Києво-Могилянська академія (1659—1817)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Києво-Могилянська академія)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Києво-Могилянська академія
КМА
NaUKMA seal transp2.PNG
Проект Староакадемічного корпусу.png
Проєкт надбудови Академії або "Абрис" Старого академічного корпусу, який митрополит Рафаїл (Заборовський) відіслав до Синоду. Архітектор Йоган-Ґотфрід Шедель. 1731р.
?координати:
Назва латиною Academia Kiioviensis Mohileana
Тип навчальний заклад
Розташування Київ
Засновано 1632
Закрито 1817
Випускники Категорія:Випускники Києво-Могилянської академії
CMNS: Києво-Могилянська академія у Вікісховищі

Ки́єво-Могиля́нська акаде́мія — стародавній навчальний заклад у Києві, який під такою назвою існував від 1632 до 1817 року. Засновником Академії є Петро Могила. Фактично всі сучасні українські ВНЗ тою чи іншою мірою є духовними спадкоємцями цього закладу через вихованців Академії, які стали засновниками відповідних нових богословських, філософських і наукових шкіл у цих вишах.

Декілька сучасних вищих навчальних закладів претендують на спадкоємність від Києво-Могилянської академії, серед них насамперед Національний університет «Києво-Могилянська академія», а також Київські духовні академія і семінарія та Київська православна богословська академія[1][2][3].

Історія[ред. | ред. код]

Києво-Могилянська академія була заснована на базі Київської братської школи, яка 1615 року отримала приміщення від волинської шляхтянки Галшки Гулевичівни. Деякі вчителі Львівської та Луцької братських шкіл переїхали викладати до Києва. Школа мала підтримку Війська Запорозького і, зокрема, гетьмана Сагайдачного[4].

У вересні 1632 року об'єдналися Київська братська і Лаврська школи. У результаті було створено Києво-Братську колегію. Київський митрополит Петро Могила побудував в ній систему освіти за зразком єзуїтських навчальних закладів. Велика увага в колегії приділялася вивченню мов, зокрема польської та латини (мова викладання). Станових обмежень для отримання освіти не було. Згодом колегія іменувалася Києво-Могилянською на честь свого благодійника та опікуна. Рівень навчання — академічний.[5]

Згідно з Гадяцьким трактатом 1658 року між Річчю Посполитою і Гетьманщиною колегії надавався статус академії і вона отримувала рівні права з Ягеллонським університетом. Після входження українських земель у склад Московського царства статус академії був підтверджений у грамотах російських царів Івана V 1694 року та Петра I 1701 року[6].

За час існування Києво-Могилянської академії, з її стін вийшло багато відомих випускників. Варто додати, що майже всі майбутні гетьмани України — Іван Виговський, Юрій Хмельницький, Павло Тетеря, Іван Брюховецький, Петро Дорошенко, Дем'ян Многогрішний, Михайло Ханенко, Іван Самойлович, Іван Мазепа, Пилип Орлик, Іван Скоропадський, Павло Полуботок, Данило Апостол, переважна більшість полкової, сотенної старшини, провідники Запорожжя — Кость Гордієнко, Іван Глоба, Володимир Сокальський і багато-багато інших — вихованці Києво-Могилянської академії[7].

Тут навчалися архітектор Іван Григорович-Барський, композитори Артемій Ведель та Максим Березовський, філософ Григорій Сковорода та науковець Михайло Ломоносов. Авторитет та якість освіти в академії також приводили сюди іноземних студентів: росіян і білорусів, волохів, молдаван, сербів, боснійців, чорногорців, болгар, греків та італійців. Вихованці академії часто продовжували освіту в університетах Європи, оскільки, згідно з європейською традицією, викладання проводилось латиною[8].

Незважаючи на намагання випускників перетворити академію на сучасний університет, за розпорядженням уряду, указом Синоду від 14 серпня 1817 року Академію було закрито[9]. Натомість у 1819 році в приміщеннях Києво-Могилянської академії була створена Київська духовна академія.

Назви академії[ред. | ред. код]

Києво-Могилянська академія та її вихованці. Гравюра XVIII ст.

Ніхто за життя Петра Могили не називав колегію (академію) «Могилянською», ні польські королі, ні московські царі. Це сталося вже понад двадцять років після його смерті. Вперше цю назву знаходимо в грамоті короля Польщі Михаїла Корибута Вишневецького (внучатого небожа Петра Могили, сина Яреми, онука Раїни Могилянки) в 1670 році: «Ми нашою королівською владою дозволили, після такого тяжкого руйнування і спустошення, відновити помянуту Києво-Могилянську колегію і в ній школи».

За часів свого існування Київську академію називали на честь своїх благодійників. Крім Києво-Могилянської, на честь Петра Могили, її називали також Могило-Заборовською, на честь Рафаїла Заборовського[10]. За часів гетьмана Івана Мазепи академію також називали Могилянсько-Мазепинською[11].

