Київська кондитерська фабрика Рошен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Київська кондитерська фабрика Рошен
Тип кондитерська фабрика
Організаційно-правова форма господарювання приватне акціонерне товариство
Галузь харчова промисловість
Попередник(и) Київська кондфабрика імені Карла Маркса
Засновано 1874
Штаб-квартира Київ
Територія діяльності Україна Україна
Продукція кондитерські вироби
Співробітники 3000
Холдингова компанія Рошен
roshen.com/pro-roshen/fabryky-i-zavody/prat-kyivs-ka-kondyters-ka-fabryka-roshen
Мапа
CMNS: Київська кондитерська фабрика Рошен у Вікісховищі
Панорама кондитерської фабрики у 2013 році

Київська кондитерська фабрика «Рошен» — українська кондитерська фабрика, що розташована на Деміївській площі в Києві, заснована у 1874 році, з 2018 року діє як підрозділ кондитерської корпорації «Рошен»[1].

Історія

[ред. | ред. код]

ЗАТ «Київська кондитерська фабрика „Рошен“» — одне з найстаріших підприємств Києва, яке тричі змінювало назву. У 1886 році на хуторі Деміївка, тодішньому передмісті Києва, неподалік від Деміївського цукрорафінадного заводу, купцем Валентином Єфімовим була заснована «Деміївська парова фабрика шоколаду і цукерок». Деміївка в 1875 році налічувала 24 дворів. Спочатку виробництвом займалися 200 робітників в невеликому приміщенні, працювали по 10 годин на день. Обсяг виробництва сягав близько 200 тонн на рік і поступово зростав. Фабрика виробляла шоколад, драже, цукерки, карамель, мармелад, пастилу, варення, пряники, чайне печиво та інші солодощі.

Вже в 1897 році Єфімов заснував акціонерне товариство, спільно з партнерами сформував капітал в 300 000 карбованців. Були проведені роботи із закупівлі нового обладнання і будівництву виробничих корпусів. Однак всі ці заходи виявилися невдалими: підприємство несло збитки, і в 1901 на позачергових зборах акціонерів Єфімов був відсторонений від керівництва справами, хоча в назві фабрики зберігалась згадка про Валентина Єфімова. На його місце прийшов швейцарський підприємець Альберт Вюрглер, який став директором-розпорядником. Після реорганізації доходи підприємства зросли. Фабрика стала відома далеко за межами Києва. Її продукція отримувала високі нагороди на виставках в Європі. У 1913 році експозиція фабрики демонструвалася на Всеросійській виставці в Києві.

Про фабрику писали: «Тут можна бачити весь процес виготовлення шоколаду, починаючи з очищення зерен какао і до плиток найтоншого сорту». В той період солодощі фабрики Валентина Єфімова активно рекламували. Назву підприємства писали на обгортках, плакатах, коробках сірників. Час від часу клієнтів заохочували «бонусами» — у коробках цукерок діти могли знайти листівки з нотами відомих в той час пісень, тексти українських народних казок.

У радянські часи підприємство націоналізували, а в 1923 році дали йому назву в честь Карла Маркса (до 105-річчя мислителя). У 1930-х роках була проведена модернізація цехів. Обсяги виробництва зросли до 7 тис. тонн в 1930 році і майже до 33 тис. тонн в 1940 році. Загальна кількість працівників у той час становила 4 тис. осіб. Під час Другої світової війни будівлі фабрики були пошкоджені, але після війни були швидко відновлені.

У 1956 році фабрика випустила відомий Київський торт, який став одним із символів Києва.

У 1966 році фабрика імені Карла Маркса нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора.

Фасад виробничого цеху фабрики з встановленою ілюмінацією, 2014

Працівники фабрики нагороджувалися вищими трудовими нагородами Радянського Союзу:

У 1996 році після приватизації Київська кондитерська фабрика ім. Карла Маркса з усіма майновими та авторськими правами на рецептури увійшла до складу корпорації «Рошен» Петра Порошенка.

У 2009 році ЗАТ «Київська кондитерська фабрика ім. Карла Маркса» рішенням загальних зборів акціонерів було перейменовано на ПАТ "Київська кондитерська фабрика «Рошен»[3][4].

У 2014 році розпочалося планування комплексного проєкту реконструкції й благоустрою території фабрики.

У 2018 році фабрику перейменували на «Київська кондитерська фабрика „Рошен“».

