Килим

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пазирикський килим. Найдавніший килим серед знайдених і реставрованих з кургану Пазирик, Алтай, Музей Ермітаж.

Ки́лим — це тканий виріб з кольорової вовни або шовку, бавовняної або лляної пряжі. Килими́ переважно ворсисті, іноді — гладкі. Здавна люди прикрашали килимами своє житло: вистилали ними підлоги і меблі, вішали на стіну. І зараз килими широко використовуються в декоруванні житлового і громадського інтер'єру.

Давній Єгипет і Ассирія, Індія і Китай уславилися рідкісними килимами. Торговими шляхами, як посольські дари або військова здобич, вони розходилися по всьому світу. Народи різних континентів (Азія, Латинська Америка, Європа) внесли до мистецтва килимарства своє розуміння законів краси, традицій, функціональності, символіки.

Етимологія[ред. | ред. код]

Килимові вироби мали різні назви. Найстарішою була назва «ковер» (дав.-рус. коверъ, ковьръ, коворь; неясного походження, припускається давнє тюркське запозичення)[1], яка зараз вважається діалектною і застарілою[2]. З ХVІ століття для означення окремих видів килимових виробів поширюються назви «коц» і «ліжник». Слово «килим» з'явилося в Україні на початку ХVІІ століття, запозичене з тюркських мов (азерб., кримськотат. і тур. kilim < перс. kilam, kelim, gelim‎)[1]. Так, у прибутково-видаткових книгах-рахунках Львівського Ставропігійського братства по церковно-братській касі, у видатках за 1618 рік значиться, що було видано «…за килим прокураторові — золот 7». Незважаючи на східне походження слова «килим», польський дослідник Т. Маньківський, зазначає, що ця назва не прийшла на наші землі разом із виникненням якогось нового роду художніх тканин, а що її застосовано до тканин, які вже давно тут вироблялись[3].

Види килимів[ред. | ред. код]

Залежно від призначення килими мали назви: настільні, запільні, ліжники, налавники, весільні тощо. Ткалися килими в техніці перебору та кружляння. У килимах переважає квітковий орнамент. Іноді разом зі стилізовано-рослинними орнаментами компонуються зображення птахів і тварин. Ткали також килими з геометричним орнаментом та з тематичними композиціями (гобелени). Килими були безворсими і ворсовими. Ворсові (без стрижки) килими звались «коцами»[4].

Історія килимарства за регіонами[ред. | ред. код]

Туркменістан[ред. | ред. код]

На весь світ уславились ворсові туркменські килими, особливо вироби текинських майстринь, які віртуозно володіють технікою зав'язування подвійних і полуторних вузлів, щільність яких в найкращих зразках досягає 5000 на 1 дм². Текінські килими цінуються за м'якість тканини, надзвичайну щільність бархатистого, низько підстриженого ворсу, забарвленого рослинними барвниками в глибокі благородні відтінки червоного і синього кольорів, що добре гармонують з природним кольором шерсті і добре утримуються сировиною на століття. Базовий традиційний елемент орнаменту туркменських килимів — так званий гель, своєрідний візерунок-символ. Все поле текинського килима вкрите гармонійно урівноваженими, витягнутими восьмикутними медальйонами, розташованими в строгому геометричному порядку. Килими були замінниками меблів і навіть домовин, килимовими стрічками скріпляли дерев'яні частини юрт, а вхід завішували килимовими завісами. Земляну підлогу вистилали м'якими кошмами, паласами, килимами.

посилання=Файл:Азербайджанский_ковёр_%22Пирабадил%22_датированный_1325_Хиджры_(1907_по_григорианскому_календарю).jpg

Кавказ[ред. | ред. код]

Килимарський верстат

Кавказ — один з найдавніших центрів килимоткацтва. Скажімо, килими Азербайджану, створені в різних районах, що носять назви «хіла», «куба», «ширван», за всією структурою та художніми вартостями (низька ворса, висока щільність тканини, спокійний, дещо тьмяний колорит) належать до найкращих кавказьких килимів.

