Київський міський будинок учителя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Київський міський будинок учителя
Київський міський будинок учителя на українській монеті.
Михайло Грушевський на тлі споруди Київського міського будинку учителя, монета України 200.000 карбованців 1996 р.

Київський міський будинок учителя — комунальний комплексний позашкільний заклад у системі позашкільних закладів освіти міста Києва, а також споруда, що напередодні революції була відома як «Педагогічний музей», а пізніше як будинок Центральної Ради.

У приміщеннях Будинку вчителя розташовані Музей Української революції 1917—1921 років, Педагогічний музей України, державна науково-педагогічна бібліотека імені В. О. Сухомлинського, культурний центр «Кияночка», Київська організація Профспілки працівників освіти і науки України[1].

Історія[ред. | ред. код]

5 жовтня 1912 року на Володимирській вулиці було урочисто відкрито для освітянської громади Києва Педагогічний музей. Будівлю було споруджено за проектом відомого київського архітектора Павла Альошина. Крім залів для експозиції в Педагогічному музеї були і фахова бібліотека, читальний зал, спеціальні кабінети для демонстрування навчальних посібників і приладів, виставка педагогічної літератури, велика аудиторія для проведення масових заходів за участю представників різних освітніх товариств. Тут діяли також літні курси вчителів, читалися лекції для викладачів та вихованців вчительського інституту і вчительської семінарії.

Саме у цьому освітянському домі у квітні — серпні 1917 року проходили І та ІІ Всеукраїнські вчительські з'їзди. А 7 листопада 1917 року в залі Педагогічного музею було урочисто відкрито Українську академію педагогічних наук (УАПН). У приміщенні музею працювало Бюро Всеукраїнської вчительської спілки, головою якого була Софія Русова. У цьому ж будинку працювала і новостворена Українська державна академія мистецтв. У стінах цього будинку перебувала Центральна Рада — перший національний уряд України. Саме тут приймалися доленосні Універсали, які проголошували суверенність нашої держави.

1922 року тут засновано Будинок працівників освіти.

У 1934 році був реорганізований у Київський міський будинок учителя, як державну культурно-просвітницьку установу, створену з метою забезпечення культурних і професійних потреб працівників освітніх закладів. Того ж 1934 року розпочато капітальний ремонт. Тому експлуатували як культурно-просвітницький заклад київського будинку вчителя з 1934 року споруду Київського дворянського зібрання. Ремонт закінчено було 1938 року, коли тут було розташовано Музей Леніна.

У 1941 році перед відступом радянських військ з міста Будинок було заміновано. Німцям вдалося швидко знайти та знешкодити вибухівку. Під час окупації тут знаходився Музей найдавнішої історії. Археологічну колекцію з Лаври перемістив д-р Грімм з Галле.[2] Після визволення Києва в 1943–1982 рр. тут знов знаходився Музей Леніна, який 1982 року було переміщено в новий будинок на площі Ленінського Комсомолу. З 1982 року тут знов функціонує Будинок вчителя.

В 2002 році Київською міською радою реорганізований у комунальний комплексний позашкільний навчальний заклад «Київський міський будинок учителя».[3]

Будинок учителя сьогодні

Київський міський будинок учителя — це культурно-просвітницький осередок, який сприяє творчому зростанню освітян, які прагнуть вдосконалювати світ, множити у ньому добро і знання. Адже на сучасному етапі розвитку суспільства освіта ставить високі вимоги до особистості та професійної діяльності педагога, його знань, умінь,  загальнолюдських якостей, тому що сьогодні необхідність вчительської творчості, самовдосконалення професійного і особистісного — не просто ідеологічна декларація, а вимога життя.

Колектив освітянського дому знаходиться в авангарді впровадження інноваційних освітніх технологій задля забезпечення якості освіти. Основними напрямками його діяльності є формування творчої особистості вчителя із високим рівнем професійної компетентності та національної свідомості; ознайомлення із різноманітними напрямками розвитку і реформування освіти; впровадження нових освітніх технологій, популяризація передового педагогічного досвіду.