Реконструкція

[ред. | ред. код]
Вигляд на фасад нової штаб-квартири Roshen та нова зелена зона Roshen Plaza увечері
Оновлена ілюмінація на фасаді виробничих цехів фабрики
Оновлена ілюмінація та мурал
Ковзанка сезонного комплексу Roshen Winter Village увечері

У 2018 році було заявлено про створення на території фабрики громадського простору, в проєкт якого було заплановано інвестувати 90 мільйонів гривень[5]. У рамках першого етапу реконструкції фабрики навесні 2018 року компанія відкрила екскурсійну програму «Шоколадна фабрика Roshen». Один з виробничих цехів спеціально обладнали для показу роботи шоколадної лінії. Бюджет створення програми становив понад 30 мільйонів гривень. До одного з корпусів переїхав офіс компанії, штаб-квартира якого розташовувалася на Рибальському півострів у Києві з початку заснування корпорації у 1996 році. Новий офіс розробило архітектурне бюро МААСС у форматі відкритого типу. Два інші поверхи корпорація переробила на громадський простір та коворкінги, відомий як бізнес центр Roshen Plaza. У компанії вирішили скоротити частину виробничих приміщень, на місці порожніх промислових будівель фабрики облаштували паркову зону відпочинку, проект якої розробило французьке ландшафтне бюро InSitu. Корпорація запланувала оновлення новорічної ілюмінації на фабриці та відкриття двох арт-об'єктів[6]. 15 жовтня стрит-арт-художниця Lady Pink розпочала створення муралу на стіні виробничого цеху фабрики[7].

У рамках другого етапу реконструкції вартістю 160,4 мільйони гривень передбачено установку динамічного фонтану і створення технічного комплексу для відео-проєкції і світло-музичного шоу[8]. Взимку на ділянці, де було облаштовано площу з зоною відпочинку, обмежену бульваром Дружби Народів з півдня та вулицею Миколи Грінченка зі сходу на час зимових місяців розгортають новорічне містечко Roshen Winter Village вартістю 170 мільйонів гривень, яке вперше було відкрито 30 листопада, а урочисте відкриття ковзанки та запалення новорічної ялинки — 7 грудня 2019 року[9]. Для функціонування сезонного комплексу площу заливають та використовують як відкриту ковзанку площею 2200 квадратних метрів, у центрі якої встановлюють новорічну ялинку висотою в 15 метрів із тунелем та ілюмінацію з 200 тисяч вогнів[10]. Навколо ковзанки розміщують кіоски з вуличною їжею, а навколо площі організовують різдвяний ярмарок. У грудні 2019 року на території Roshen Plaza на час зимових місяців розпочав функціонувати фудкорт, всі учасники якого — резиденти Vulychna Yizha[11].

Облаштування площі
Облаштована площа після завершення будівництва

У 2020 році розширення публічного простору було завершено — компанія облаштувала територію навпроти фасаду і відремонтувала два підземні пішохідні переходи на проспекті Науки. На місці споруди, в якій раніше знаходилася стара кондитерська крамниця облаштували площу, в центрі якої сухий фонтан площею 1000 квадратних метрів, що налічує понад 100 струменів, які піднімаються вгору на 3 метри, та проходи, які облаштували між ними, що простягаються від нової відгородженої скляним бар'єром критої зони відпочинку[12] до нової кондитерської крамниці на першому поверсі основної будівлі, що на час реконструкції була перенесена до непромислової споруди навпроти зупинки громадського транспорту.

Проект ревіталізації частини фабрики Рошен отримав «бронзу» на престижному архітектурному конкурсі International Design Awards (IDA).[13]

Продукція

[ред. | ред. код]

Асортимент підприємства нараховує понад 100 найменувань кондитерських виробів, серед яких шоколад, цукерки, торти, печиво, мармелад. Найвідомішими продуктами фабрики є «Київський торт» та цукерки «Вечірній Київ».

Пам'ятники

[ред. | ред. код]

В листопаді 2016 Український інститут національної пам'яті вдруге надіслав листа до керівництва Київської кондитерської фабрики «Рошен», у якому нагадує про вимогу демонтажу пам'ятника Карлу Марксу на її території, в установленому Законом України порядку. Перший лист з нагадуванням про необхідність демонтажу пам'ятника К. Марксу Інститут надіслав 25 вересня 2015.[14] В грудні 2016 року пам'ятник було демонтовано[15].

