Керол Денверс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Керол Денверс
Керол Денверс в образі нового Капітана Марвел. Малюнок Джеймі Маккелві[en].
Історія
Видавець Marvel Comics
Дебют

Керол Денверс:
Marvel Super-Heroes[en] № 13 (березень 1968)
Міс Марвел:
Ms. Marvel № 1 (січень 1977)
Подвійна зірка:
Uncanny X-Men[en] № 164 (грудень 1982)
Птаха війни:
The Avengers № 4 (травень 1998)
Капітан Марвел:

Avenging Spider-Man[en] № 9 (липень 2012)
Автор(и) Рой Томас, Джин Колан[en]
Характеристики
Повне ім'я Керол Сьюзен Джейн Денверс
Позиція Добро
Вид Гібрид людини / кріі
Зріст 180 см
Вага 56 кг
Колір очей Синій
Колір волосся Світлий
Псевдоніми Міс Марвел, Подвійна зірка, Птаха війни, Кетрін Донован, Капітан Марвел
Місце народження Бостон, Массачусетс, США
Громадянство США США
Команди й організації
Загін М[en], Загін Альфа[en], Месники, Захисники, Вартові галактики, Могутні Месники[en], NASA, Нові Месники, Щ.И.Т., Старджамери[en], Абсолютні[en]., Повітряні сили США, Люди Ікс
Deathbirdd і Містік (Marvel Comics)
Особливі сили

 • Надлюдські сили, швидкість, витривалість і міцність
 • Здатність поглинати і проектувати енергію
 • Політ

Керол Денверс (англ. Carol Danvers) — супергероїня з коміксів американського видавництва Marvel. Створена автором Роєм Томасом і намальована художником Джином Коланом[en], майор Керол Денверс вперше з'явилася як військовий Повітряних сил США у Marvel Super-Heroes[en] № 13 (березень 1968) і дебютувала як перше втілення Міс Марвел у Ms. Marvel № 1 (січень 1977) після того, як з'єднання генів людини та чужорідних кріі дало їй надлюдські сили. Дебютував під час Срібного віку коміксів[en], персонаж з'явився в однойменній серії наприкінці 1970-х, перш ніж стати асоційованим з командами супергероїв Месники та Люди Ікс. Цей персонаж також відомий як Подвійна зірка (англ. Binary), Птаха війни (англ. Warbird) і Капітан Марвел (англ. Captain Marvel) в різні моменти її історії, і був представлений в інших ліцензованих продуктах Marvel, включаючи відеоігри, мультсеріали та такі товари, як колекційни картки.

Керол Денверс була названа «найбільшим жіночим героєм Marvel»[1], «феміністичною іконою»[2], і, «можливо, наймогутнішим Месником Marvel»[3]. Вона зайняла двадцять дев'яте місце в рейтингу Comics Buyer's Guide[en] «100 найсексуальніших жінок у коміксах»[4], а також одинадцяте місце у списку IGN «Топ-50 Месників».

Marvel Studios анонсувала фільм про героїню під назвою «Капітан Марвел» з Брі Ларсон у головній ролі, який має вийти 8 березня 2019. Ларсон також з'явиться у ролі Денверс у «Месниках 4».

Історія публікації[ред. | ред. код]

1960-ті[ред. | ред. код]

Персонажка дебютувала у коміксі Marvel Super-Heroes[en] як офіцерка Повітряних сил США і начальниця служби безпеки військової бази обмеженого доступа, де Денверс зустрічає доктора Вальтера Лоусона, що є людським псевдонімом позаземного героя кріі Капітана Марвел[5]. У наступній історії Денверс вражає вибух пристрою крі після спроби наблизитися до Капітана Марвел[6]. Хоча Капітан Марвел зумів врятувати її життя, Денверс зазнає серйозних травм[7].

1970-ті[ред. | ред. код]

Керол Денверс як Міс Марвел на обкладинці Ms. Marvel № 1 (січень 1977). Малюнок Джона Роміти ст..

