Київський козацький полк ім. Т. Шевченка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Київський козацький полк ім. Т. Шевченка
E819016bfe5f20b1ade21cd9f6549d29ca8ebf3221612fd4d96c3fa4a9e690a3 (2) - копия.jpg
Емблема  Київського козацького полку ім. Т. Шевченка
На службі початок липня 2014
Країна Україна Україна
Вид Добровільне воєнізоване об'єднання
Війни/битви

Війна на сході України

Командування
Поточний
командувач
Мойсеєнко Андрій
Знаки розрізнення
Прапор Київського козацького полку ім. Т. Шевченка Прапор Київського козацького полку ім. Т. Шевченка.jpg
Варіант емблеми БУК.jpg
Варіанти емблеми Додаткові шеврони БУК.png

Київський козацький полк ім. Т. Шевченка (в деяких ЗМІ — козацький батальйон ім. Т.Шевченка) — добровольче військове формування, створене з членів козацької військово-патріотичної організації «Київський козацький полк ім. Т. Шевченка БУК». Формування з початку липня 2014 року бере участь у бойових діях в Донецькій області на сході України та діє узгоджено з Державною Прикордонною Службою України.

До складу формування входить добровольча козацька рота спецпризначення ім. Т. Шевченка БУК.

Місце дислокації: червень-серпень 2014 р. — пункт пропуску Новоазовськ[1], 2014—2015 рр. — Маріуполь[2], 2016—2019 рр. — н.п. під Докучаєвськом.[3][4][5]

Історія[ред. | ред. код]

В грудні 2013 р. з членів київської козацької організації «Святошинський козацький полк Українське Реєстрове Козацтво»[6] був створений підрозділ, що входив, як самостійний підрозділ, (під час Революції Гідності грудень 2013 — лютий 2014 рр.), підпорядкований своєму командуванню, у склад самооборони Майдану в м. Києві.

Бійці підрозділу обороняли Майдан в період всіх штурмів. 18, 19, 20 лютого 2014 року входили до залишків оборонців, що відстояли Майдан[7]. В квітні 2014 року було проголошено про перейменування  «Святошинський козацький полк» в «Київський козацький полк ім. Т.Шевченка»[8], та про початок формування з членів організації козацького добровольчого, військового підрозділу «Київський козацький полк ім. Т.Шевченка» (козацька рота спецпризначення ім. Т.Шевченка), з метою захисту незалежності України в зоні проведення АТО, під козацьким прапором.

В травні 2014 р. була відкрита військова тренувальна-підготовча база підрозділу в с. Данилівка на Київщині[9] та мобілізаційний пункт на Майдані Незалежності.

Також в травні 2014 року командир  підрозділу Мойсеєнко А. О. звернувся з листом до голови ДПСУ Литвина, в якому було запропоновано залучити сформований, патріотично налаштований, технічно оснащений добровольчий козацький підрозділ до охорони Державного кордону на сході України[10].

Після узгодження з адміністрацією ДПСУ та керівництвом Донецького прикордонного загону, підрозділ, закінчивши підготовку та технічне забезпечення, на початку липня 2014 року прибув на місце дислокації в Донецьку область на пункт пропуску «Новоазовськ» українсько-російського кордону сектор «Н». Під час охорони державного кордону та бойових дій підрозділ знаходився в оперативній взаємодії з Донецьким прикордонним загоном Східного регіонального управління ДПСУ.

В підрозділ входило  50 осіб діючого складу, резерв — на базі під Києвом в с. Данилівка, та служба технічного забезпечення. Переважна більшість бійців підрозділу — кияни, що пройшли Майдан, майданівці, патріоти з різних міст та областей України, серед них дівчата.

В кінці липня під час перебування підрозділу на пункті пропуску «Новоазовськ» навколо підрозділу об'єднались патріоти кияни, волонтери, козаки, громади Київщини — до назви підрозділу додане БУК (бойове українське козацтво, або бойові українські козаки). Підрозділ брав участь у бойових діях у статусі добровольчого козацького військового формування, бійці якого не перебували на військовій службі, не були мобілізовані та не були контрактниками чи співробітниками МВС.

В добровольчому форматі підрозділ воює по теперешній час (2019 р.)

Внутрішні статутні військово-козацькі положення командуванням підрозділу та організації на загал не виносяться.

З жовтня 2014 року організація відійшла від стандартного прийому в свої лави та є організацією закритого типу, в яку потрапити зовні неможливо. Діяльність підрозділу та організації не є публічною, як наслідок на загал виноситься лише частина військової та громадської діяльності.

