Перейти до вмісту

Китайські новомученики

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Китайські новомученики
Зображення
Дата смерті 1901
CMNS: Китайські новомученики у Вікісховищі

Китайські новомученики — православні, які загинули під час заколоту їх етуанів (боксерів) в Пекіні. Вшановуються як православні святі, пам'ять відбувається 11 (24) червня.

Хід подій та подальше шанування

[ред. | ред. код]

Ще за наказом Петра Першого до Пекіна вирушила Російська духовна місія.

На початку XX століття в Пекіні було кілька сотень православних християн. Майже всі вони прийняли мученицьку смерть під час повстання їхетуанів проти іноземного втручання в економіку, внутрішню політику та релігійне життя Китаю[1].

Влітку 1900 учасники «боксерського повстання» в Китаї проголосили своєю метою боротьбу з іноземним впливом у країні, як одне з гасел висунувши війну з Християнською церквою і зверненими в християнство китайцями[2].

Як стверджується, члени таємного «суспільства гармонії та справедливості» (китайською «іхетуань», 義和團) вірили, що як тільки вони винищуть усіх християн, Китай стане наймогутнішою імперією в Азії[1]. За іншими думками, боротьба з християнством була фактично бунтом проти колоніалізму, поєднуючись з погромами телеграфних ліній, залізниць та антиманьчжурськими виступами.

Всього під час повстання загинуло 30 000 християн різних конфесій[3].

222 особи з загиблих було впізнано, їхні мощі зібрано.

11 жовтня 1901 начальник 18-ї Російської духовної місії архімандрит Інокентій (Фігуровський) представив Святійшому синоду пойменний список 222 православних китайців і клопотав про дозвіл на їхню пам'ять влаштувати на місці зруйнованої місійської церкви в Пекіні. Указ Російського імператора з Синоду за номером 2874 від 22 квітня 1902 дозволив влаштувати в Пекіні храм на «честь Усіх Святих Мучеників Православної Церкви зі склепом для поховання в ньому кісток побитих православних китайців і встановленням для православної громади». (за новим стилем 23-24 червня) з хресним ходом до місць побиття православних християн. Після зведення останки мучеників були поховані у його крипті. Китайським новомученикам ще до 1917 складено особливу службу і написано ікону.

У роки «культурної революції» храм зруйновано, крипта затоплена.

Визначенням Архієрейського собору Російської православної церкви від 3 лютого 2016 встановлено загальноцерковне шанування «священномученика Митрофана пресвітера і з ним постраждалих мучеників багатьох, які прийняли мученицькі вінці в 1900 в Пекіні».

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Зачем и за что мы почитаем святых? (Телепрограмма, 30.10.04) (комментарий в свете веры). Церковно-Научный Центр "Православная Энциклопедия". 2 листопада 2004. Архів оригіналу за 9 липня 2012. Процитовано 8 січня 2009.
  2. В Москве отслужили молебен китайским новомученикам [Архівовано 2013-06-27 у Wayback Machine.].
  3. Маркиш М. Звёзды Востока. Архівовано з джерела 13 лютого 2009

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]