Київська дитяча залізниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Київська дитяча залізниця
Загальна інформація
КраїнаУкраїна Україна
МістоКиїв
Адресавул. Парково-Сирецька, 4 (Сирецький парк)
Відкрита2 серпня 1953
Протяжність3,7 км (загальна довжина)
Кількість станцій2, 1 зупиночна платформа
Штучні спорудивіадук, труба

Київська дитяча залізниця — дитяча залізниця (ДЗ), навчальний заклад АТ "Укрзалізниця" в якому юні залізничники - учні шкіл міста Києва та області проходять навчання та підготовку з залізничних спеціальностей.

Історія

[ред. | ред. код]

Підготовка і будівництво

[ред. | ред. код]

До відкриття залізниці була побудована петля довжиною 1,9 км. У місці, де сходилися обидві її гілки, була споруджена станція «Технічна» (пізніше — «Вишенька», нині — «Залізнична»). Крім одного головного шляху на ній був обгінний шлях і один тупиковий з оглядового канавою. В петлі було дві платформи без колійного розвитку, але, які гордо іменувалися станціями «Спортивна» (пізніше — «Яблунька», нині — «Київ-Пасажирський дитячий») і «Піонерська». Остання з них вважалася головною станцією дитячої залізниці.

2 серпня 1953 року, з нагоди Дня залізничника, по Малій Південно-Західної пройшов перший поїзд. Його провів легендарний машиніст-стаханівець, Герой Соціалістичної праці, начальник Південно-Західної залізниці — Петро Кривонос разом з юними машиністами Валерієм Арятінским, Анатолієм Стеценко і Вадимом Сухоніним. Але це було лише відкриття першої черги Київської дитячої залізниці. У день першої річниці Малої Південно-Західної, протяжність дитячої залізниці збільшилася більш ніж в півтора рази і досягла трьох з невеликим кілометрів. У різних джерелах зустрічаються суперечливі версії щодо протяжності дитячої залізниці в ті роки. Цифри коливаються від 4,5 до 6 км, проте ніяких документальних підтверджень цих цифр знайти не вдалося. У той же час, зі слів колишніх юних залізничників 1960-х років і відвідувачів дитячої залізниці того часу відомо, що лінія закінчувалася в дальньому кутку парку, біля перетину вулиць Дорогожицької і Парково-Сирецької. Вимірювання довжини такої лінії по карті дає результат 3,1-3,2 км.

За цей рік силами тресту Мосторемтоннель був споруджений віадук для пропуску лінії другої черги через яр. Для дитячої залізниці це була грандіозна інженерна споруда. Його довжина становить близько 100 м, А висота 19,5 м — майже з п'ятиповерховий будинок!

Відкриття нової ділянки

[ред. | ред. код]

З відкриттям нової ділянки збільшилася і кількість станцій. До існуючих раніше станцій додалася нова — «Комсомольська». На ній не було розворотного трикутника, через що паровоз так і продовжував ходити через рейс тендером уперед. В іншому ж колійне господарство дитячої залізниці того часу можна вважати зразковим. На шляху була розмітка, виконана у відповідності з усіма вимогами Правил технічної експлуатації залізниць та Інструкції з сигналізації. Крім пікетних і кілометрових стовпів були встановлені навіть покажчики ухилів і радіусів кривих, знаки початку і кінця гальмування. Рух по залізниці здійснювався за електрожезловою системою. На станції «Піонерській» — головній станції на той момент, був встановлений семафор з компенсатором і тросовим дистанційним приводом з приміщення чергового по станції. В кінці 1950-х років дитяча залізниця отримала в своє розпорядження тепловоз ТУ1-001, один з двох побудованих тепловозів цієї серії, що послужила прототипом для ТУ2. А кількома роками пізніше ще один тепловоз — ТУ2-021. Приблизно тоді ж старі дерев'яні вагони були замінені суцільнометалевими вагонами «PAFAWAG».

Забудова біля дитячої залізниці

[ред. | ред. код]

Наприкінці 1960-х років почалася забудова місцевості Волейків. У зв'язку з цим постало питання про необхідність перенесення дитячої залізниці. Проект нової лінії в районі ВДНГ не знайшов підтримки у місцевої влади, оскільки його реалізація вимагала вирубки 1400 дерев, що для міста, визнаного найзеленішим у світі, було неприпустимо. Було прийнято рішення про збереження дитячої залізниці на колишньому місці, але зі значним укороченням. Не пізніше 1972 року (а радше ще до 1969 року) станцію Комсомольська та ділянку лінії від віадука до неї було розібрано, а на їх місці побудовано лікарню. Колїю, що йде від віадуку, з'єднали з петлею біля платформи Спортивна, замкнувши трасу залізниці в кільце; при цьому на ділянці від віадуку до Спортивної утворився короткий, але досить відчутний підйом. Протяжність лінії скоротилася до 2,8 км. При цьому рух потягів здійснювався як великим, так і малим кільцем. У 1986 році рух поїздів малоим кільцем було закрито, а колія використовувалася тільки для відстою рухомого складу.

