Кисилин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Киселин)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Кисилин
Kysylyn gerb.png
Герб
Kisielin.jpg
Країна Україна Україна
Область Волинська область
Район/міськрада Володимир-Волинський район
Рада Затурцівська сільська громада
Код КОАТУУ 0722483201
Основні дані
Засноване 1451
Населення 331
Площа 110 км²
Густота населення 3,01 осіб/км²
Поштовий індекс 45514
Телефонний код +380 3374
Географічні дані
Географічні координати 50°51′44″ пн. ш. 24°48′56″ сх. д.H G O
Середня висота
над рівнем моря
205 м
Водойми Стохід
Місцева влада
Адреса ради 45514, Волинська обл., Локачинський р-н, с. Кисилин
Карта
Кисилин. Карта розташування: Україна
Кисилин
Кисилин
Кисилин. Карта розташування: Волинська область
Кисилин
Кисилин
Мапа

CMNS: Кисилин у Вікісховищі

Киси́лин — село в Україні, у Володимир-Волинському районі Волинської області. Населення становить 331 особу.

Географія[ред. | ред. код]

Село розташоване у північно-східній частині Локачинського району на лівому березі річки Стоходу, за 22 км на північ від районного центру, за 9 км від шосе Луцьк — Володимир-Волинський і приблизно за 46 км від обласного центру та залізничної станції Луцьк[1][2].

Герб[ред. | ред. код]

Щит перетятий хвилястою нитяною балкою, перетятою лазуровим і срібним, і розтятий. У першій зеленій частині розкрита срібна книга, у другій лазуровій срібна геральдична лілія, третя червона. Щит вписаний в золотий декоративний картуш і увінчаний золотою сільською короною. Автор — І.Хамежук.[3]

Історія[ред. | ред. код]

На території села виявлено кам'яні вироби доби бронзи (2 тисячоліття до н. е.) і поховання в урні останніх століть до нашої ери[2].

Сама оселя Кисилина сягає ще старших часів, бо у 1451 р. великий князь Лев Свидригайло надав Кисилин волинському зем'янину Петрові Ланевичу Кірдею-Мильському, якою вони володіли ще у 1545 р., як то бачимо з тексту ревізії Луцького замку, якого дві городні обов'язаний він був забезпечувати, а в 1570 р. з Кисилина платить Олізар Кірдей.

Перша писемна згадка про село належить до 1545 року.

В 1589 р. з цього містечка плачено до скарбу 3 флорини 22 гроші шосу, 3 флорини і 2 гроші від городників, 15 флоринів чопового «пер арендам».

Польський шляхтич Казімеж Лєдніцький, чоловік Ганни Монтовт, орендував у Олізара Кердея-Мильського його маєток в Кисилині.[4]

В 1638 році шляхтич Юрій Чаплич-Шпановський гербу Кердея надав у містечку притулок для вигнаних з Ракова «польських братів» (аріян, соцініян), а рідні брати Олександр та Андрій надали такий притулок у Березках Володимирського повіту. Волинська шляхта на Луцькому сеймику 1645 року протестувала проти рішення Люблінського трибуналу, за яким в Кисилині мали бути закриті аріянські (соцініянські) збір та школа, шляхтич-аріянин Юрій Чаплич-Шпановський мав заплатити Луцькій католицькій капітулі 500 злотих червоних, 500 — суду у Володимирі, всі провідники-аріяни мали бути видалені з міста.[5]

У 1638—1640 роках тут відбулися три социніанські з'їзди, на яких були присутніми до трьох тисяч осіб, серед яких — представники громад не лише зі всіх куточків Речі Посполитої, а й з інших країн.