Київський козацький полк ім. Т.Шевченка (козацька рота спецпризначення ім. Т.Шевченка БУК) є засновником радикальної військової течії в історії сучасного українського козацтва, що відстоює ідею сучасного козацтва, як військової сили, та як вільного сучасного, військово-патріотичного об'єднання громадян, здатних до захисту незалежності України, самозахисту та до відстоювання своїх громадянських прав та свободи.

У заснуванні, формуванні та військовій діяльності підрозділу не брали участі жодна політична сила та жодна всеукраїнська, обласна, міська козацька організація. Зрадницька позиція, боягузтво, острах взяти відповідальність на себе, багаторічне нівелювання ідей справжнього козацтва та політика рядженого, шароварного, декоративного козацтва, керівників переважної більшості козацьких організацій в Україні, привела до того, що на період вторгнення російських військ на Україну, не було створено жодного добровольчого козацького підрозділу крім Київського козацького полку ім. Т.Шевченка (козацька рота спецпризначення ім. Т.Шевченка БУК).

В квітні 2015 р. за внутрішнім планом після виконання поставлених завдань, підрозділ виїхав з зони АТО на ротаційну відпустку.

За рішенням оперативного штабу Київського козацького полку ім. Т.Шевченка діючий склад підрозділу не увійшов до складу ДПСУ та жодного силового відомства.

В червні 2015 р. командування підрозділу, використовуючи бойовий досвід ініціювало реформу цілої галузі прикордонної розвідки, яка була підтримана керівництвом відомства. З резерву підрозділу виключно з членів організації Київський козацький полк ім. Т.Шевченка у листопаді 2015 р. почав формуватися козацький спецпідрозділ у складі ДПСУ[11], який виконує завдання в зоні проведення АТО в Донецькій обл.

Добровольча козацька рота спецпризначення ім. Т.Шевченка з кінця 2015 по 2019 рр. виконує бойові завдання в зоні проведення АТО в Донецькій обл. на ділянці відповідальності Донецького прикордонного загону.

Командування[ред. | ред. код]

Мойсеєнко Андрій — командир козацької роти ім. Т.Шевченка БУК (Київський козацький полк ім. Т.Шевченка БУК)

Бойовий шлях[ред. | ред. код]

З початку липня 2014 р. підрозділ виконує завдання з охорони державного кордону в зоні проведення АТО на ділянці відповідальності Донецького прикордонного загону східного регіонального управління ДПСУ — відділ прикордонної служби  «Новоазовськ», з місцем дислокації підрозділу в пункті пропуску «Новоазовськ»[12] на українсько-російському кордоні. Несення служби — сектор «Н» Тельманівський та Новоазовський район Донецької області — прикордонна зона українсько-російського кордону.

Суміжні підрозділи — ВПС Новоазовськ, 9 вінницький бат. тер. оборони, мобілізовані прикордонники, бат. «Дніпро 1», підрозділи Нацгвардії України.

Підрозділ брав участь у всіх заходах з охорони та оборони державного кордону на ділянці відповідальності ВПС «Новоазовськ». Входив до сил швидкого реагування на зміни оперативної обстановки. Виконував завдання з прикордонної розвідки, відповідав за три стаціонарні пости на пункті пропуску «Новоазовськ».  Виконував завдання з охорони державного кордону в спільних з прикордонниками нарядах та в автономних секретах[13].

Бійці козацької роти спецпризначення ім. Т.Шевченка під час мінометних, гаубичних обстрілів та обстрілів з реактивних систем залпового вогню «Град» з боку Російської Федерації пункту пропуску «Новоазовськ».

Під час мінометних, гаубичних обстрілів та обстрілів з реактивних систем залпового вогню «Град» з боку Російської Федерації пункту пропуску «Новоазовськ»[14] та прилеглих територій в період липня — серпня 2014 р., на рахунку підрозділу боєзіткнення  з ДРГ Російської Федерації, затримані диверсанти порушники кордону, виявлені корегувальники вогню та пересувні вогневі групи противника, підняті тривоги нарядами підрозділу під час масованих мінометних обстрілів[15], збудовані фортифікаційні споруди, надання медичної допомоги пораненим, десятки врятованих цивільних під час обстрілів та боїв.

Під час вторгнення регулярних військ Російської Федерації на територію України козацька рота спецпризначення ім. Т.Шевченка БУК разом з прикордонниками прийняла на себе перший удар[16]. Під час масованих артилерійських мінометних обстрілів та обстрілів з реактивних систем залпового вогню БМ24 Град підрозділ обороняв пункт пропуску «Новоазовськ» та ділянку українсько-російського кордону в Новоазовському районі.

