Кишинівська духовна семінарія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кишинівська духовна семінарія
Кишинівська духовна семінарія.jpg
Дата заснування 1813
Конфесія православ'я
Розташування Молдова Молдова, Кишинів


Кишинівська духо́вна семіна́рія (молд. Seminarul Teologic din Chișinău) — навчальний заклад Молдовської митрополії Відомства православного сповідання Російської імперії для підготовки християнського духовенства у Кишиневі і всій Бесарабії, що працювала у 18131940. Була знову відкрита 25 грудня 1991[1].

Історія[ред. | ред. код]

Кишинівська духовна семінарія була відкрита у 1813 одночасно з утворенням Кишинівської єпархії[1] за ініціативи Святителя Гавриїла Бенулеску-Бодоні, Митрополита Кишинівського і Хотинського.

Розташовувалася на розі сучасних вулиць Бенулеску-Бодоні (тоді Семінарська) і Когелнічану. Кишинівська семінарія зіграла значну роль у розвитку культури і просвіти у Бесарабії. У ній, окрім богословських дисциплін, викладалися граматика, поезія, риторика, логіка, філософія, географія, історія, математика. Окрім того, обов'язковим було вивчення грецької, латини, російської і молдовської мов. Вивчення німецької і французької мов було факультативним.

У 1816 при духовній семінарії був відкритий пансіон для дітей привілейованих класів, що став першою спробою організації світської середньої освіти у Бесарабії. Більшість учнів пансіону відвідували тільки перші класи семінарії, після чого вступали на різноманітні цивільні служби. Багато учнів пансіону при семінарії пізніше стали вчителями. У 1833 у Кишиневі була відкрита обласна гімназія, і духовна семінарія стала поступово втрачати своє значення, перетворюючись у замкнений духовний навчальний заклад.

У 1878 у Кишиневі створений гурток народників (біля 30 людей) під керівництвом Авксентія Фрунзе і Констянтина Урсу, більшість з членів якого були учнями духовної семінарії.[2]

Семінарія була закрита у червні 1940, коли Бесарабія була окупована СССР.

Знову відкрита 25 грудня 1991.[3]

Відомі випускники[ред. | ред. код]

Серед відомих випускників Кишинівської духовної семінарії були народники П. Брага, Микола Зубку-Кодряну, Філіп Кодряну, композитор Г. Львівський та ін.

У 1880 Кишинівську семінарію закінчив Арсеній Стадницький, майбутній митрополит Ташкентський і Туркестанський.

Випускником семінарії був протоієрей Микола Гепецький, член Державної думи від Бессарабської губернії.

Ректори[ред. | ред. код]

Викладачі[ред. | ред. код]

  • Ієронім Гепнер
  • Сергій Маргаритов (1895)

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]