Денверс знову з'являється з надлюдськими здібностями і стає героїнею Міс Марвел в однойменній серії у січні 1977, автор якої спочатку був Джеррі Конвей, а потім Кріс Клермонт[en]. У серії виявляється, що виділення енергії під час вибуху пристрою «Психо-магнетрон» стало причиною з'єднання генетичної структури Денверс з тією, яку мав Капітан Марвел, перетворив її в гібрид людини-крі[8]. Міс Марвел мала серію напіврегулярних появ в The Avengers і додаткові появи з Захисниками[9], Людиною-павуком[10], Істотою[en][11] та Залізною людиною[12]. В одній з цих історій, мутант-терорист Містік вбила Майкла Барнетта, коханого Міс Марвел[13].

На момент публікації Ms. Marvel № 1 в 1977, комікс був самосвідомо зроблений соціально-прогресивним для свого часу. Це знайшло відображення у використанні слова «Міз[en]», асоційоване тоді з феміністичним рухом[1], і боротьбі Денверс за рівну плату за рівну роботу в її громадянському житті[14].

1980-ті[ред. | ред. код]

У The Avengers № 200 (жовтень 1980), Міс Марвел викрадає персонаж на ім'я Маркус (ймовірний син Іммортуса[en], ворога Месників) і забирає до альтернативного виміру[en] де їй промивають мозок, спокушають і запліднюють. Вона народжує на Землі дитину, яка швидко дорослішає і стає іншою версією Маркуса, який зрештою не в змозі залишатися на Землі після того, як Соколине Око помилково пошкоджує його апарат, забирає Міс Марвел назад до альтернативного виміру без протидії з боку Месників, які вважають, що Міс Марвел і Маркус закохалися. Історик коміксів Керол А. Стрікленд розкритикувала сюжетну лінію в есе під назвою «Зґвалтування Міс Марвел»[15]. Посилаючись на фразу Маркуса: «Нарешті, після відносних тижнів таких зусиль — і, звичайно, з вправним прискоренням апаратів Іммортуса — ти стала моєю», Стрікленд ствердила, що запліднення Міс Марвел було звичайним зґвалтуванням під іншим ім'ям. Кріс Клермонт, як колишній автор сольного коміксу, також прокоментував недоцільність сюжетної лінії[16].

Клермонт фактично «анулював» історію про Маркуса в Avengers Annual № 10 (1981). В цій сюжетній лінії виявляється, що завдяки технології Іммортуса, Денверс повернулася на Землю після того, як Маркус зістарився і помер, але її атакує мутант Роуг, яка назавжди поглинає здібності та спогади героїні. Професор Ікс відновлює пам'ять Денверс і стається гнівна конфронтація з Месниками про їх нездатність усвідомити, що Маркус промив їй мізки[17]. Клермонт продовжував розвивати персонаж у коміксі Uncanny X-Men[en]. Денверс проникає до Пентагону і, стерев урядові файли на Людей Ікс, також видаляє всі записи про себе, символічно закінчивши своє життя як Міс Марвел[18]. Під час пригод в космосі з Людьми Ікс, Денверс отримує нові здібності внаслідок експерименту позаземної раси брудів[en] і стає героїнею на ім'я Подвійна зірка[19]. Використовуючи силу космічного явища, яке називається білою дірою, Денверс стає здатною генерувати потужність зірки. Як Подвійна зірка, персонаж має ряд зустрічей з Людьми Ікс[20], Новими Мутантами[21], британською командою Екскалібур[en][22], а також сольну пригоду[23].

Перша поява Керол Денверс як Подвійної зірки на обкладинці Uncanny X-Men № 164 (грудень 1982). Малюнок Дейва Кокрума[en].

Клермонт розширив інцидент з персонажем Роуг, коли особа Керол Денверс проявила себе в розумі Роуг, іноді переборюючи особистість Роуг. Це трапляється з Роуг кілька разів, що призводить до непростого перемир'я між особами, що знаходяться в розумі Роуг[24]. Після того, як Роуг проходить через стародавній надприродний вхід під назвою «Згубне сидіння», особа Міс Марвел відокремлюється від неї як незалежна персона. У тому ж номері, її вбиває Магнето[25].