За своїм статусом Київський міський будинок учителя —  це комунальний комплексний позашкільний навчальний заклад, який підпорядковується Департаменту освіти і науки, молоді та спорту   Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) і здійснює навчання і виховання громадян у позаурочний та позанавчальний час.

Колектив у своїй діяльності керується нормативно-законодавчими документами, спрямованими на реалізацію  державної політики в галузі освіти: Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства освіти і науки України, розпорядженнями Київської міської державної адміністрації, рішеннями Київської міської ради, наказами Департаменту  освіти і науки, молоді та спорту  м. Києва та Статутом.

  Визначальні положення цих законодавчих документів лежать в основі програми роботи КМБУ  «Шляхи удосконалення педагогічної майстерності», яка спрямована на вдосконалення фахового рівня освітян, обмін передовим педагогічним досвідом та науковими педагогічними надбаннями, ознайомлення із вітчизняними та зарубіжними  інноваційними технологіями, забезпечення духовно-культурного розвитку та професійної самореалізації вчителя, організація дозвілля вчителів, підняття престижу вчительської професії.

Основні підпрограми:

  • «Держава школою стоїть, а школа — вчителем» (педагогічний відділ);
  • «Висока духовність вчителя — основа розбудови сучасної освіти» (організаційно-масовий відділ);
  • «Українська культура — духовна основа держави» (культурно-масовий відділ);
  • «Від творчості до майстерності майбутнього вчителя» (відділ по роботі із молоддю);
  • «Інформатизація освітнього процесу — важливий резерв якості освіти» (відділ інформаційно-технічного забезпечення);
  • «До вершин педагогічної майстерності» (кабінет інформаційно- методичної роботи та краєзнавства);
  • «Мистецьке сонце коло вчителя» (відділ виховної роботи та художньої творчості)

Метою діяльності Київського міського будинку вчителя  є:

—  сприяння  підвищенню  рівня навчально-виховного  процесу в закладах освіти міста шляхом підвищення фахового, загальнокультурного рівня вихованців, студентів, учнів, слухачів та працівників освіти;

—  впровадження новітніх досягнень науки і практики, організація культурного дозвілля  працівників  освіти, молоді, учнів, батьків, слухачів та вихованців;

—  створення  умов  для творчого, інтелектуального, духовного і фізичного розвитку вихованців, студентів, учнів, слухачів та працівників освіти;

—  проведення навчально-виховної, інформаційно-методичної, організаційно-масової роботи з  працівниками освіти, студентами, учнями;

—  участь у міжнародному співробітництві працівників освіти з метою використання національних і світових надбань;

—  розповсюдження інформації про науково-практичні досягнення і перспективні розробки педагогів;

—  виховання громадянина України;

—  організація дозвілля працівників освіти, роботи гуртків художньої самодіяльності, проведення у встановленому порядку фестивалів, конкурсів;

—  організація роботи лекторіїв, диспут-клубів, об'єднань за інтересами.

Діяльність[ред. | ред. код]

При будинку вчителя проводять науково-педагогічні семінари, конференції, діють колективи художньої самодіяльності, різного роду гуртки для вчителів та школярів (зокрема, танцювальні та хорові). У приміщенні Будинку учителя діє Педагогічний музей, філія Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В.О. Сухомлинського, Міська Рада профспілки працівників освіти і науки, відділ Національного музею історії України „Музей української революції 1917-1921рр.”.

Приміщення будинку вчителя[ред. | ред. код]

До 1977 року знаходився на вул. Інститутській, у 19771982 роках — у Колегії П. Ґалаґана (вул. Б. Хмельницького, 11),

З 1982 року — у приміщенні колишнього Педагогічного музею по вул. Володимирській, 57.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Київ. Енциклопедичний довідник