В кінці серпня пункт пропуску «Новоазовськ» останній підконтрольний Україні пункт пропуску на українсько-російському кордоні в Донецькій області. В наслідок   масованих артилерійських обстрілів 21, 22, 23 серпня, руйнування інфраструктури та неможливість пропуску через прикордонний пункт громадян під час постійних обстрілів — пункт пропуску «Новоазовськ» офіційно був зачинений. Після закриття пункту пропуску козацька рота спецпризначення ім. Т.Шевченка БУК останньою з військових підрозділів виходила з пункту пропуску «Новоазовськ» та зайняла оборону неподалік с с. Маркіно, Рози Люксембург.

Бійці козацької роти спецпризначення ім. Т.Шевченка. 2.jpg

Того дня, 23 серпня, при передислокації особового складу військових підрозділів пункту пропуску «Новоазовськ», группа прикриття у складі 4 осіб (командир підрозділу Мойсеєнко А. О., та бійці підрозділу Дирів О.І., Осипенко Ю. С., Кохановський С. В.) зайняла оборону біля пункту пропуску «Новоазовськ» (старий залишений пост ДАІ) на дорозі в напрямку пункту пропуску «Новоазовськ» з метою прикриття передислокації особового складу та унеможливлення проїзду цивільного транспорту на пункту пропуску, що постійно обстрілювався противником[17].

Під час виконання завдання по групі був відкритий мінометний вогонь та вогонь зі стрілецької зброї з лісосмуги, по якій проходила лінія українсько-російського кордону. Не дивлячись на те, що противник переважав у живій силі та озброєнні, група вступила в бій. Змінивши позицію, групі вдалося наблизитись до противника з флангу та прицільним вогнем знищити мінометний розрахунок та групу вогневої підтримки. Завдяки діям групи прикриття, прохід ворожої групи на територію України був зупинений. Отримавши поранення, контузії всі четверо ще десять годин знаходились на занятій позиції, виконуючи завдання з охорони державного кордону[18]. Десятигодинна оборона біля п.п."Новоазовськ" групою прикриття, на два дні затримала вхід техніки РФ до Новоазовська і дала змогу відійти українським військовим формуванням до Маріуполя. Всі четверо поранених були доставлені до ЦРЛ м. Новоазовськ, згодом — сан часть Донецького прик. загону м. Маріуполь. Згодом ком. підрозділу Мойсеєнко А. О., та Осипенко Ю. С., Дирів О. І., Кохановський С. В. в центральному клінічному госпіталі ДПСУ м. Києва[19].

Після лікування командира, та додаткового переоснащення, підрозділ виконував завдання на лінії зіткнення та завдання з охорони державного кордону в секторі «М» на ділянці відповідальності ВПС «Маріуполь» Донецького прик. загону з місцем дислокації підрозділу в м. Маріуполь.[20]

Підрозділ виконував оперативні завдання під час масованого обстрілу м. Маріуполь 24 січня 2015 р.[21][22][23].

Підрозділ розвідки козацької роти спецпризначення ім. Т.Шевченка БУК виконував  завданя в населених пунктах Талаківка, Гнутове, Віноградне, Комінтернове, Водяне, Бердянське, Сопине, Широкине[24], Новотроїцьке, Мар'їнка, Авдіївка.

Виконував  завданя в нарядах на блокпостах та в нейтральній зоні за лінією розмежування.

Суміжні підрозділи ВПС «Маріуполь», мобільна прикордонна застава «Маріуполь», відділення БТР, «Азов», «Донбас», ПС «Аратта», чеченський бат. ім. Шейха Мансура, ДУК ПС, підрозділи Донецького прикордонного загону та Збройних Сил України.

За мужність та героїзм при виконанні бойових завдань під час обстрілу м. Маріуполя, в с. Комінтерново під н.п. Саханка та в с. Широкино шість бійців підрозділу представлені до державних нагород.[25]

Добровольча козацька рота спецпризначення ім. Т.Шевченка з кінця 2015 по 2019 р. виконує бойові завдання в зоні проведення АТО в Донецькій обл. на ділянці відповідальності Донецького прикордонного загону.

Нагороди[ред. | ред. код]

Нагородження бійців добровольчої козацької роти орденами «За мужність» ІІІ ступеня

Добровольці підрозділу були представлені до державних бойових нагород.[26][27][28][29][30][31].

Згідно Указу Президента України (26.02.2015) за  мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі:

– Це приклад високого патріотизму та військової доблесті для усіх нас – кадрових офіцерів.