1990-ті[ред. | ред. код]

Персонажка продовжувала одноразово з'являтись[26], і два додаткові випуски, заплановані для оригінального коміксу було надруковано в квартальній серія антології[27]. У тому ж році героїня активно присутня в сюжетній лінії «Операція “Галактичний шторм”[en]». За підсумками цієї історії, персонажка втрачає зв'язок з білою дірою, з якої черпала сили, повернувшись до використання початкових здібностей Міс Марвел, але зберігши здатності до маніпуляції енергією та поглинання, які вона мала як Подвійна зірка, хоч і в меншій мірі.

Після кількох інших командних та сольних появ[28], персонажка знову приєднується до Месників під новим псевдонімом Птаха війни[29]. Автор Курт Бусіек[en] додає новий аспект до персонажки і робить її алкоголічкою, яка намагається змиритися з втратою своїх спогадів і космічних сил. Денверс опановує себе під час сюжетної лінії «Живи крі або помри»[30] і згодом припиняє активну діяльність[31].

Після короткої появи в альтернативному всесвіті Marvel What If…?[32], персонажка була представлена в Iron Man[33], Wolverine[en][34] та The Avengers[35], перш ніж з'явитися в Mutant X[en][36].

2000-ті[ред. | ред. код]

Керол Денверс як Міс Марвел на обкладинці Ms. Marvel том 2, № 1 (березень 2006). Малюнок Френка Чо[en].

Персонажка була представлена як «Капітан Марвел» у фальшивій реальності, створеній мутанткою Багряною відьмою в обмеженій серії «День М[en]»[37]. Ця реальність спіткала підсвідома бажання Денверс бути прийнятою, оскільки вона стала найпопулярнішою з супергероїв на Землі. Міс Марвел знову стала популярною, коли персонажка отримала другий однойменний том[38]. Разом з соратником в Месниках, Залізною людиною, Денверс також стає головною захисницею Законів про реєстрацію надлюдей[en] під час подій сюжетної лінії «Громадянська війна» у 2006-07[39]. Історія також триває у власному коміксі Міс Марвел, де вона бореться з антиреєстраційними героями під проводом Капітана Америки[40].

Сюжетна лінія має серйозні наслідки для Нових Месників, спричинивши розкол команди, а про-реєстраційні герої, у тому числі і Марвел, утворюють власну команду, яка дебютувала в The Mighty Avengers[en][41]. Денверс вступає у стосунки з соратником Диво-людиною[en][42], з'являється в кросовері з роботами Трансформери[43] і стає лідеркою Могутніх Месників[44]. Домовляється з Тоні Старком, директором Щ.И.Т., для очолення ударної команди під назвою «Операція “Блискавка”», місія якої полягає у ліквідації суперлиходіїв, перш ніж вони стануть глобальною загрозою[45].

Міс Марвел була захоплена брудами на острові Монстер, після чого знайшла Королеву брудів. В результаті напруженої конфронтації Марвел тимчасово втратила свої здібності та мала битися з Королевою як Керол Денверс, і, в один момент була позбавлена свого цивільного одягу та змушена дрейфувати в космосі, поки знову не отримала сили назад[46].

Міс Марвел також відіграє важливу роль в обмеженій серії «Secret Invasion» (2008)[47] проти позаземної раси скруллів, які мають здатність до зміни зовнішності. Вона здружується зі скруллом, який прийняв вигляд Капітана Марвел[en] і доводить йому, що вона не скрулл, розкривши інтимні подробиці їх спільного життя. Після закінчення війни зі скруллами відповідальність за зареєстровану команду Месників покладена на Нормана Озборна[en]. Відмовившись служити під Озборном, Міс Марвел полишає Вежу Месників[48] і приєднується до Нових Месників[49], стаючи заступницею командувача[50]. Озборн призначає колишнього члена Громовержців, Місячного каменя[en], «новою» Міс Марвел у своїй команді Темних Месників[en]; Місячний камінь носить варіацію оригінального костюму Міс Марвел[48]. Озборн підлаштовує битву, яка призводить до перевантаження здібностей Денверс, викликаючи її гадану смерть. Місячний камінь займає головну роль у коміксі про Міс Марвел[51]. Денверс повертається за допомогою Нових Месників, групи ембріонів МОДОК (творінь організації А.І.М.[en]), і персонажа, відомого як «Розповідник», та повертає титул Міс Марвел від Місячного каменя[52].