Уславлені кавказькі однолицьові, безворсні килими — «сумахи», вражають технічною досконалістю і фахівців, і аматорів-знавців. Щоб виткати їх візерунок, найчастіше геометричний, треба вивести навиворіт кінці ниток утоку і заплести їх по основі у вигляді «ялиночок-кісочок». Колорит заснований на м'яких поєднаннях цеглясто-червоних, коричневих, синіх, білих і оранжевих тонів. Особливо популярними були лезгинські сумахи з Південного Дагестану.

Україна[ред. | ред. код]

Складними шляхами ще в давнину прийшло виробництво килимів в Україну, де й розквітло як дивовижне мистецтво — килимарство. Килими виробляють на вертикальних або горизонтальних ткацьких верстатах з лляних або конопляних ниток основи і кольорових вовняних ниток утоку. У тканині килима кольорові нитки утоку зчеплені між собою і щільно прикривають нитки основи. Для ущільнення тканини уток прибивають особливим молотком з гребінчастим краєм.

Візерунки килимів досить різноманітні, вони включають прості і складні геометричні форми, пишний рослинний орнамент, доповнений зображеннями птахів і тварин, складними композиціями, близькими до шпалер. Але особливо виділяються килими з кольоровими мотивами. Жоден з букетів, ритмічно розкиданих по полю килима, не повторюється. Квіти перевиті стрічками, виростають з вазонів, сплітаються в гірлянди, що звиваються. Майстерно поєднуючи кольори то контрастних, то ледве вловимих відтінків, майстри добивалися дивовижної природності і декоративності. Килими яскравих забарвлень з мотивами квіткових гілок і вазонів, з геометричним орнаментом виробляють і в Молдові.

Пілюгіна Ольга, килим «Родинне гніздо», 2013 р., 210х154, вовняні нитки, ручне ткання. смт. Решетилівка Полтавської обл.

Характерним для квіткових килимів Полтавщини є так зване «деркання» — різноманітність відтінків одного кольору, яка утворюється завдяки нерівномірності пофарбування пряжі. Цей недолік, художньо осмислений народним генієм, виявився надзвичайно виразним засобом створення оригінального колориту, що ніби мерехтить, випромінюючи з себе сяйво. Полтавські килими відрізняються гармонійним вишуканим колоритом. Головним осередком їх виготовлення у ХХ ст. стала Решетилівка[4].

Решетилівським килимам притаманна м'яка кольорова гама з використанням натуральних кольорів овечої вовни. Основою служила конопляна, бавовняна або лляна кручена пряжа.

Характерні елементи оздоблення килима — Дерево життя з великими квітковими формами у вигляді бутонів, калини, яблуневого цвіту, винограду, соняха тощо. Зустрічаються зображення птахів та звірів, які часто меншого розміру, ніж рослинні форми. Часто килимове поле обрамлює декоративна кайма з характерним мотивом «в'юнок». В килимах з геометричним орнаментом використовується мотив ламаного дерева.

Значний внесок у розвиток килимарства Полтавщини зробила заслужений майстер народної творчості України, лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка, кавалер ордена княгині Ольги Бабенко Н. Н. Вона створила багато килимів рослинного орнаменту, підготувала професійних килимарів. Серед них Бабенко О. О., Пілюгін Є. І., Пілюгіна О.Є, Шевчук П. П.

Розвиткові килимарства в Україні, як і ліжникарства, сприяли також природні умови та наявність власної сировини.  Килими домашнього виробництва призначалися для задоволення власних потреб, а промислового — на ринок.

