Клан Еліотт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гребінь клану Еліотт.


Клан Еліотт (шотл. - Clan Eliott, гельск. - Clan Elloch, Clann Eloth) - клан Еллох, клан Елох - один з кланів рівнинної частини Шотландії - Лоуленду. Жив і володів землями в Шотландському Прикордонні. Люди з клану Еліотт переселялись в Ірландію.

Гасло клану: Fortiter et recte - Сміливо і справедливо (лат.)

Землі клану: Дамфріс, Галловей

Символ клану: білий глід

Пісня клану: «Сині капелюхи йдуть через кордон» (автор - сер Вальтер Скотт)

Вождь клану: Маргерет Еліотт Ред’ю (шотл. - Margaret Eliott Redheugh) - жінка на посаді ХХІХ вождя клану Еліотт

Резиденція вождів клану: Замок Ред’ю-тауер (шотл. - Redheugh Tower)

Гілки клану[ред. | ред. код]

 • Еліотт Ред’ю (шотл. - Eliotts Redheugh) - гілка вождя клану
 • Еліотт Мінто (шотл. - Eliotts Minto)
 • Еліотт Стобс (шотл. - Eliotts Stobs)

Союзники: клан Армстронг

Ворожі клани: клан Скотт

Історія клану Еліотт[ред. | ред. код]

Походження клану Еліотт[ред. | ред. код]

Походження клану Еліотт лишається невідомим. Клан Еліотт раптово з’являється на історичній сцені Шотландії в кінці XV століття як давній окремий клан зі своїми традиціями. символікою, вождями. Відсутність інформації про давню історію клану Еліотт пов’язують з руйнуванням та пожежею замку Стобс у 1712 році. Всі архіви і документи клану були втрачені у вогні, а люди що були носіями легенд і переказів загинули або померли.

Але згідно тих історичних переказів які збереглися, в давні часи клан називався Еллот, Елох, Еллох. Клан прийшов з підніжжя гір Гленші, що в Ангусі. За часів Роберта Брюса клан переселився в Тевіотдейл. В історії Шотландії це свого роду виняток. Справа в тому, що у 1320 році Вільям де Совліс - один з найсильніших аристократів Шотландії був визнаний винним у державній зраді щодо короля Роберта І Брюса. Вільяма де Совліс кинули за ґрати на все життя, і його землі Ліддесдейл та його замок Ермітаж були конфісковані і передані позашлюбному сину Роберта Брюса. Королю потрібно було, щоб на кордоні з Англією, а особливо на такій стратегічній ділянці кордону, жив вірний і випробуваний клан - такий як клан Еллот.

XV століття[ред. | ред. код]

Відомо, що гілка клану Еллот Ред’ю жила на цих землях як мінімум з 1400 року. У документах від 1426 року відомий Джон Елвейдл Тевіотдейл. У 1476 році відомо про Еллота Ред’ю - Х вождя клану Еллот. Роберт Еллот збудував міцний замок на скелі в видом на брід Ермітаж-вотер у 1470 році. І це був лише один із 100 замків, що стояли в тих краях на кордоні з Англією і належали кланам Еллот та Армстронг - кланам Шотландського Прикордоння, що постійно воювали з Англією.

XVI століття - війни кланів[ред. | ред. код]

Роберт Еллот - ХІІІ вождь клану Еллот був вбитий під час битви під Флодден в 1513 році. Клан Еліотт підтримав клан Скотт Буклевх у битві під Мелроуз у 1526 році. Але у 1565 році виникла смертельна ворожнеча між кланами Еллот та кланом Скотт, що були сусідами. Клан Скотт Буклевх вбив чотирьох неповнолітніх хлопців з клану Еллот за викрадення худоби. У відповідь сотні чоловіків з клану Еллот поїхали помститися за смерть. У результаті війни між кланами обидва клани мали важкі втрати, але зрештою клани помирилися.

Відбувся конфлікт між кланом Еллот та Джейсмом Хепберном - IV графом Босуелл, майбутнім чоловіком Марії Стюарт - королеви Шотландії. Перестрілка відбулася біля замку Ермітаж, граф був поранений. Здійснюючи помсту в 1569 році королівська армія чисельністю 4000 чоловік спустошила землі клану Еллот.

XVIІ - XХ століття[ред. | ред. код]

У 1603 році династійний союз Англії та Шотландії поклав кінець нескінченним взаємний рейдам на англо-шотландському Прикордонні. Щоб зупинити рейди і набіги король стратив дуже багато людей, багато людей з Прикордоння переселилися в Ірландію, де війна тривала і рейдери могли вести звичне для себе життя.

Роберт Елліот Ред’ю покинув землі Ліддесдейл і пішов у вигнання в Файф. Використанні літери «і» в назві клану почалось з 1650 року.

У 1666 році сер Гіллберт Елліот Стобс отримав титул баронета Нової Шотландії від короля Англії Чарльза II. Він став вождем клану Еліотт у 1673 році.

У 1764 році ІІІ баронет Еліотт відремонтував старий замок Стобс. Його другий син Август Елліот був нагороджений за героїчний захист Гібралтару в 1782 році.

Одна з гілок клану придбала землі Мінто в 1703 році. Гілберт Елліот-Мюррей-Кінінмоунд - І граф Мінто був дипломатом, що служив на Корсиці й у Відні. Він пізніше став генерал-губернатором Бенгалії.

Вождь клану[ред. | ред. код]

Нинішнім вождем клану Еліотт є жінка - Маргарет Елліот Ред’ю - ХХІХ вождь клану Еліотт. Вона є дочкою сера Артура Еліотта - ХІ баронета Еліотт і ХХVIII вождя клану Еліотт. Згідно традицій клану жінка може бути вождем клану, але не може успадкувати титул баронета.

Замки клану Еліотт[ред. | ред. код]

 • Замок Ред’ю-тауер (шотл. - Redheugh Tower) - історична резиденція вождів клану Еліотт.
 • Замок Мінто-Хаус (шотл. - Minto House ) - був резиденцією графів Мінто. Проте, в даний час знесений.
 • Замок Стобс-тауер (шотл. - Stobs Tower) - резиденція вождів гілки Еліотт Стобс.

Джерела[ред. | ред. код]

 • Clan Eliott Profile scotclans.com. Retrieved 15 September 2013.
 • Redheugh Tower rcahms.gov.uk. Retrieved 21 September 2013.
 • Way, George and Squire, Romily. Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs). Published in 1994. Pages 128 - 129.
 • Battle of Darnick historic-scotland.gov.uk. Retrieved 31 August 2014.
 • burkespeerage.com
 • Elliot Clan Society - Emblems