Більш широке використання Керол Денверс як видатну персонажку в багатьох сюжетах протягом цього десятиліття зрештою спонукало одного коментатора відзначити, що «зараз вона є головною героїнею “Будинку ідей”»[53].

2010-ті[ред. | ред. код]

У заключній частині другого тому Міс Марвел, Керол Денверс б'ється зі своїм запеклим ворогом Містік і клоном Капітана Марвел, створеним скруллами під час «Секретного вторгнення», після того, як вони здійснили цілий ряд трагедій у храмах, що належали до Церкви Хала, присвяченої Мар-Веллу[54]. Денверс пізніше допомагає союзним силам Стіва Роджерса в битві проти Залізного патріота (Нормана Озборна)[en] під час Облоги Асгарда[en][55][56][57]. Денверс також починає розвивати дружні відносини з Людиною-павуком. Хоча він дратує її в перший раз їхньої співпраці[58], двоє стають ближчими, коли він допомагає їй у сюжетній лінії «Темне правління[en]», і пізніше вона визнає, що має до нього почуття[59]. Після завершення сюжету «Облога», Міс Марвел повертається як постійний персонаж у другому томі про Нових Месників[60].

У липні 2012, Керол Денверс взяла на себе повноваження Капітана Марвел в серії, написаній Келлі Сью Деконнік[en] з малюнками Декстера Соя, і досліджує своє власне минуле. Описуючи ідею для серії, Деконнік сказала, що її можна «в значній мірі охарактеризувати як “Керол Денверс в ролі Чака Єгера”». Вона сказала, що в серії розглядатиметься те, що значить легенда Капітана Марвел для Денверс, як вона опанує це та як відреагує інша частина {всесвіту Marvel[61].

Денверс знову приєдналася до головної команди Месників як Капітан Марвел у п'ятому томі The Avengers та спін-офі Avengers Assemble[en], також написаними Деконнік[62]. Редактор Лорен Санкович зазначила, що редакторам Marvel сподобалась робота Деконнік і що її приєднання до команди «додасть трохи жіночої міці в команду Месників». Деконнік сказала: «Ви можете знати — я маю певну прихильність до [Керол Денверс]. І я вирішила: “Ну, якщо я тепер приймаю рішення, для неї також знайдеться вільне місце”»[63].

У 2013, Керол Денверс з'явилася разом з Месниками в серії-кросовері «Сутичка з собою». У цій історії, Денверс та її соратники в Месниках б'ються з Йон-Роггом, командиром крі, який був відповідальним за вибух, унаслідок якого Денверс отримала свої сили, і в перемозі над крі Денверс втрачає своє спогади[64]. У листопаді, Marvel оголосила, що Денверс приєднається до Вартових галактики, починаючи в номері Free Comic Book Day[en]: Guardians of the Galaxy (травень 2014), написаному Брайаном Майклом Бендісом та намальованому Сарою Пічеллі[en][65]. У березні 2014, Marvel запустила восьмий том Captain Marvel з Денверс у ключовій ролі, знову написаним Деконнік, але намальованим художником Давидом Лопесом[en]. Деконнік сказала: «Велика різниця полягає в тому, що ми облаштувалися в Ньй-Йорку у попередньому томі; принаймні в його останній частині. У новому [випуску] Captain Marvel № 1, ми починаємо в Нью-Йорку, але після цього ми відправляємо її у космос. Керол проводитиме час поза планетою»[66].

Під час кросовер-події «Таємні війни[en]», Денверс з'явилася у своїй власній, пов'язаній з кросовером, серії, Captain Marvel and the Carol Corps, яка написана Деконнік і Келлі Томпсон[en] та намальована Лопесом. У серії, Денверс командує елітним жіночим ескадроном льотчиків-винищувачів, розташованим на авіабазі Хала, де вона єдина володіє надлюдськими здібностями; це переконує корпус допомогти Денверс знайти відповідь на питання про її походження, що створює конфлікт між нею і контролюючими силами Світу битв[en][67]. Також, під час подій «Таємних воєн», Денверс з'являється як член Загону М[en], жіночої команди Месників у Світі битв. Серія, написана Г. Віллоу Вілсон[en], продовжилася з Денверс в ключовій ролі в перезапуску All-New, All-Different Marvel[en] після завершення «Таємних воєн»[68].