Дитяча магістраль у кінці 1980-х на початку 1990-х

[ред. | ред. код]

В середині 1980-х років почалося оновлення парку рухомого складу дитячої магістралі. Залізниця отримала чотири пасажирські вагони ПВ-40. Але через занадто низький рівень комфорту в порівнянні з вагонами «PAFAWAG», нові прослужили недовго. У 1991 році з Камбарського заводу прибуло два тепловоза ТУ7А (номера 3192 і 3197). При цьому на тепловозі ТУ7А — 3197 виявивили заводський дефект дизеля, через що локомотив кілька років простояв на запасній колії. У 1992 році тепловоз ТУ1-001 виконав свій останній рейс і теж встав «на прикол».

Тяжкі часи у кінці 1990-х на початку 2000-х

[ред. | ред. код]

Після 1990-х років для залізниці настали важкі часи, але зусиллями начальника дитячої залізниці Анатолія Яковича Міщенко і залишившихся інструкторів її вдалося відстояти. Через деякий час працюваввший з дня відкриття дитячої залізниці паровоз Гр-336 був викуплений фірмою «Джерело» для катання іноземних туристів, а тепловоз ТУ1-001 встав «на прикол».

У 1999 році у новорічну ніч на станції «Піонерська» сталася пожежа — станційні будівлі і унікальний дерев'яний вокзал 1950-х років були повністю знищені. У 1999 році була розібрана станція «Піонерська», порізаний і зданий на металобрухт унікальний тепловоз ТУ1-001. Взимку 1999—2000 років «мисливці за кольоровими металами» дісталися і до тепловоза ТУ2-021, практично повністю розграбувавши його.

«Відродження» Київської дитячої залізниці

[ред. | ред. код]

Лише у 2001 році «чорна смуга» для дитячої залізниці закінчилася, і справи поступово пішли вгору. Вдалося відновити тепловоз ТУ2-021. В обслуговуюче тепловози дитячої залізниці локомотивне депо «Дарниця» був доставлений резервний тепловоз ТУ2-165, який призначався для дитячої залізниці, але на неї так і не потрапив. До початку сезону 2001 року було відновлено станція «Яблунька» (нині — «Київ-Пасажирський Дитячий»), на станції «Вишенька» (нині — «Залізнична») почалося будівництво депо, був побудований навчальний корпус з двома класами і комп'ютерним кабінетом. були відремонтовані 3 вагони «Pafawag», але на четвертий не вистачило коштів, і згодом він був вивезений. За тиждень до відкриття літнього сезону 2005 року дитяча залізниця розпрощалася з тепловозом ТУ2-021. Його кузов був розрізаний на три частини і вивезений для здачі в металобрухт, а через рік і резервний ТУ2-165 був повернений в Гайворон. Ера ТУ2 на дитячій залізниці закінчилася. Але зате, відкриття сезону ознаменувалося іншою, радісною, подією. У травні 2005 року, багато в чому завдяки зусиллям колишнього юного залізничника 1950-х років Анатолія Стеценко, на Київську дитячу залізницю повернувся паровоз Гр-336. Той самий, що відкривав рух тут понад півстоліття тому, є родзинкою столиці і виходить в рейс з ретро-складом на свята. Він пройшов серйозний ремонт в локомотивному депо «Щорс», в ході якого, крім усього іншого, отримав дуже незвичайну для паровозів яскраво-червоний колір. У 2013 році на дитячу залізницю надійшло 2 вагона ПВ-40 і 1 ПВ-51, з них був сформований другий склад. Спочатку передбачався рух обох складів зі схрещенням по станції «Яблунька», однак тоді ці плани не були реалізовані.

2 липня 2022 року на Київській дитячій залізниці після ремонту почав курсувати справжній паровоз. Його було збудовано у 1951 році на заводі імені Карла Маркса, що у місті Бабельсберг (Німеччина). У Київ він був завезений як репарація після Другої світової війни. Наразі це єдиний паровоз, який експлуатується на мережі дитячих залізниць. Цей паровоз має історичне та символічне значення. Саме він у 1953 році відкривав рух поїздів малою столичною магістраллю. Наприкінці 1990-х років паровоз було виведено з експлуатації на дитячій залізниці та задіяно для організації ретропоїздок вузькоколійками України. У 2005 році легендарний локомотив повернули на дитячу залізницю та знову почав перевозити гостей магістралі. У 2021 році локомотив було відправлено на ремонт до локомотивного депо «Сновськ», що на Чернігівщині. Навіть під час окупації Чернігівщини, під час російського вторгнення в Україну, залізничники продовжували виконувати капітальний ремонт паровоза, і нині він здійснює перевезення гостей дитячої залізниці.