- Голова Держприкордонслужби України генерал–лейтенант Віктор Назаренко

Нагородження бійців козацької роти орденами «За мужність» ІІІ ступеня

за мужність і героїзм, проявлені в захісті державного кордону в зоні АТО, 28 травня 2015 р. командир підрозділу Мойсеєнко Андрій Олександрович та бійці Дирів Орест Ігорович, Кохановський Станіслав Володимирович, Осипе́нко Ю́рій Степа́нович були нагороджені відзнаками ДПСУ «Захистник кордонів»[34][35].

Примітки[ред. | ред. код]

Діяльність[ред. | ред. код]

Бійці полку взаємодіють із українськими бібліотеками.[42][43][44][45][46]

Вшанування[ред. | ред. код]

Виставка «За Україну, за її волю…»[ред. | ред. код]

18 грудня  2014 року. у Національному музеї історії України  в м. Києві відбулося відкриття виставки «За Україну, за її волю…», яка присвячена участі в АТО добровольчої козацької роти Київського козацького полку ім. Т.Шевченка[47].[48][49]

В експозиції виставки представлені матеріали Київського козацького полку імені Т.Шевченка. Серед них: присяга на вірність українському народові, військова форма та армійський жетон, тренувальна зброя, плащ-намет, маскувальний жилет та шолом — «кікімора», фляга та казанок, які були пробиті уламками під час обстрілів.

Одним з лейтмотивів виставки є відображення ідеї спадковості та історичної традиції між козаками минулого, які виборювали державність, та сучасними захисниками Вітчизни. Речі козацької доби ХVІІ — XVIII ст. перегукуються з матеріалами про сьогоднішні події в Україні.

На виставці рештки від бойових снарядів, градів, гільзи від самохідної артилерійської установки, мінометні «хвостики».

В 2017 р. у фондах Національного музея історії України м. Києва зберігаються один з прапорів підрозділу, шеврони та речі бійців, шеврони та нарукавні емблеми командира Київського козацького полку ім. Т.Шевченка[50]

Виставка «Прапори-реліквії»[ред. | ред. код]

15 серпня 2015 року в День Прапора на Софіївській площі м. Києва Президент України відкрив виставку "Прапори-реліквії", на якій представлено

понад 60 легендарних прапорів. На виставці представлені стяги з зони АТО, волонтерські прапори, прапор українських пластунів 1931 року, прапор

України з підписами бійців добровольців Київського козацького полку ім. Т.Шевченка, що зберігається в Національному музеї історії України м. Києва

та інші[51][52][53]

Пам'ятний знак у селі Данилівка[ред. | ред. код]

20 вересня 2015 року у селі Данилівка Васильківського району на Київщині відкрили Пам'ятний знак на честь воїнів добровольчої козацької роти спецпризначення імені Тараса Шевченка[54][55][56][57][58].

З місця, де встановлено монумент, рік тому добровольці після проходження вишколу вирушали у зону проведення АТО. Командир козацької роти спецпризначення ім. Т.Шевченка

А. Мойсеєнко:

"Відкриття такого пам'ятника необхідно не бійцям козацької роти, цей пам'ятник - для наших дітей і онуків, для тих, хто буде жити після нас.

Щоб вони не забували і пам'ятали, як все було по справжньому і на початку війни, і влітку 2014 року. Пам'ятник для наших дітей, які розбирають наші рюкзаки, коли ми приїжджаємо з фронту, грають нашими нагородами, міряють наші кітеля, носять наші бірети. Це наші майбутні захисники нової незалежної України. Думаю, коли наші діти виростуть - приведуть сюди своїх дітей, а потім онуків. І якщо прийде знову необхідність захищати батьківщину, цей пам'ятний знак буде нагадуванням, що у випадку, якщо ворог прийшов на нашу землю, потрібно брати зброю в руки і захищати її, не чекаючи наказів і мобілізації".

Під час заходів відкриття Пам'ятного знаку командир козацької роти ім. Т. Шевченка Мойсеєнко А. О. та 15 бійців, які виявили відвагу та мужність під час виконання бойових завдань в зоні проведення АТО

були нагороджені відомчими медалями «За мужність в охороні кордону» та медалями «Учасник бойових дій». Також медалями «За сприяння в обороні державного кордону» були відзначені 8 патріотів, які на протязі року підтримували підрозділ всіма можливими засобами і є, без перебільшення, бойовими побратимами та ангелами охоронцями підрозділу.

Пам'ятний знак у селищі В.Вільшанка[ред. | ред. код]

Пам’ятний знак на честь бійців добровольчої козацької роти ім. Т.Шевченка та бійців с.В.Вільшанка.jpg

14 жовтня 2015 р. на день Українського козацтва та Захисника України під Києвом в селищі Велика Вільшанка відбулося відкриття пам'ятного знаку захисникам незалежності та територіальної цілісності України на Сході. Пам'ятний знак встановлено на честь бійців добровольчої козацької роти ім. Т.Шевченка та бійців с. В.Вільшанка від козаків та громади с. В.Вельшанка[59].