З жовтня 2015, Денверс з'явилася у дев'ятому томі Captain Marvel, написаному Тарою Баттерс та Мішель Фазекас, шоуранерами телесеріалу «Агент Картер», з ілюстраціями Кріса Анки[en], як частина All-New, All-Different Marvel. В серії, дії якої відбуваються через вісім місяців після «Таємних воєн», Денверс приймає на себе обов'язки командувача М.Е.Ч.[en], військового агенства, якому раніше призначався захист Землі від міжгалактичних загроз. Редактор Сана Аманат[en] сказала: «Це, насправді, означає наступний рівень для Капітана Марвел. Керол, насправді, є солдатом і командиром, а також дипломатом. Ми дійсно намагаємося розбудувати цей космічний комплекс і цей космічний світ»[69]. У цей час, Денверс також приєдналася до Абсолютних[en]. Автор серії Ел Юенг сказав: «Керол наразі керує Загоном Альфа, який є провідним космічним агентством Землі. [Вона] бачила всі сторони супергеройських справ, і вийшла з іншого боку. Зараз, Керол піднесена, в культурному сенсі, знаходиться як у всесвіті, так і за його межами… Історія Керол в Абсолютних багато в чому стосується її зв'язків зі звичайним супергеройським світом та спроби побудувати міст між цим світом і світом Абсолютних»[70].

У 2016, Денверс відіграла провідну роль у кросовері «Друга громадянська війна[en]», написаному Брайаном Майклом Бендісом і намальованому Девідом Маркесом[en], як лідер фракції супергероїв, яка бажає використати здатність передбачення Улісса для профілювання майбутніх злочинів, перш ніж вони стаються. Стосовно її позиції, Бендіс заявив: «З точки зору Керол, вони думає: “Ви кажете мені, що світ все еще обертається в кінці дня, і кожен в безпеці? Мені все одно… Якщо це вбереже нас, це добре”»[71]. Після завершення «Другої громадянської війни», Денверс з'явилася у коміксі The Mighty Captain Marvel, написаному Маргарет Штоль[en] і намальованому Реймоном Росанас, де ім'я Денверс стає прозивним. Штоль пояснила: «Вона буде одним з найпопулярніших героїв на планеті, але їй не дуже комфортно це. І, звичайно, вона втратила багатьох людей, котрих вона любила, так що їй доводиться справлятися з цим також. При цьому, вона як і раніше має роботу як командир Загону Альфа. Її остання місія — це відбір і підготовка нових курсантів. Це також принесе з собою таємничу небезпеку, яка загрожує всьому, що створила Керол»[72].

В липні 2018, запланований вихід нової серії про Денверс під назвою «Життя Капітана Марвел» (англ. The Life of Captain Marvel), написаної Штоль та намальованої художником Карлосом Пачеко[en]. Серія описується як «переказ» історії походження Денверс, але Штоль наполягає на тому, що це не «переосмислення», пояснюючи: «Ви дивитеся під іншим кутом. Це не те, що ви очікуєте, і не те, що ви бачили, але там будуть частини її життя, які змінюють контекст того, що ви бачили раніше, так що це розповідь іншої сторони історії, про те, як вона стала собою». Штоль також заявила, що в серії будуть схожості з майбутнім фільмом, але він є «власною річчю»[73].

Сили і здібності[ред. | ред. код]

Керол Денверс спочатку мала надлюдську силу, витривалість, здатність літати, фізичну довговічність, обмежене «сьоме відчуття» передбачення та ідеально об'єднану фізіологію людини/крі, що зробила її стійкою до більшості токсинів та отрут. Як Подвійна зірка, персонаж міг використовувати енергію «білої діри», дозволяючи повністю контролювати і маніпулювати зоряною енергією, а отже контролювати тепло, електромагнітний спектр і гравітацію. Подорожі на швидкості світла та здатність виживати у вакуумі космосу також були можливими.

