Київська кондитерська фабрика Рошен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Київська кондитерська фабрика Рошен
Тип кондитерська фабрика
Галузь харчова промисловість
Попередник(и) Київська кондфабрика імені Карла Маркса
Засновано 1874
Засновник(и) Валентин Єфімов
Штаб-квартира Київ
Територія діяльності Україна Україна
Продукція кондитерські вироби
Співробітники 3000
Холдингова компанія Рошен
roshen.com/pro-roshen/fabryky-i-zavody/prat-kyivs-ka-kondyters-ka-fabryka-roshen
CMNS: Київська кондитерська фабрика Рошен у Вікісховищі
Кондитерська фабрика «Рошен»

Київська кондитерська фабрика «Рошен» — українська кондитерська фабрика, що знаходиться в Києві, підрозділ кондитерської корпорації «Рошен».

Історія[ред. | ред. код]

ЗАТ "Київська кондитерська фабрика"Рошен" — одне з найстаріших підприємств Києва, яке тричі змінювало назву. У 1886 році на хуторі Деміївка, тодішньому передмісті Києва, неподалік від Деміївського цукрорафінадного заводу, купцем Валентином Єфімовим була заснована «Деміївська парова фабрика шоколаду і цукерок». Деміївка в 1875 році налічувала 24 дворів. Спочатку виробництвом займалися 200 робітників в невеликому приміщенні, працювали по 10-годин на день. Обсяг виробництва сягав близько 200 тонн на рік і поступово зростав. Фабрика виробляла шоколад, драже, цукерки, карамель, мармелад, пастилу, варення, пряники, чайне печиво та інші солодощі.

Вже в 1897 році Єфімов заснував акціонерне товариство, спільно з партнерами сформував капітал в 300 000 карбованців. Були проведені роботи із закупівлі нового обладнання і будівництву виробничих корпусів. Однак всі ці заходи виявилися невдалими: підприємство несло збитки, і в 1901 на позачергових зборах акціонерів Єфімов був відсторонений від керівництва справами, хоча в назві фабрики зберігалась згадка про Валентина Єфімова. На його місце прийшов швейцарський підприємець Альберт Вюрглер, який став директором-розпорядником. Після реорганізаці доходи підприємства зросли. Фабрика стала відома далеко за межами Києва. Її продукція удостоювалася високих нагород на виставках в Європі. У 1913 році експозиція фабрики демонструвалася на Всеросійській виставці в Києві.

Про фабрику писали: «Тут можна бачити весь процес виготовлення шоколаду, починаючи з очищення зерен какао і до плиток найтоншого сорту». В той період солодощі фабрики Валентина Єфімова активно рекламували. Назву підприємства писали на обгортках, плакатах, коробках сірників. Час від часу клієнтів заохочували «бонусами» — у коробках цукерок діти могли знайти листівки з нотами відомих в той час пісень, тексти українських народних казок.


У радянські часи підприємство націоналізували, а в 1923 році дали йому назву в честь Карла Маркса (до 105-річчя мислителя). У 1930-х роках була проведена модернізація цехів. Обсяги виробництва зросли до 7 тис. тонн в 1930 році і майже до 33 тис. тонн в 1940 році. Загальна кількість працівників у той час становила 4 тис. осіб. Під час Другої світової війни будівлі фабрики були пошкоджені, але після війни були швидко відновлені.

У 1956 році фабрика випустила відомий Київський торт, який став одним із символів Києва.

У 1966 році фабрика імені Карла Маркса нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора.

Працівники фабрики нагороджувалися вищими трудовими нагородами Радянського Союзу:

У 1996 році після приватизації Київська кондитерська фабрика ім. Карла Маркса з усіма майновими та авторськими правами на рецептури увійшла до складу корпорації «Рошен» Петра Порошенка.

В 2018 році фабрику перейменували на «Київська кондитерська фабрика „Рошен“».

У 2018 році було заявлено про створення громадського простору на території фабрики. У промзоні на Деміївці вирішили скоротити частину виробничих приміщень. В одному з корпусів розмістився офіс компанії. А в порожні промислові будівлі фабрики вдихнули нове життя. На території колишньої промзони почали створювати суспільний простір Рошен. Тут облаштували парк, зону відпочинку, в планах — відкриття зони коворкінг. Взимку на площі функціонує новорічне містечко. Тут заливають величезну відкриту ковзанку, встановлюють новорічну ялинку і організовують різдвяний ярмарок. Навколо ковзанки розміщують кіоски з вуличною їжею.

У 2020 році публічний простір розширили — компанія облаштувала територію навпроти фасаду і відремонтувала два підземні пішохідні переходи на проспекті Науки. Тут з'явилася крита зона відпочинку, а на площі відкрили динамічний фонтан, струмені якого піднімаються вгору на 3 метри.

Проект ревіталізації частини фабрики Рошен отримав «бронзу» на престижному архітектурному конкурсі International Design Awards (IDA).[2]

Продукція[ред. | ред. код]

Асортимент підприємства нараховує понад 100 найменувань кондитерських виробів, серед яких шоколад, цукерки, торти, печиво, мармелад. Найвідомішими продуктами фабрики є «Київський торт» та цукерки «Вечірній Київ».

Пам'ятники[ред. | ред. код]

В листопаді 2016 Український інститут національної пам'яті вдруге надіслав листа до керівництва Київської кондитерської фабрики «Рошен», у якому нагадує про вимогу демонтажу пам'ятника Карлу Марксу на її території, в установленому Законом України порядку. Перший лист з нагадуванням про необхідність демонтажу пам'ятника К. Марксу Інститут надіслав 25 вересня 2015.[3] В грудні 2016 року пам'ятник було демонтовано[4].


Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Музалевский, Михаил (2008). Герои Социалистического Труда. Биобиблиографический словарь (російською) 2. Москва: РИЦ «Кавалеръ». с. 200. 
  2. Два золота, бронза і почесна згадка. Українська архітектурна студія maass завоювала International Design Awards. nv.ua (укр.). Архів оригіналу за 25 Лютого 2022. Процитовано 4 червня 2021. 
  3. ІНСТИТУТ ВЧЕРГОВЕ НАГАДУЄ ПРО ВИМОГУ ДЕМОНТАЖУ ПАМ’ЯТНИКА МАРКСУ НА ТЕРИТОРІЇ ФАБРИКИ «РОШЕН». Офіційний вебсайт УІНП. 9 листопада 2016. Архів оригіналу за 21 Червня 2019. Процитовано 13 листопада 2016. 
  4. Новини. www.roshen.com (укр.). Архів оригіналу за 21 Червня 2019. Процитовано 22 травня 2017. 

Посилання[ред. | ред. код]