Клавіатура Дворака

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Клавіату́ра Дворака (застарілі назви — Двораків леяут, Спрощена американська друківка) — альтернативний до QWERTY варіант друківки латинкою, розроблений професором Вашингтонського університету та психологом у сфері освіти Августом Двораком, а також Віл'ємом Ділі.

Огляд[ред. | ред. код]

Клавіатура Дворака перший варіант

Розкладка була розроблена для усунення неефективності[джерело?] та втоми після довгої роботи — характерних рис розкладки QWERTY. Розкладка QWERTY була представлена в 1860-ті роки й використовувалася на першій друкарській машинці, що мала комерційний успіх, винайденій Кристофером Шоулсом. Розкладка QWERTY була розроблена таким чином, щоб літери більшості буквосполучень розташовувалися на різних сторонах клавіатури щоб уникнути «залипання» клавіш. Деякі джерела затверджують, що розкладка QWERTY була придумана з метою сповільнити швидкість набору тексту, що саме по собі також повинне запобігати подібним проблемам.

У міру вдосконалювання друкарських машинок залипання клавіш перестало бути проблемою. Однак з винаходом електричних друкарських машинок в 1930-ті роки їй на зміну прийшла утома рук друкарок. Це й забезпечило ріст інтересу до розкладки Дворака.

Август Дворак вивчав частоту вживання букв і фізіологію людських рук і створив розкладку, засновану на наступних принципах:

  • При наборі руки повинні чергуватися якнайчастіше.
  • Для максимальної швидкості й ефективності набору найчастіше використовувані літери розташовуються у якнайзручніших позиціях. Це означає те, що клавіші із цими буквами повинні бути в середньому рядку у зоні вказівних і середніх пальців.
  • Найрідше уживані букви повинні бути в нижньому ряді, клавіші якого складніше натиснути.
  • Права рука повинна брати на себе більше «роботи», тому що більшість людей — правші.
  • Літери, що часто використовуються разом, повинні знаходитися поруч.

Розробка клавіатури була закінчена Двораком 1932 року, а 1936 запатентована. На 1984 рік число користувачів цієї клавіатури сягало 100 000.

Посилання[ред. | ред. код]