Хоча зв'язок з білою дірою врешті-решт припинився, Денверс зберігає свої сили Подвійної зірки в меншій мірі, що дозволяє їй як поглинати енергію, так і проектувати її у фотонній формі. Вона все ще може вижити в космічному просторі. Хоча їй бракує постійного джерела енергії для підтримки здібностей на своєму попередньому космічному рівні, вона може тимчасово прийняти форму Подвійної зірки, якщо отримає досить високе надходження енергії.

Денверс володіє надлюдською силою і довговічністю, здатна літати приблизно в шість разів швидше звуку[74], має шосте відчуття і може випускати вибухові хвилі променистої енергії з кінчиків своїх пальців. Вона також демонструє здатність поглинати інші форми енергії, такі як електричний струм, для подальшого збільшення її сил та енергії, аж до дії вибухонебезпечної ядерної зброї[42]. При достатньому посиленні, вона може витримати тиск з вагою у 92 тонни і завдати удару з однаковим рівнем сили, хоча Генк Пім припустив, що це, ймовірно, не є її межею[75]. Денверс не може поглинути магічну енергію без наслідків, однак вона допомогла доктору Стівену Стренджу перемогти містичного загрозливого сера Воррена Травелера[76].

Керол Денверс також є винятковим шпигунським агентом, льотчиком, рукопашним бійцем і майстром.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б How Carol Danvers Became Marvel's Biggest Female Hero
 2. Carol Danvers, Marvel's first female superhero, is also the most powerful. Архів оригіналу за 4 Лютого 2021. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 3. Captain Marvel wants YOU for the Carol Corps. Архів оригіналу за 6 квітня 2019. Процитовано 30 жовтня 2017. 
 4. Брент Франкенхофф Comics Buyer's Guide Presents: 100 Sexiest Women in Comics. — Krause Publications, 2011. — c. 16
 5. Marvel Super-Heroes № 13 (березень 1968)
 6. Captain Marvel № 1 (травень 1968)
 7. Captain Marvel № 18 (листопад 1969)
 8. Ms. Marvel № 1—23 (січень 1977 — квітень 1979)
 9. Defenders № 62—63 (січень—вересень 1978)
 10. Marvel Team-Up[en] № 77 (січень 1979)
 11. Marvel Two-in-One[en] № 51 (травень 1979)
 12. Iron Man № 125—126 (серпень—вересень 1979)
 13. Marvel Super-Heroes — том 2, № 11 (жовтень 1992)
 14. Marvel Women of the 70's: Ms. Marvel. Архів оригіналу за 24 Липня 2017. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 15. The Rape of Ms. Marvel. Архів оригіналу за 27 Березня 2019. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 16. Кріс Клермонт: «Насправді, моя реакція була набагато сильнішою. Але наскільки безсердечно! Наскільки жорстоко! Наскільки бездушно! Враховуючи те, що [Месники] повинні були бачити Міс Марвел лише за пару днів, або навіть за пару місяців до цього. Тоді вона не була вагітна. Як вона може бути на восьмому місяці вагітності зараз?» — інтерв'ю в X-Men Companion № 2 (1982)
 17. Avengers Annual № 10 (1981)
 18. Uncanny X-Men № 158 (червень 1982)
 19. Uncanny X-Men № 164 (грудень 1982)
 20. Uncanny X-Men № 166—167 (лютий—березень 1983); № 171, 174 (липень, жовтень 1983); № 200—201 (грудень 1985 — січень 1986)
 21. New Mutants № 19 (вересень 1984); № 50—51 (квітень—травень 1987)
 22. Excalibur № 17 (грудень 1989)
 23. Marvel Fanfare[en] № 24 (січень 1986)
 24. Uncanny X-Men № 182 (червень 1984); № 203 (березень 1986); № 235—239 (жовтень 1988 — лютий 1989)
 25. Uncanny X-Men № 269 (жовтень 1990)
 26. X-Men Spotlight On… Starjammers № 1—2 (травень—червень 1990)
 27. Marvel Super-Heroes — том 2, № 10—11 (липень—жовтень 1992)
 28. Avengers № 350—351 (серпень 1992); Starblast № 1 (січень 1994); X-Men Unlimited № 1 (грудень 1996); Excalibur № 116 (січень 1998)