Східні килими в Європі[ред. | ред. код]

Килим з Анатолії

Використання килимів як меблів, як це відбувалось в східних країнах, в Західній Європі поширення не мало. Бо тут склалася давня і постійна традиція використання меблів з дерева. Але східні килими знайшли своє місце в європейських інтер'єрах як скатертини, декор стін, трони можновладців. Сефевідські та османські килими надовго увійшли в європейський живопис — релігійний і побутовий. Деякі художники так часто зображувати килими певного зразку, що витвори килимового мистецтва почали розрізняти і називати іменами європейських художників. У літературі існують типи килимів:

Символізм килима та знакові функції[ред. | ред. код]

Картоньєр Байрам Саламов, килим «Куманець».
Дизайнер Грехем Сатерленд. Килим «Христос із символами чотирьох євангелістів», 1962 р., собор Ковентрі, Велика Британія

Килими у шляхтичів Житомирщини мали насамперед сакральне, побутово-обрядове призначення. Їм відводилася важлива роль у різноманітних обрядах: родинах, весіллі, хрестинах, похоронах. Також килими з'являлися в хатніх інтер'єрах місцевих мешканців перед найбільшими святами[5].

У Бехах під час народин, щоб відмежувати породіллю від інших родичів, ліжко завішували килимом, щоб її ніхто не наврочив. У минулому це могло мати символічніше значення, ніж просте відгородження магічного ритуалу народження дитини від оточуючих. На хрестинах хрещених батьків вітають на застеленому килимом ослоні[6].

На Середньому Поліссі серед головних атрибутів шлюбно-правової санкції можна побачити деревце, кожух, коровай. Водночас в околичної шляхти простежуються певні локальні особливості, пов'язані із цими атрибутами: килим замість посадного кожуха, вінок як символ весільної вічнозеленої рослини, «п'єрники» як ритуально позначене печиво[7]. Килим є предметом семантично спорідненим з кожухом, темою хутра, вовни та їх зв'язку з добробутом. У більшості регіонів України наречених садять на посаді саме на кожусі, а наречені-шляхтичі сідають на килимі. Протягом весілля килим часто використовують у весільних ритуалах. Так, молоду під час вбирання у весільний вінок садять на ослоні, застеленому килимом (с. Мелені); на застеленому килимом ослоні сідають батьки, щоб благословляти наречених (с. Михайлівка); під час вінчання перед аналоєм стелять килим, а на нього рушник (cc. Бехи, Михайлівка); на килимі сидять молоді «на посаді» (с. Михайлівка); коли молоду «завивають молодицею», то вона сидить на застеленому килимом ослоні, «щоб була багата і як пані завжди сиділа на килимі» (c. Бехи); збираючи посаг, наречена разом з іконами, рушниками бере із собою і килими (с. Бехи); коли батьки віддають останню дитину, то їх вітають у килимі і співають «Многая літа», до того ж батька вітають у току, а матір — у коморі (с. Бехи). У сучасному весільному обряді рідних та хрещених батьків наречених, бабусь та дідусів вітають на ослоні, застеленому килимом, він же мав поважне місце на стінах під час влаштування весілля в шатрах, наметах (с. Мелені)[8].