Командир добровольчої козацької роти ім. Т.Шевченка А. Мойсеєнко:

«Ми всі повинні бачити козаків зі справжніми бойовими нагородами, козаків, які воюють, воювали і будуть воювати, захищаючи рубежі нашої Батьківщини. Ми живемо у час, коли козацтво трансформується і перестає бути рядженою лялькою, яка викликала тільки сміх у людей.

Спасибі козакам Улашенко Борису, Бецу В.І. і багатьом жителям Вільшанки, які допомагали нам, коли ми були на фронті, продуктами, взимку буржуйками та ін. Козак той, хто допомагає справою і якщо не воює, то заради перемоги робить все можливе. Сьогодні ми, бійці добровольчої козацької роти ім. Т.Шевченка на фронті довели, що козаки є захисники і воїни (четверо з роти - кавалери ордена "За мужність", дев’ять представлени до державних нагород). Козаки в бою обпалили свої погони. Так було на майдані, так є зараз на фронті. Я щиро вірю, що ми станемо справжньою військовою силою і Україна переможе! Слава Україні! Слава нації! Смерть ворогам!»

 

Виставка «Бойове українське козацтво в АТО»[ред. | ред. код]

26 травня 2016 року до Дня прикордонника  в Національному музеї історії України у Другій світовій війні урочисто відбулося відкриття виставки «Бойове українське козацтво в АТО»[60][61][62][63][64][65][66][67] . Виставка продовжує започаткований співробітниками музею цикл заходів, присвячених захисникам України, які відстоюють цілісність і суверенітет держави на її східних теренах. Героями нового проекту стали бійці Київського козацького полку ім. Т. Г. Шевченка Бойового українського козацтва («БУК»).

На церемонії відбулася передача до музею бойового автомобіля ГАЗ-3962 («Ракета»)[68].

Виставка «Прапори воїнів АТО»[ред. | ред. код]

Прапор Київського козацького полку ім. Т.Шевченка БУК в музейном спецпроекті «Прапори воїнів АТО».

23 серпня 2016 р. в Національному музеї Історії України у Другій світовій війні презентували музейний спецпроект «Прапори воїнів АТО»[69][70]. Серед інших — прапори Київського козацького полку ім. Т.Шевченка БУК[71]

Козацький прапор в сквері «Доброволець»[ред. | ред. код]

1 жовтня 2016 р. в сквері «Доброволець» м. Києва, що заснований патріотами ГО «Застава» на честь добробатів російсько-української війни, був піднятий прапор добровольчої козацької роти спецпризначення ім. Т.Шевченка Київського козацького полку ім. Т.Шевченка БУК[72] .

Фотостенд пошани на алеї Прикордонної Слави[ред. | ред. код]

Алея Прикордонної Слави

В грудні 2016 р. за рішенням адміністрації Державної прикордонної служби України на алеї Прикордонної Слави в м. Києві у парку «Перемоги», на честь вшанування бойових заслуг підрозділу, був встановлений інформаційний фотостенд пошани.

Книга "Київський козацький полк ім. Т.Шевченка БУК в АТО"[ред. | ред. код]

Книга "Київський козацький полк ім. Т.Шевченка БУК в АТО"

В 2017 р. колективом Національного музею історії України у Другій світовій війні була створена книга «Київський козацький полк ім. Т.Шевченка БУК в АТО». Книга розповідає про історію створення та військову діяльність Київського козацького полку ім. Тараса Шевченка (БУК) від Майдану до Сходу, бійців добровольчої козацької роти спецпризначення ім. Т. Шевченка та їхню участь у боротьбі з агресором у зоні АТО на Сході України[73][74][75][76][77].

Книга надрукована у м. Києві в друкарні Вольф обмеженим тиражем та зберігається в провідних національних наукових бібліотеках та музеях України[78][79][80][81][82][83][84]

Див. також[ред. | ред. код]