У книзі Олександра Цинкаловського «Стара Волинь і Волинське Полісся» подається інформація про історію даного населеного пункту у 16 — початку 20 століть:

«
КИСЕЛИН, м-ко Володимирського пов., на північ від старого тракту з Володимира до Луцька, недалеко від річки Турії, у місцевості досить високій, яка тут переходить в Волинське Полісся. В кінці 19 ст. було там 41 дом. і 598 жителів, у тому 73% жидів. Була там мурована церква і костел, 3 синагоги, ґуральня, 15 крамниць, 6 ремісників.

Кисилин був «родовим гніздом» відомої в історії України родини Киселів, і в половині 17 ст. належав до Остафія Киселя, який, будучи соціянином (або аріянином) заснував тут протестантську святиню, кілька аріянських шкіл, передусім у Кисилині, де відбувалися їх „синоди" і куди з'їзди-лося багато бакалярів. Учений і знавець кількох європейських мов Остафій Кисіль був біля 1625 р. дорадником школи, у якій сам вчив і розповсюджував на Волині аріянство. По знищенні аріянського центру в тодішній Польщі багато вчених-аріян оселилося в Кисилині, що сприяло піднесенню рівня і розвиткові науки на Волині в 17 ст.

По смерті Остафія Киселя містечко і школа переходять до Юрія Чаплича-Шпановського, якого польський уряд переслідував за надання в своїх добрах азилю аріянам. В 1644 р. трибунал заборонив навчання в школах, у яких був тоді пастирем Андрій Вишоватий. По цьому погромі слава Киселина погасла, будинок збору перероблено на костел, де оселено монахів кармелітів. Учителі аріянства, які проживали в Кисилині — Людвик Голєйсен, Петро Стегман, Федор Симоне і Андрій Вишоватий — постановою Люблинського трибуналу в 1684 р., були вигнані.

У вирубаному парку Кисилина при земляних роботах інколи знаходили кістяки людей з покладеною коло них пляшкою, у яку покладено життєпис покійника. В околицях містечка часто знаходять кремінні знаряддя, сокири, списи, стріли, тощо. За переписом 1911 р. до великої земельної власности Олізара належало 2922 десятин.[6]

«

У кінці ХVIII ст. дідичем містечка був Дмитро Ледуховський (У 1773 — войський, а з 1783 — стольник Волинський)[7] У 1773 році Дмитро отримав для міста привілей на ярмарки.[8]

За часів Російської імперії та Української Держави містечко було адміністративним центром Кисилинської волості Володимир-Волинського повіту Волинської губернії. У період Другої речі Посполитої (19201939 роки) містечко було адміністративним центром ґміни Киселин Горохівського повіту Волинського воєводства. Тут діяв осередок КПЗУ, очолюваний М. В. Коновалюком, і комсомольський осередок, керівником якого був П. Я. Базюк. Після радянської анексії західноукраїнських земель містечко було адміністративним центром Киселинського (Озютичівського) району.

Під час нацистської окупації гітлерівці вивезли на каторжні роботи до Німеччини 24 чоловіка, розстріляли члена КПЗУ, першого голову колгоспу К. П. Базюка. Понад 10 жителів села боролися з ворогом в лавах народних месників. Зокрема, Г. С. Зубченко і П. Я. Базюк були в загоні В. А. Бегми.

11 липня 1943 року загони УПА за підтримки деяких місцевих українських селян вбили польських вірян, що зібралися в костелі.

За післявоєнні роки споруджено 87 житлових будинків.

У другій половині 1960-х років у Кисилині мешкало 462 особи. Кисилинській сільраді підпорядковувалися села Озютичі, Твердині. У селі була початкова школа, бібліотека, клуб. Кисилинський колгосп «Червона зірка» мав 2644 га землі, у тому числі 1536 га орної. Вирощувалися зернові, льон, цукрові буряки, картопля. Було розвинуте молочно-м'ясне тваринництво[2].

Після ліквідації Локачинського району 19 липня 2020 року село увійшло до Володимир-Волинського району[9].