Грандіозна реконструкція у 2019

[ред. | ред. код]

Весною 2019 року оновлена ​​руками фахівців Південно-Західної залізниці, дитяча магістраль порадувала городян і гостей столиці численними сюрпризами. Найбільші з них — це вокзал на станції «Київ-Пасажирський дитячий» (міні-копія центрального міського вокзалу) і старовинний паровоз на гранітному постаменті біля входу в парк. У приміщенні вокзалу розмістилися приміщення чергового по станції, квиткові каси, дикторська, адміністративні приміщення, а також музей історії Південно-Західної залізниці, який можуть відвідати всі бажаючі. До старту нового сезону на дитячій магістралі залізничники повністю оновили пасажирські платформи на станціях «Залізнична» і «Київ-Пасажирський дитячий» (колишні Вишенька і Яблунька), причому обидві платформи вперше в мережі дитячих залізниць України отримали спеціальну інфраструктуру для без бар'єрного доступу пасажирів. На всій протяжності дитячої залізниці, а це 3,7 км, побудували дев'ять сучасних і безпечних пішохідних переходів. З'явився також новий залізничний переїзд з звуковою та світловою сигналізацією і новий дитячий майданчик, який, безсумнівно, подобається дітворі. Капітально відремонтовано рухомий склад малої магістралі — тяговий і вагонів, а ще колійне господарство, пристрої СЦБ, касові зали. Якщо колір паровоза повернули до історичного чорно-білого, то інтер'єр шести пасажирських вагонів осучаснили за допомогою LED-освітлення, сучасних інформаційних моніторів і систем оповіщення пасажирів. Приємним подарунком для вихованців столичної дитячої залізниці стали капітально відремонтовані навчальні аудиторії з інтерактивними дошками і сучасними меблями, теплозберігаючими вікнами і дверима, оновлене приміщення локомотивного депо, а також повне зарежимлення території дитячої магістралі з введенням спеціальних пластикових карт для входу на службову територію. Київська дитяча залізниця стала рекордсменом світового рівня, маючи копію діючого залізничного вокзалу, якого немає на інших дитячих залізницях. Змінився й маршрут прямування: час маршруту складає 30 хвилин, а протяжність — 5,6 км.

Рухомий склад

[ред. | ред. код]
 • Локомотиви: паровоз Гр-336, тепловози ТУ7А-3192, ТУ7А-3197;
 • вагони:
  • пасажирські: 4 вагони «Pafawag», 7 вагонів ПВ-40;
  • вантажні: вагон-платформа, критий вагон;
 • вузькоколійна ручна дрезина.

Інфраструктура

[ред. | ред. код]

СЦБ і зв'язок:

 • автоблокування;
 • поїзний, станційний та диспетчерський радіозв'язок;
 • радіофікація станцій.

Штучні споруди:

 • Віадук (довжина 100 м, висота — 19,5 м);
 • 1 труба.

Навчально-виробнича робота

[ред. | ред. код]

Для навчання юних залізничників на дитячій залізниці діє 4 навчальні аудиторії з інтерактивними дошками та комп'ютерами. На території локомотивного депо є діючі макети світлофорів, стрілочного переводу, переходу і переїзду, макети зчіпних пристроїв і ходової частини. Склад юних залізничників розділений на 6 змін. Кожною зміною керує майстер виробничого навчання (інструктор). На дитячій залізниці викладаються такі дисципліни:

 • Загальний курс залізниць
 • Колійне господарство
 • Локомотивне господарство
 • СЦБ і зв'язок
 • Управління процесами перевезень
 • Практичні роботи з організації руху поїзів по станції
 • Практичні роботи з організації маневрової роботи станції
 • Вагонне господарство
 • Організація пасажирських перевезень
 • Моделювання залізничного транспорту.

Крім майстрів виробничого навчання та штатних інструкторів, навчанням юних залізничників під час поїзної практики займаються відряджені інструктори — машиністи, електромеханік СЦБ.

Рух поїздів

[ред. | ред. код]

Рух поїздів на дитячій залізниці здійснюється: червень, липень, серпень - з четверга по неділю;

Травень, вересень, жовтень - по вихідним дням;

З грудня по січень: по суботам та неділям, а під час канікул — з четверга по неділю.

Четвер, п'ятниця - з 11:10 до 17:10;

Субота, неділя - з 10:30 до 18:50.