 • Мойсеєнко Андрій засновник та отаман Київського козацького полку ім. Т.Шевченка.
 • Юрій Осипенко доброволець Київського козацького полку ім. Т.Шевченка.
 • Станіслав Кохановський доброволець Київського козацького полку ім. Т.Шевченка.
 • Орест Дирів доброволець Київського козацького полку ім. Т.Шевченка.
 • Дмитро Вовнянко журналіст та письменник — у 2014,2017 брав участь в АТО у складі Київського козацького полку ім. Т.Шевченка.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Андрей Мойсеенко: "Мы вчетвером десять часов противостояли российским войскам под Новоазовском". fakty.ua. Процитовано 2016-01-05. 
 2. Бойцы казацкой роты спецназа: "От нашей дерзости противник приходил в ярость". fakty.ua. Процитовано 2016-01-05. 
 3. Грудень 2016 р. Бійці козацької роти спецпризначення ім. Т.Шевченка (Київський козацький полк ім. Т.Шевченка БУК) в Новотроїцькому районі. 
 4. Листопад 2016 р. Бійці козацької роти спецпризначення ім. Т.Шевченка (Київський козацький полк ім. Т.Шевченка БУК) біля окупованого Докучаєвська. 
 5. Лютий 2019 р. Донецька область. Бійці добровольчої козацької роти ім. Т.Шевченка Київського козацького полку ім. Т.Шевченка. 
 6. ЄВРОМАЙДАН. ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ КОЗАКАМ СВЯТОШИНСЬКОГО У М. КИЄВІ КОЗАЦЬКОГО ПОЛКУ З 4 СОТНІ. 
 7. Перемогли на Майдані! Переможемо на Сході!. 
 8. Київський козацький полк ім. Т. Шевченка (Козацька рота спецпризначення ім. Т.Шевченка). YouTube. https://plus.google.com/114029672451064206373. Процитовано 2016-01-05. 
 9. До виїзду на Схід готується перша козацька рота спецпризначення козацького полку ім. Т. Шевченка. 
 10. Війна «зроби сам», або козаки на кордоні. durdom.in.ua. Процитовано 2016-01-05. 
 11. "Сняв бронежилеты, казаки совершили марш-бросок и уничтожили противника". fakty.ua. Процитовано 2016-01-05. 
 12. Граница с Россией. Новоазовск. 
 13. Кордон не пробачає помилок. Частина друга.. durdom.in.ua. Процитовано 2016-01-09. 
 14. Пункт пропуска Новоазовск подвергся артобстрелу. i24.com.ua. Процитовано 2016-01-09. 
 15. Кордон не пробачає помилок. Частина перша.. durdom.in.ua. Процитовано 2016-01-09. 
 16. 7 годин обстрілу КПП "Новоазовськ" з Росії - подробиці. Репортаж 5 канал. 
 17. "Сняв бронежилеты, казаки совершили марш-бросок и уничтожили противника". fakty.ua. Процитовано 2016-01-05. 
 18. Козаки на охороні кордону після бою з росіянами. Пункт пропуску "Новоазовськ" 23 08 2014. 
 19. Інтерв'ю з госпіталю. Вони нас бояться і ми переможемо!. 
 20. Бойцы казацкой роты спецназа: "От нашей дерзости противник приходил в ярость". fakty.ua. Процитовано 2016-01-13. 
 21. Маріуполь під «Градом». Місцеві. 
 22. Бійці козацької роти між обстрілами в Маріуполі 24.01.2015 (3). 
 23. Бійці козацької роти між обстрілами в Маріуполі 24.01.2015 (1). 
 24. Під час бойового завдання в Широкіно (козаки в АТО БУК). 
 25. "Сняв бронежилеты, казаки совершили марш-бросок и уничтожили противника". fakty.ua. Процитовано 2016-01-13. 
 26. (ВІДЕО) Голова Держприкордонслужби вручив державні нагороди учасникам громадського формування. dpsu.gov.ua. Архів оригіналу за 2016-03-04. Процитовано 2016-01-05. 
 27. Нагородження добровольців козацької роти. 
 28. З фронту на нагородження (козаки в АТО БУК). 
 29. Козаки! Надіньте ордени!. durdom.in.ua. Процитовано 2016-01-05. 
 30. Козацька байка. Як чотири козаки російський наступ тримали.. durdom.in.ua. Процитовано 2016-01-05. 
 31. газета "Прикордонник України" За козацьку мужність. 
 32. У Києві відкрили Меморіальний камінь загиблим прикордонникам на Сході України. photo.unian.net. Процитовано 2016-01-13. 
 33. Погибшим в АТО пограничникам в Киеве установили мемориальный камень памяти. РБК-Украина (ru). Процитовано 2016-01-13. 
