичай підвішується до нерухомої або регульованої задньої поверхні, іноді розташовується спереду (в ранніх літаках) або є частиною заднього «суцільноповоротного стабілізатора». Кермо висоти може бути єдиною поверхнею керування тангажем.

Дія керма висоти[ред. | ред. код]

Анімація типових основних органів управління літаком. Рулі висоти — на задніх крилах, приводяться в рух ручкою управління

Крило, до якого підвішується кермо висоти (горизонтальний стабілізатор, як правило, розташовані на задній частині повітряного судна) має протилежний вплив на основне крило. Горизонтальний стабілізатор зазвичай створює силу направлену вниз, яка врівноважує момент руху носа літака вниз, завдяки тому, що центр мас літака знаходиться по переду від центру підйомної сили, та інших моментів пов'язаних з впливом аеродинамічного опору і тяги двигуна.

  • У врівноваженому (збалансованому) стані, положення елеватора визначає збалансовану швидкість літака — для даної позиції елеватора існує лише один коефіцієнт підйомної сили (і одна швидкість для даної висоти) при, якій літак буде утримувати постійний (без прискорення) стан.
  • У режимі управління, елеватори змінюють рівновагу літака і приводять до рухів носа літака вверх або вниз[4]. Кермо висоти збільшує або зменшує силу утворену заднім крилом і направлену вниз:
    • збільшення сили, що тягне хвіст вниз, здійснюється підйомом елеватора, що змушує хвіст рухатись вниз, а ніс літака вверх. Збільшення кута атаки крила збільшує підйомну силу, яку утворює крило і більший аеродинамічний опір, що вимагає більше тягової потужності для утримання сталої швидкості або висоти,
    • зменшення сили, здійснюється опусканням елеватора, що дозволяє підняти хвіст і опустити ніс. Зменшення кута атаки зменшує підйомну силу, що вимагає більшої швидкості (додавання тяги або зниження) утворює необхідну підйомну силу.

Надзвуковий літак мають стабілізатори, оскільки ранні дослідження надзвукових польотів показали, що ударні хвилі, які створюються на задній частині хвостового оперення, роблять підвісні рулі висоти неефективними. дельтаподібне крило літака поєднує функцію елеронів і рулів висоти — і відповідно їхні керуючі команди — у одну керуючу поверхню, яка називається елевоном.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]