У разі смерті власника килима відбувалося його обмивання, наряджання у весільне вбрання та покладення на спеціальну постіль під божницею — на лаву кладуть подушки й застеляють усе килимом. Під час похорону в с. Мелені труну ставили на застелений килимом віз, інший віз був призначений для транспортування хреста. Коней, які везли небіжчика, також покривали килимами. К. Черв'як, описуючи похорон околичної шляхти Коростенщини, зауважував, що в селах Каленському, Михайлівці, Ходаках, Купечі, коли ховали парубків та дівчат, у віз запрягали цугом дві пари коней, передня з яких була вкрита килимами, прив'язаними до коней чорними крайками. Якщо ховали неодруженого парубка, то траурна процесія доповнювалася кількома вершниками, їх називали «маршалками» (в означеному краї так називають парубків зі сторони нареченого під час весілля), які їхали на покритих килимами конях, тримаючи в руках чорні прапори[9]. З часом подібні традиції, пов'язані із запряганням коней цугом, покриванням килимами коней тощо, поширилися і на нешляхетські села[10]. У Меленях останнім часом труну почали перевозити вантажівкою, яку також застеляють килимами, проте це вже вироби фабричної роботи. Після похорону килими віддають на користь церкві, що дало можливість зібрати там значні колекції. Килимам відводили важливу роль у хатньому святковому інтер'єрі. Найчастіше ними застеляли постіль. На Коростенщині, щоб прикрасити хату, на жердці над полом розстеляли домоткані килими, а поверх навішували в один чи два ряди подушки з тканими або вишитими наволочками. У Меленях, як правило, до цього додавали ще й килим, вивішений на стіні біля ліжка. Ця традиція могла поширитися й на інші села краю, де заможні селяни також прагнули вирізнитися з-поміж місцевих мешканців і замовляли такі ткані вироби майстриням або використовували для оздоблення рядюги[11].

Галерея східних килимів[ред. | ред. код]

Килими в музеях[ред. | ред. код]

Сефевидський килим родини Сангушків, 2-а половина 16 ст., Музей декортивного мистецтва, Париж

З виникненням музейних закладів килими (перські, азербайджанські, вірменські, арабські, білоруські, з віддалених європейських країн) посіли почесне місце в музейних збірках. З'явились музеї, спеціалізовані лише на килимах, якщо вони характерна ознака національного мистецтва (Музей килимів, місто Баку). Килими країн Західної Європи та арабського Сходу збирають такі музеї:

Азербайджанський килим типу "зілі".jpg

Див. також[ред. | ред. код]


Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці. — 572 с.
 2. Ковер // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 3. Ткачук Ярослава, подане посилання
 4. а б Кімната-музей декоративно-ужиткового мистецтва
 5. Наукові архівні фонди рукопису і фонозаписів Інституту мистецтвознавства, фольклористики і етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (НАФРФ ІМФЕ)
 6. Там само. — Ф. 15-3, од. зб. 213, арк. 27; ф. 15-3, од. зб. 158, арк. 182
 7. Несен І. Околична шляхта Центрального Полісся: особливості весільного ритуалу // НТЕ. — 2004. — № 6. — С. 97.
 8. НАФРФ ІМФЕ. — Ф. 15-3, од. зб. 158, арк. 44, 69; од. зб. 159, арк. 39; ф 15-3, од. зб. 213, арк. 106;Черв'як К. Килимарство на Коростенщині. — С. 36;Васянович О. Сучасні весільні звичаї та обряди у Меленях на Житомирщині // Берегиня. — 2006. — № 4. — С. 38, 40, 47.
 9. НАФРФ ІМФЕ. — Ф. 1-4, од. зб. 249, арк. 2-3.
 10. Там само. — Арк. 8. 27 Свирида Р. О. Обладнання традиційного житла Правобережного Полісся // НТЕ. — 1979. — № 3. — С. 61.
 11. Олександр Васянович. Знакові функції килимів околичної шляхти Житомирщини. Овруч. Процитовано 8 липня 2019. 

Джерела[ред. | ред. код]

 • Квіти і птахи в дизайні українських килимів: [альб. колекцій музеїв України та Укр. Музею в Нью-Йорку / вступ. ст. С. Таранушенко ; передм. Н. Дяченко-Забашта ; післямова С. Білокінь]. — Київ: Родовід, 2013. — 407 с. : іл., кольор. іл. ; 30х25 см. — Парал. тит. арк. англ. — Текст парал. укр., англ. — Бібліогр. в підрядк. прим. — ISBN 978-966-7845-82-7
 • Сокровища Ермитажа, альбом, Л.,"Сов.художник", 1969 (рос.)
 • Rugs and Carpets from The Caucasus, Aurora art Publishers, 1984 (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]