Керівний, викладацький склад та персонал дитячої залізниці

[ред. | ред. код]
 • Абашидзе Аміран Джумберович — начальник залізниці, в.о. керівника Ради юних залізничників
 • Полях Вікторія Віталіївна — заступник начальника залізниці
 • Бономанко Наталія Геннадіївна — провідний інженер
 • Демченко Олена Сергіївна — старший інструктор дитячої залізниці, в.о. керівника 6 зміни
 • Степанюк Ангеліна Юріївна — старший майстер виробничого навчання, керівник 1 зміни
 • Малиновська Анна Миколаївна — старший інструктор дитячої залізниці
 • Ольховик Андрій Борисович — бригадир
 • Федоренко Тетяна Вікторівна — керівник 2 зміни, викладач дисципліни «Колійне господарство»
 • Сохань Валерій Олексійович — керівник 4 зміни, викладач дисципліни «Вагонне господарство»
 • Ганношин Анатолій Петрович — керівник 5 зміни, викладач дисципліни «Локомотивне господарство»
 • Лапінська Алла Василівна  — начальник станції «Залізнична», інструктор з безпеки руху, викладач дисципліни «Організація руху поїздів», в.о. керівника 3 зміни
 • Бурдюженко Наталія Миколаївна — інструктор з безпеки руху, керівник 3 зміни
 • Голубятнікова Олена Іванівна — інструктор з безпеки руху (по станції "Київ-Пасажирський дитячий")
 • Явтушенко Олександр Олександрович — Інструктор з безпеки руху (по станції "Залізнична")
 • Василюк Валентина Миколаївна — касир
 • Діденко Анна Анатоліївна — касир
 • Адаменко Яна Миколаївна — касир
 • Крученюк Любов Петрівна — прибиральник
 • Тимошенко Тетяна Тихонівна — прибиральник

Керівний та викладацький склад, що працював на дитячій залізниці

[ред. | ред. код]
 • Дубінчук Олександр Іванович - начальник залізниці (2018-2019)
 • Полях Вікторія Віталіївна — начальник залізниці (2019-2024), з 2024 - заступник начальника залізниці
 • Абашидзе Аміран Джумберович — заступник начальника залізниці (2019-2024), з 2024 - начальник залізниці
 • Мазурова Вікторія Богданівна - старший майстер виробничого навчання (2019-2020)
 • Галицький Владислав Пантелеймонович - керівник 3 зміни, викладач дисципліни «Організація руху поїздів»
 • Діденко Олег Миколайович - старший мастер виробничого навчання, керівник 4 зміни, викладач дисципліни «Вагонне господарство»
 • Суббота Юрій Олексійович - керівник 6 зміни, викладач дисципліни «Організація руху поїздів», начальник станції «Київ-Пасажирський дитячий» (2019-2020)
 • Залісний Гліб Олександрович - керівник 6 зміни, викладач дисципліни «Організація руху поїздів» (2020)
 • Лазаренко Володимир Григорович - керівник 6 зміни, викладач дисципліни «Загальний курс залізничного транспорту» (2020-2021)
 • Пінчук Світлана Дмитрівна - керівник 6 зміни, викладач дисципліни «Організація пасажирських перевезень» (2021-2022)
 • Кириченко Олексій Миколайович - інструктор з руху поїздів (2021-2022)
 • Гапонов Володимир Олегович - інструктор з безпеки руху, начальник станції «Київ-Пасажирський дитячий», викладач дисципліни «Організація руху поїздів» (2021-2022)
 • Берестовий Артем Валерійович - керівник 6 зміни, викладач дисципліни «Моделювання залізничного транспорту», керівник Ради юних залізничників (2022-2023)

Рада юних залізничників

[ред. | ред. код]

Рада юних залізничників є керівним органом самоврядування дитячої залізниці, який стежить за роботою змін, проходженням практики та теоретичного навчання юними залізничниками, організовує заходи, приймає рішення пов'язані з роботою юних залізничників. Рада збирається серед найактивніших юних залізничників всіх змін дитячої залізниці. Рада розділяється на 5 секторів і керівництво.

Сектори Ради юних залізничників

[ред. | ред. код]
 • Навчально-виробничий
 • Культурно-масовий
 • Інформаційний
 • Спортивний
 • Екологічний

Голови Ради юних залізничників Київської дитячої залізниці:

 • Редченко Максим
 • Суббота Юрій
 • Бойко Артем (2018—2019)
 • Заблудовський Олег (жовтень 2019 — листопад 2019)
 • Гапонов Володимир (листопад 2019 — листопад 2021)
 • Явтушенко Олександр (листопад 2021 — липень 2023)
 • Мартинов Олексій (липень 2023 - лютий 2024)
 • Явтушенко Олександр (лютий - квітень 2024)
 • т.в.о. Піхур Артем (травень - по теперішній час)

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]