Китай-город (Москва)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
частина стіни в Зарядді

Китай-город — раніше Великий посад, а тепер історичний район Москви всередині Китайгородського фортечного муру, прибудованого в 1538 році до кутових башт Московського Кремля: Беклемишевської і Арсенальної. В радянський час він був зруйнований і збереглися лише невеликі ділянки давньої стіни Китай-города.

Історія[ред.ред. код]

В XVI столітті Москва опоясується ще трьома лініями укріплень; в 1534 році будуються дерев'яно-земляні, а в 1535—1538 рр. — кам'яні стіни навколо примикаючого до Кремля Великого посаду,[1] який отримав в ту пору іншу назву — Китай-город.[1]

Назва[ред.ред. код]

Назва, можливо,[1] походить від слова кита — «зв'язка тонких жердин», з яких у 1534 році було збудовано тут тимчасові укріплення.[1]

В енциклопедії Кюрінца і в перекладі її на російську мову в «Экономическом магазине» в статтях про кітти описуються їх різновидності. Під цим словом розуміється певний рід рідкої і в'язкої матерії, яка з'єднує жорсткі і тверді тіла, наприклад каміння між собою, дерево — дерев'яні кітти, а також скульптурні кітти, кітти для печей, заліза та хімічного посуду, і яка, не впитуючись в саме тіло будівельних матеріалів, на поверхні їх твердне, а затвердівши — ніякими рідинами більше не розчиняється.[2][3] По-суті, мова йде про клеї, замазки й гідравлічні розчини або гідравлічні добавки.

Панорама Китай-города в Москві, 1887 рік

Будівлі і вулиці Китай-города[ред.ред. код]

Парковка в Третьяковській проїзді з боку Луб'янській площі

Ворота і башти стіни[ред.ред. код]

Знос стіни[ред.ред. код]

Часткове відтворення стіни[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

  • Кийово — озеро, розташоване на території міста Лобня Московської області Росії.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в г Детская энциклопедия: для среднего и старшего возраста. Том: 7 Из истории человеческого общества / Гл.редакция: Д. Д. Благой, В. А. Варсанофьева, Б. А. Воронцов-Вельяминов, П. А. Генкель и др.; гл. редактор: А. И. Маркушевич; научн.редакторы: С. Д. Сказкин, М. В. Нечкина, Н. П. Кузин, А. В. Ефимов, А. И. Стражев, А. Г. Бокщанин;, зам. Гл.редактора: П. А. Мичурин. — Изд. Академии педагогических наук РСФСР, Москва 1961, С: 621 (с.:243, 245, 251—255)
  2. Krünitz. T.39, с.218-286 [217]; О киттах или цементах [219]
  3. Экономический магазин, 1788, с.33 [219]