 34. Відкриття Меморіального каміння загиблим прикордонникам на Сході України. 
 35. Нагородження бійців козацької роти (козаки в АТО БУК). 
 36. Нагородження бійця козацької роти спецпризначення ім. Т.Шевченка в Калуші. 
 37. Пам'ятний знак на честь воїнів добровольчої козацької роти ім Т Шевченко. 
 38. Відзнаки для козаків (козаки в АТО БУК). 
 39. Воїнів Київського козацького полку ім. Т. Шевченка відзначили високими церковними нагородами (фото). Київська міська державна адміністрація. 
 40. ТРЕТЬЯКОВ: ЗАПРОСИВ ВОЛОНТЕРІВ ТА ВЕТЕРАНІВ ПРИЄДНАТИСЯ ДО РОБОЧОЇ ГРУПИ ЗІ СТВОРЕННЯ МІНІСТЕРСТВА У СПРАВАХ ВЕТЕРАНІВ. 
 41. Держава вшанувала мужність козаків. 16.03.2018 р. 
 42. Київський козацький полк ім. Тараса Шевченка (БУК) в АТО.. Національна історична бібліотека України
 43. Книга «Київський козацький полк імені Т. Г. Шевченка (БУК) в АТО». Бібліотека ім. Лесі Українки м. Києва. 
 44. БІБЛІОТЕКА - УКРАЇНСЬКОМУ ВІЙСЬКУ!. РАЙОННА БІБЛІОТЕКА ІМ. П. УСЕНКА ДЛЯ ДІТЕЙ ЦБС Дніпровського району м.Києва. 11.06.2018. 
 45. БІБЛІОТЕКА – УКРАЇНСЬКОМУ ВІЙСЬКУ. ЗВОРОТНІЙ ЗВ’ЯЗОК.. РАЙОННА БІБЛІОТЕКА ІМ. П. УСЕНКА ДЛЯ ДІТЕЙ ЦБС Дніпровського району м.Києва. 18.06.2018. 
 46. БІБЛІОТЕКА – УКРАЇНСЬКОМУ ВІЙСЬКУ: ЗВОРОТНІЙ ЗВ’ЯЗОК. РАЙОННА БІБЛІОТЕКА ІМ. П. УСЕНКА ДЛЯ ДІТЕЙ ЦБС Дніпровського району м.Києва. 06.02.2019. 
 47. Щорічна доповідь Президенту України, Верховній Раді України про становище молоді в Україні (за підсумками 2014 року) (2015). http://www.dsmsu.gov.ua/media/2015/12/16/9/Dopovid__molod__final_Redaktirovannaya_12_16.pdf. с. 165. 
 48. Виставка "За Україну, за її волю" (козаки в АТО). 
 49. Вечірній Київ 5 лютого 2015 року №5 (19135). «Не журись, козаче, нехай ворог плаче!». [недоступне посилання з липень 2019]
 50. Срібна Марія. НАРУКАВНІ ЕМБЛЕМИ ДОБРОВОЛЬЧИХ БАТАЛЬЙОНІВЗ ФОНДОВОЇ КОЛЕКЦІЇ НМІУ http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:wHrJGkZYn0UJ:visnyk.nmiu.com.ua/index.php/nv/article/download/19/15/+&cd=1&hl=ru&ct=clnk&gl=ua. Науковий вісник Національного музею історії України. Збірник наукових праць. Випуск 1 частина 1. 
 51. У Києві відкрилася виставка славних українських прапорів. 23 серпня 2015 р. 
 52. На Софіївській площі в Києві підняли Державний прапор. 23 серпня 2015. 
 53. Державний Прапор та День незалежності стали для українців більше ніж просто символами – Адміністрація Президента. 21 серпня 2015 р. 
 54. На Київщині відкрили Пам'ятний знак на честь воїнів козацької роти | Новини | Українське радіо. www.nrcu.gov.ua. Процитовано 2016-01-14. 
 55. На Київщині відкрили Пам'ятний знак на честь воїнів добровольчої козацької роти спецпризначення імені Тараса Шевченка «БУК». — Майдан Прес Центр - інфопростір ЗМІн. maidanpresscenter.com.ua. Процитовано 2016-01-14. 
 56. Пам'ятний знак на честь воїнів добровольчої козацької роти ім. Т.Шевченка. 2015-09-21. Процитовано 2016-01-14. 
 57. Пам'ятний знак на честь воїнів добровольчої козацької роти ім Т Шевченко. 2015-09-23. Процитовано 2016-01-14. 
 58. Козацький камінь. durdom.in.ua. Процитовано 2016-01-14. 
 59. Покрова з козаками. 2015-10-21. Процитовано 2016-01-14. 
 60. 5 канал (2016-05-26). Відкриття виставки "Бойове українське козацтво в АТО". Процитовано 2017-02-14. 
 61. Spilno.TV (2016-05-28). Бойове українське козацтво в АТО. Процитовано 2017-02-14. 
 62. UA|TV — Іномовлення України (2016-05-27). Бойове українське козацтво. Процитовано 2017-02-14. 
 63. Міністерство культури України :: 26 травня Національний музей історії України у Другій світовій війні представить проект "Бойове українське козацтво в АТО". mincult.kmu.gov.ua. Процитовано 2017-02-14. 