 29. Avengers — том 3, № 4 (травень 1998)
 30. Iron Man — том 3, № 7; Captain America — том 3, № 8; Квіксільвер № 10; Avengers — том 3, № 7 (серпень 1998)
 31. Avengers — том 3, № 8 (вересень 1998)
 32. What If…? — том 2, № 111 (серпень 1998)
 33. Iron Man — том 3, № 12, 18 (січень, липень 1999)
 34. Wolverine № 133—134 (січень—лютий 1999)
 35. Avengers — том 3, № 17—18, 21 (червень—липень, жовтень 1999)
 36. Mutant X № 14 (листопад 1999)
 37. House of M № 1—8 (серпень—грудень 2005)
 38. Ms. Marvel — том 2, № 1 (березень 2006)
 39. Civil War № 1—7 (липень 2006 — січень 2007)
 40. Ms. Marvel — том 2, № 6—8 (жовтень—груднь 2006)
 41. The Mighty Avengers № 1 (травень 2007)
 42. а б The Mighty Avengers № 6 (вересень 2007)
 43. New Avengers/Transformers № 1—4 (вересень—грудень 2007). Marvel Comics.
 44. The Mighty Avengers № 7 (жовтень 2007)
 45. Ms Marvel — том 2, № 13 (травень 2007)
 46. Ms Marvel — том 2, № 23
 47. Secret Invasion (червень 2008 — січень 2009)
 48. а б Dark Avengers № 1 (січень 2009)
 49. New Avengers № 48 (грудень 2008)
 50. New Avengers № 51 (березень 2009)
 51. Ms. Marvel — том 2, № 38 (червень 2009)
 52. Ms. Marvel — том 2, № 41—47 (листопад 2009 — січень 2010)
 53. Wizard Magazine № 220 (січень 2010)
 54. Ms. Marvel — том 2, № 48—50 (грудень 2009 — лютий 2010)
 55. Siege № 2—3 (квітень—травень 2010)
 56. Storming Heaven: Siege #2. Архів оригіналу за 27 Березня 2019. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 57. Storming Heaven: Siege #3. Архів оригіналу за 27 Березня 2019. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 58. Ms. Marvel — том 2, щорічне видання (2008)
 59. The Amazing Spider-Man: Siege (червень 2010)
 60. New Avengers № 1 (червень 2010)
 61. WonderCon 2012: Captain Marvel
 62. The Avengers — том 5, № 2 (грудень 2012)
 63. DeConnick and Caselli Assemble the Avengers. Архів оригіналу за 25 Червня 2018. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 64. DeConnick’s Avengers, Captain Marvel Battle “The Enemy Within”. Архів оригіналу за 4 Березня 2016. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 65. Meet the New Guardians of the Galaxy on Free Comic Book Day
 66. CAPTAIN MARVEL Blasts Off to a New #1 ... and SPAAACE!. Архів оригіналу за 22 Вересня 2018. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 67. Exclusive First Look At Marvel’s Newest Women-Driven Comic. Архів оригіналу за 22 Березня 2017. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 68. A-Force To Launch With G. Willow Wilson For All-New, All-Different Marvel. Архів оригіналу за 11 Квітня 2016. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 69. A First Look At The New Captain Marvel, Written By “Agent Carter” Showrunners. Архів оригіналу за 26 Жовтня 2017. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 70. THE ULTIMATES Get 'Pretty Damn Cosmic' In New Ongoing. Архів оригіналу за 22 Вересня 2018. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 71. Brian Michael Bendis on Tearing Marvel’s Heroes Apart (Again) in ‘Civil War II’. Архів оригіналу за 15 Січня 2021. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 72. 'Captain Marvel' Comic Being Relaunched With YA Author Margaret Stohl (Exclusive). Архів оригіналу за 27 Березня 2019. Процитовано 30 Жовтня 2017. 
 73. 'Captain Marvel' author Margaret Stohl says new origin story is 'nothing you'll expect'. Архів оригіналу за 19 Червня 2018. Процитовано 2 Травня 2018. 
 74. Captain Marvel № 1 (серпень 2012)
 75. Avengers — том 3, № 41 (червень 2001)
 76. Ms. Marvel — том 2, № 5 (вересень 2006)

Посилання[ред. | ред. код]