Кетгут

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кетгут (англ. catgut, скор. від cattle guts, дослівно — «телячі нутрощі»; англ. catgood — "добрий кіт"[1]) — нитки зі сполучної тканини, яку отримують із серозного шару кишечника великої рогатої худоби, або із м'язового шару чи підслизової оболонки кишечника овець. Кетгут використовують для перев'язки судин і для внутрішніх швів. Кетгут з часом розсмоктується.

Виготовлення кетгуту[ред. | ред. код]

Кетгут виготовляється із серозного шару кишечника великої рогатої худоби, або з м'язового шару і підслизової основи тонких кишок овець. Процес виробництва складний і включає більше 10 операцій. Сировину (суху або мокросолону), що надходить, піддають обробці розчином поташу, неодноразовій механічній обробці шкребками, розрізають на стрічки, відбілюють в розчині пергідролю та їдкого натра і скручують у нитки. Нитки після обкурювання сірчистим газом обполіскують у слабкому розчині оцтової кислоти, сушать, полірують, калібрують по товщині, знежирюють бензином, або ефіром, стерилізують хімічними реагентами, частіше йодом, і, скрутивши в бухти, упаковують.

Види кетгуту[ред. | ред. код]

Простий[ред. | ред. код]

Кетгут простий (англ. Plain surgical catgut) — звичайний кетгут є хірургічним шовним матеріалом, що не піддавався додатковій обробці з метою збільшення періоду розсмоктування:

Зовнішній вигляд — еластична нитка з гладкою поверхнею від кремового до світло-коричневого кольору.

Область застосування: шлунково-кишковий тракт, слизові оболонки, урологія, гінекологія, фасції, м'язи, підшкірна клітковина, очеревина, паренхіматозні органи, бронхи і легені, травматологічна хірургія, закриття ран.

Розсмоктування — час розсмоктування (втрата міцності на розрив до 50%) 7-12 днів. Видаляється з організму ензиматичною дією протягом 70 днів.

Стерилізація — радіаційний метод.

Хромований[ред. | ред. код]

Кетгут хромований (англ. Chromic surgical catgut) — хромований кетгут є хірургічним шовним матеріалом, який оброблений солями хрому з метою утворення додаткових поперечних молекулярних зв'язків для збільшення часу розсмоктування:

Зовнішній вигляд — еластична нитка з гладкою поверхнею, від світло-зеленого до зеленого кольору.

Область застосування — шлунково-кишковий тракт, слизові оболонки, урологія, гінекологія, фасції, м'язи, підшкірна клітковина, очеревина, паренхіматозні органи, бронхи і легені, травматологічна хірургія, закриття ран.

Розсмоктування — час розсмоктування (втрата міцності на розрив до 50%) 18-28 днів. Видаляється з організму ензиматичною дією за 90 днів.

Стерилізація — радіаційний метод.

Кетгутові нитки є одними з найбільш реактогенних. Експериментальними дослідженнями доведено, що при ушивання чистої рани кетгутом достатньо ввести в неї 1000 мікробних тіл стафілокока, щоб викликати нагноєння. Терміни розсмоктування кетгуту непередбачувані. Відомо, що при ушиванні шлунку кетгут розсмоктується протягом перших 2-3 днів. Кетгут втрачає 50% своєї міцності протягом 2-10 днів після операції. До того ж, за інших рівних умов, міцність кетгута нижче, ніж у більшості синтетичних ниток, що вимагає застосування нитки більшого діаметра. Нарешті, кетгут володіє великою абсорбційної здатністю. Тим не менш, деякі хірурги вважають кетгут цілком задовільним шовним матеріалом. В першу чергу це пов'язано зі значними відмінностями в реакції тканин на кетгут залежно від технології його виготовлення. Як показав досвід використання, кетгут, що випускається закордонними фірмами, володіє менш вираженою реакційною здатністю. Крім того, останнім часом більшість хірургів перейшло на застосування хромованого кетгуту. Імпрегнація кетгутової нитки солями хрому призводить до подовження строків розсмоктування і зниження реакції тканин.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Catgut CORD(англ.)

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]