 64. Київський козацький полк ім. Т. Шевченка (Козацька рота спецпризначення ім. Т.Шевченка) (2016-05-31). Київський козацький полк ім. Т.Шевченко БУК в АТО. Процитовано 2017-02-14. 
 65. Київський козацький полк ім. Т. Шевченка (Козацька рота спецпризначення ім. Т.Шевченка) (2016-05-31). Козацька рота ім. Т. Шевченка БУК в АТО. Процитовано 2017-02-14. 
 66. Бойове козацтво на сторожі кордонів ― Новини культури України - Медіа-портал "Культура". cultua.media. Архів оригіналу за 2017-02-15. Процитовано 2017-02-14. 
 67. Козаки проти супостата. Прикордонник України. 3 червня 2016 р. 
 68. Національний музей історії України у Другій світовій війні. Колекції. Автомобілі-побратими. Ракета. Архів оригіналу за 26 вересень 2017. 
 69. Polit Navigator (2016-08-23). Старший научный сотрудник музея Богдан Гачинский рассказывает о выставке «Флаги воинов АТО». Процитовано 2017-02-15. 
 70. Київський козацький полк ім. Т. Шевченка (Козацька рота спецпризначення ім. Т.Шевченка) (2016-09-02). Козацькій прапор на виставці "Прапори воїнів АТО". Процитовано 2017-02-15. 
 71. Національний музей історії України у Другій світовій війні. Колекції. Прапори захисників. «Козацький». Архів оригіналу за 26 вересень 2017. 
 72. Spilno.TV (2016-10-03). Козацький прапор в сквері "Доброволець". Процитовано 2017-02-15. 
 73. Презентація книги “Київський козацький полк ім. Т.Шевченка БУК в АТО”. 12.10.2017. 
 74. Презентація книги «Київський козацький полк ім. Т. Шевченка в АТО». Spilno.TV. 10 жовтня 2017 р. 
 75. Презентація книги «Київський козацький полк ім. Т.Шевченка БУК в АТО». Телерадіостудія інформаційного агенства Державної прикордонної служби України. 10 жовтня 2017 р. 
 76. Воїнів Київського козацького полку ім. Т. Шевченка відзначили високими церковними нагородами (фото). СВЯТОШИНСЬКА РАЙОННА В М.КИЄВІ ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ОФІЦІЙНИЙ ІНТЕРНЕТ-ПОРТАЛ. 10 жовтня 2017. 
 77. Ми там, де зобов’язані бути (козаки в АТО БУК). Українське радіо. 2017. 
 78. СО35444 Київський козацький полк ім. Т. Г. Шевченка (БУК) в АТО [Текст] : [історія створення] / Добровол. коз. рота спецпризначення ім. Т. Г. Шевченка, Київ. коз. полк ім. Т. Г. Шевченка ; [ред.: Леся Гасиджак, Аліна Малород, Ольга Спасіченко]. - Київ : Вольф Ю. [вид.], 2017. - 60 с. : фот. - ISBN 978-617-7531-00-4 Рубрикатор НБУВ: Ц4(4УКР)941 "БУК" Ц35(4УКР)644УКР555-519 "2014-..." "БУК" Тематичні рубрики: Збройні сили у цілому Історія війн, воєнної науки і військового мистецтва Географічні рубрики: Україна. Основний фонд Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. 
 79. Київський козацький полк ім. Т.Г. Шевченка (БУК) в АТО. Київський нацiональний унiверситет iменi Тараса Шевченка. Бібліотека ім. М.Максимовича. 
 80. Київський козацький полк ім. Т.Г. Шевченка (БУК) в АТО. Централізована бібліотечна система Дарницького району. ЦРБ ім. В. Стуса. 
 81. Київський козацький полк ім. Тараса Шевченка (БУК) в АТО. Національна історична бібліотека України. 
 82. "В гостях у Тараса Шевченка" (козаки в АТО )...до Національного музея Тараса Шевченка був переданий військовий "литопис" підрозділу - видання «Київський козацький полк імені Т. Г. Шевченка (БУК) в АТО». 10 листопада 2017 р. 
 83. Бібліотека отримала видання «Київський козацький полк імені Т. Г. Шевченка (БУК) в АТО». Публічна бібліотека ім. Л.Українки м. Києва. 07-11-2017. 
 84. Список документів виставки «До Дня захисника України»...28. В73774 Київський козацький полк ім. Т. Г. Шевченка (БУК) в АТО / [ред.: Л. Гасиджак та ін.]. – Київ : Вольф. Ю., 2017. – 60 с. : іл.. Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого. 

Посилання[ред. | ред. код]