Навчальний процес[ред. | ред. код]

Навчання в академії було відкритим для всіх станів суспільства. Рік починався 1 вересня, але студентів приймали також пізніше протягом року. Викладова мова — латинська.[5]

Процес навчання в Київській Академії тривав дванадцять років. Предмети поділялися на так звані ординарні та неординарні класи. До ординарних належали: фара, інфіма, граматика, синтаксима, поетика, риторика, філософія та богослов'я. В неординарних класах викладались грецька, польська, німецька, французька, єврейська та російська мови, історія, географія, математика (курси включали алгебру, геометрію, оптику, діоптрику, фізику, гідростатику, гідравліку, архітектуру, механіку, математичну хронологію), музика, нотний спів, малювання, вище красномовство, медицина, сільська та домашня економіка. В 1751 р. в академії почали викладати російську мову та поезію, в 1784 р. було заборонено читати лекції українською мовою[12][13].

Випускникам академії надавався сертифікат з підписами ректора та префекта.

Традиції в академії[ред. | ред. код]

В академії відбувалися регулярні поетичні змагання з декламації віршів відомих поетів, а також власних віршів. Найбільш вправних віршотворців вшановували лавровими вінками та присвоювали звання «лавроносного поета» (лауреата).[14]

Згадування в культурі[ред. | ред. код]

Банкнота 500 гривень, 2015
Поштова марка присвячена Києво-Могилянській академії, 1992 рік.

Києво-Могилянська академія та заклади-наступники згадуються в творах художньої літератури. В повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба» сини Тараса Бульби були студентами академії[15]. Київська академія згадується в двох романах Павла Загребельного, «Я, Богдан» та «Південний комфорт»[16][17]. Київська духовна академія фігурує в творах «Хмари» Івана Нечуй-Левицького та «Печерські антіки» Миколи Лєскова[18][19]. В поемі «Бояриня» Лесі Українки один з головних дійових осіб — Степан — випускник Київської академії[20].

В 1992 р. було випущено поштову марку з зображенням Києво-Могилянської академії[21]. Староакадемічний корпус академії зображено на купюрі в 500 гривень, а також на логотипах Українського наукового інституту Гарвардського університету та Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України.

Видатні особистості[ред. | ред. код]

Випускники та професори старої Києво-Могилянської академії відіграли важливу роль в освітньому та професійному житті України. Багато хто з козацької старшини та гетьманів Запорізького козацтва навчалися тут. До випускників зокрема належали Іван Мазепа, Пилип Орлик, Павло Полуботок, Іван Скоропадський та Іван Самойлович. Університет довгий час був також важливою релігійною школою, звідси вийшли такі відомі християнські діячі як Степан Яворський, Феофан Прокопович і Дмитро Ростовський. Протягом 17 та 18 ст. КМА була колискою культурного життя України та Російської імперії. Декілька поколінь художників, архітекторів, музикантів та науковців були виховані в ній, наприклад архітектор Іван Григорович-Барський, композитор Артемій Ведель, філософ Григорій Сковорода та науковець Михайло Ломоносов. Після перетворення в Київську духовну академію навчальний заклад зберіг свою міжнародну репутацію як центр православної релігійної освіти.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, N 49, ст. 685
 2. Київська духовна академія і семінарія. Архів оригіналу за 17 квітень 2008. Процитовано 5 березень 2008. 
 3. Київська Православна Богословська Академія
 4. G. Gajecky, The Kiev Mohyla Academy and the Hetmanate in Omeljan Pritsak and Ihor Sevcenko, eds. «The Kiev Mohyla Academy (Commemorating the 350th Anniversary of Its Founding, 1632—1982).» Harvard Ukrainian Studies. vol. VIII, no. 1/2. Cambridge, MA, 1985. (англ.)
 5. а б Києво-Могилянська Академія… — С. 996.
 6. Декреты царей Ивана и Петра датированный 11 января 1694, декрет царя Петра датированный 26 сентября 1701. Памятники изданные Киевской временной комиссией, 2:488-97. (рос.)
 7. На шляхах історії // Києво-Могилянська академія в іменах XVII—XVIII ст.: Енциклопедичне видання / відп. ред. В. С. Брюховецький, наук. ред., упоряд. З. І. Хижняк. — Київ: Вид. «Києво-Могилянська академія», 2001. — C. 15. — 736 c. — ISBN 966-518-132-7.
 8. В. М. Нічик, З. І. Хижняк, Києво-Могилянська академія та українсько-німецькі культурні зв'язки, К.: Вид. дім «КМ Академія», 2000
 9. З. І. Хижняк, В. К. Маньківський, Історія Києво-Могилянської академії — К.: Вид. дім «КМ Академія» 2003.
 10. Хижняк З. І., Маньківський В. К. С. 63.
 11. Хижняк З. І., Маньківський В. К. С. 65.
 12. Хижняк З. І., Маньківський В. К. С. 74.
 13. Хижняк З. І., Маньківський В. К. С. 76.
 14. Історія академії: КМА — 400 років
 15. Николай Гоголь, Тарас Бульба. Архів оригіналу за 2008-08-05. Процитовано 2008-08-01. 
 16. Павел Архипович Загребельный, Я, Богдан. Архів оригіналу за 2007-10-23. Процитовано 2007-08-17. 
 17. Павел Архипович Загребельный, Южный комфорт. Архів оригіналу за 2007-10-25. Процитовано 2007-08-17. 
 18. Іван Нечуй-Левицький, Хмари. Архів оригіналу за 2010-04-21. Процитовано 2008-10-24. 
 19. Лесков Николай Семенович, Печерские антики. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2007-08-17. 
 20. Леся Українка, Бояриня
 21. Видавничий дім Марка України. Архів оригіналу за 2008-01-02. Процитовано 2007-12-09. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]