Населення[ред. | ред. код]

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 302 особи, з яких 140 чоловіків та 162 жінки.[10]

За переписом населення України 2001 року в селі мешкало 330 осіб.[11]

Мова[ред. | ред. код]

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року:[12]

Мова Відсоток
українська 99,70 %
російська 0,30 %

Пам'ятки архітектури[ред. | ред. код]

Свято-Михайлівська церква
 • Свято-Михайлівська церква, побудована у 1777 році. Церква має оригінальну композицію. Це тринавна псевдобазиліка, що творить у плані прямокутник з видовженим бабинцем, коротким трансептом та чотиристоронньою апсидою з двома ризницями. Низькі бічні нави мають форму окремих ніш, що відкриваються всередину храму. Над схрещенням нав здіймається дворівнева вежа на широкій основі, увінчана декоративним шпилем. Фасад має багатий архітектурний декор. Церкву оточує мурована огорожа з брамою та масивною дзвіницею.
 • Монастир та костел кармелітів, побудований у 1720 році. У костелі Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії після 1945 р. розміщувався цех по переробці льону та коноплі, але після пожежі він не використовувався. Храм являє собою тринефну базиліку, що творить у плані прямокутник з апсидою. Бічну стіну підтримує масивний контрфорс. В інтер'єрі збереглися фрагменти фресок XVII ст. До апсиди костелу примикає двоповерховий монастирський будинок, який після 1832 року виконував роль парафіяльного будинку. Сьогодні весь комплекс являє собою руїну без дахів[13].

Соціальна інфраструктура[ред. | ред. код]

 • ЗОШ І-ІІ ступенів
 • Дитячий садок
 • Будинок культури
 • Бібліотека
 • Лікарська амбулаторія
 • Відділення зв'язку
 • 3 торговельні заклади

Населений пункт не газифіковано, дорога з твердим покриттям[14].

Відомі люди[ред. | ред. код]

Народилися[ред. | ред. код]

 • Якуб Теодор Трембіцький (1643—1720) — один з найбільш відомих польських соцініанських поетів.

Дідичі[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Карти Google
 2. а б в Історія міст і сіл Української РСР. Волинська область.— К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970. — 745 с.
 3. Українська геральдика
 4. Левицький О. Ганна Монтовт // На переломі. — К. : Україна, 1994. — С. 130. — ISBN 5-319-01070-2.
 5. Chodyński K. Czaplic Szpanowski Aleksander< h. Kierdeja (†ok. 1660) // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków, 1938. — T. IV/2, zeszyt 17. — S. 166. (пол.)
 6. Цинкаловський О. Стара Волинь і Волинське Полісся. Краєзнавчий словник — від найдавніших часів до 1914 року в 2-х томах. — Вінніпег, 1984. — Т. 1. — С. 495—496.
 7. а б Barącz S. Pamiętnik szlachetnego Ledochowskich domu. — Lwów, 1879. — 220 s. — S. 23. (пол.)
 8. Uruski Seweryn (1814-1890). Rodzina. Herbarz szlachty polskiej. (пол). Warszawa: Gebethner i Wolff. с. т.8, ст.320 (323). 
 9. Постанова Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів»
 10. Кількість наявного та постійного населення по кожному сільському населеному пункту, Волинська область (осіб) - Регіон, Рік, Категорія населення , Стать (1989(12.01)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. Процитовано 20 жовтня 2019. 
 11. Кількість наявного населення по кожному сільському населеному пункту, Волинська область (осіб) - Регіон , Рік (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. Процитовано 20 жовтня 2019. 
 12. Розподіл населення за рідною мовою, Волинська область (у % до загальної чисельності населення) - Регіон, Рік , Вказали у якості рідної мову (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. Процитовано 20 жовтня 2019. 
 13. Гжегож Ронковскі. Путівник Західною Україною. Частина І. Волинь. Видавництво «Rewasz», 2005 (пол.)
 14. Паспорт Кисилинської сільської ради // Локачинська РДА

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]