Примітки

[ред. | ред. код]
Зовнішні зображення
Виробничий цех кондитерської фабрики до реконструкції
Загальний вигляд на фабрику до реконструкції
Новорічна ілюмінація до реконструкції фабрики, зима 2017
Площа перед фабрикою, серпень 2020
Сухий фонтан перед фабрикою, серпень 2020
Дизайн нового офісу корпорації, вересень 2018
Внутрішнє планування нового офісу, вересень 2018
Громадський простір між цехами, вересень 2018
Громадський простір за основною будівлею, вересень 2018
Мурал на стіні виробничого цеху, жовтень 2019
Проекція на головну будівлю, 2019
 1. Головний офіс. roshen.com (укр.). Кондитерська Корпорація «Рошен. Архів оригіналу за 31 жовтня 2020. Процитовано 9 грудня 2022.
 2. а б Музалевский, Михаил (2008). Герои Социалистического Труда. Биобиблиографический словарь (російською) . Т. 2. Москва: РИЦ «Кавалеръ». с. 200.
 3. Війна за «Київський торт». Суд вирішив, що відомим брендом може користуватись лише корпорація Порошенка. Главком | Glavcom (укр.). 19 липня 2018. Процитовано 26 грудня 2023.
 4. (PDF) [file:///d:/Users/User/Downloads/Res-Kyivskii-tort.pdf file:///d:/Users/User/Downloads/Res-Kyivskii-tort.pdf]. {{cite web}}: Пропущений або порожній |title= (довідка)Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
 5. "Рошен" в 2018г инвестирует 90 млн грн в проект "Рошен Плаза" на площадке Киевской кондфабрики. interfax.com.ua (рос.). Інформаційне агентство «Інтерфакс-Україна». 30 січня 2018. Архів оригіналу за 30 січня 2018. Процитовано 9 грудня 2022.
 6. Roshen Plaza. Що будує на місці Київської фабрики корпорація Порошенка. epravda.com.ua (укр.). УП Медіа Плюс. 28 вересня 2018. Архів оригіналу за 28 вересня 2018. Процитовано 9 грудня 2022.
 7. Тунік, Юлія (24 жовтня 2018). Фото. Мурал у громадському просторі Roshen Plaza від «першої леді графіті». the-village.com.ua (укр.). The Village Україна. Архів оригіналу за 23 квітня 2021. Процитовано 9 грудня 2022.
 8. Roshen виділить 160,4 млн грн на другий етап реконструкції київської фабрики. interfax.com.ua (укр.). Інформаційне агенство «Інтерфакс-Україна». 18 грудня 2018. Процитовано 9 грудня 2022.
 9. Roshen Winter Village вартістю 170 млн грн розпочне роботу в Києві 30 листопада. interfax.com.ua (укр.). Інформаційне агенство «Інтерфакс-Україна». 28 листопада 2019. Процитовано 9 грудня 2022.
 10. Дар'я, Крутько (24 листопада 2021). У листопаді відкриється зимове містечко Roshen. Що там буде?. Хмарочос (укр.). Процитовано 9 грудня 2022.
 11. Друзюк, Ярослав (7 грудня 2019). Глінтвейн біля ковзанки: де їсти на фудкорті Roshen Winter Village. the-village.com.ua (укр.). The Village Україна. Архів оригіналу за 31 березня 2022. Процитовано 9 грудня 2022.
 12. Дмитрук, Олександр (9 серпня 2020). Новий громадський простір біля Roshen: дивіться, який він має вигляд. the-village.com.ua (укр.). The Village Україна. Архів оригіналу за 25 жовтня 2020. Процитовано 9 грудня 2022.
 13. Два золота, бронза і почесна згадка. Українська архітектурна студія maass завоювала International Design Awards. nv.ua (укр.). Архів оригіналу за 25 Лютого 2022. Процитовано 4 червня 2021.
 14. ІНСТИТУТ ВЧЕРГОВЕ НАГАДУЄ ПРО ВИМОГУ ДЕМОНТАЖУ ПАМ’ЯТНИКА МАРКСУ НА ТЕРИТОРІЇ ФАБРИКИ «РОШЕН». Офіційний вебсайт УІНП. 9 листопада 2016. Архів оригіналу за 21 Червня 2019. Процитовано 13 листопада 2016.
 15. Новини. www.roshen.com (укр.). Архів оригіналу за 21 Червня 2019. Процитовано 22 травня 2017.

Посилання

[ред. | ред. код]