Клан Маккоркодейл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Емблема (хрест) клану Маккоркодейл.
Герб вождів клану Маккоркодейл.
Ейлен а Барайн — Острів Барона на озері Лох-Тромлі. Руїни замку.
Тартан, що використовував клан Маккоркодейл.

Клан Маккоркодейл (шотл. гел. Clan McCorquodale) — один з кланів Шотландії. Хоча клан на сьогодні не має вождя, але герольди Шотландії визнали його повноправним кланом — рідкісний випадок в історії Шотландії. Останній вождь цього клану помер у XVIII столітті — династія вождів клану Маккоркодейл перервалася. У Шотландії такі клани не визнають повноправними кланами, називають їх «кланами зброєносців», але для клану Маккоркодейл було зроблено виняток. Хоча права цього клану, звісно, не такі як у кланів, що мають визнаного вождя. Історично клан володів землями на берегах озера Лох-Ейв (шотл. гел. Loch Awe) у Аргіллі, тепер входить до складу графства Шотландії Аргілл-і-Б'ют. Центр родових земель клану був розташований біля озера Лох-Тромлі (шотл. гел. Loch Tromlee)[1] — замок на острові цього озера був резиденцією вождів клану Маккоркодейл.

Гасло клану: «Vivat Rex!» — «Хай живе король!»

Історія клану Маккоркодейл[ред. | ред. код]

Походження назви[ред. | ред. код]

Назва клану Маккоркодейл це перекручена кельтська назва Мак Хоркадайл (шотл. гел. Mac Thorcadail) — син Торкадала. Кельське ім'я Торкадал походить від вікінгів. З давньонорвезької перекладається як «казанок Тора». Тор  — божество давніх вікінгів. Інший варіант перекладу цього імені — «казан духу грому». У 1881 році це прізвище було дуже поширене на землях Пайслі (шотл. гел. Paisley). Це збігається з володіннями клану Маккоркодейл у Аргіллі. Клан МакЛауд з Льюїса та клан Ганн стверджують, що Торкадал чи Хоркадайл — це септа їх кланів. Але насправді люди з прізвищами Торкадал не мають відношення до кланів Ганн і МакЛауд.

Засновник клану[ред. | ред. код]

Засновником клану Маккоркодейл був Хоркіл або Торкадал (шотл. гел. Thorkil, Torcadal), що був воїном армії скоттів короля Кеннета МакАльпіна (шотл. гел. Kenneth MacAlpin). Альпін II — батько Кеннета МакАльпіна, король першого королівства скоттів Дал Ріада загинув у бою, а його голову віднесли ворогам — піктам. Голову короля пікти потім виставили в місті Камелон. Хоркіл зумів повернути голову короля назад в королівство Дал Ріада. За цей подвиг Хоркіла нагородили землями біля озера Лох-Ейв.

XV століття[ред. | ред. код]

Перші історичні записи про клан Маккоркодейл знаходимо у документах XV століття. Повідомляється, що в той час барони Маккоркодейл мали владу на низкою земель Аргіллу — на захід від озера Лох-Ейв. Вони володіли землями Фантелейн (шотл. гел. Phantelane). Назва земель походить від гельської назви Фіоннт Ейлен (шотл. гел. Fionnt Eilean) — Білий Острів. Ще ці землі називались Ейлін а Барайн (шотл. гел. Eilean-a-Bharain) — Острів Барона. Розташована ця земля була на озері Лох-Тромлі, де власно був замок вождів клану Маккоркодейл. Сьогодні рівень води в озері сильно впав через меліоративні роботи, і це вже не острів. Від замку лишилися одні руїни. Колись всі береги Лох-Ейв від Авіх до Ард-ан-айсейг (шотл. гел. Ard-an-aiseig) належали клану Маккоркодейл.

У 1434 році вождь клану Еван Маккоркодейл отримав королівську грамоту на володіння землями. У грамоті Еван був вказаний як лорд Майнтелан (гельск. — Lord Maintelan). Пізніше ця назва писалося як лорд Фантеланд (гельск. — Phanteland).

XVІ століття[ред. | ред. код]

У 1542 році ці землі стали вільною вотчиною бароків Маккоркодейл. У 1556 році барон Дункан Маккоркодейл Фантелейн отримав герб з зображенням оленя на щиту.

XVІІ століття[ред. | ред. код]

У 1612 році Дункан помер, а його сини Ян та Лахлан були оголошені Таємною Радою короля «розбійниками і прихильниками клану МакГрегор». Людей з клану МакГрегор тоді звинувачували у багатьох злочинах, у тому числі у крадіжці гнідої кобили в Дункана. Титул Барона перейшов від Дункана до його сина якого теж звали Дункан. Дункан мав багатьох синів від різних дружин і право на спадщину «гаряче оскаржувалось». Коли спалахнула громадянська війна на Британських островах, клан Маккоркодейл підтримав клан Кемпбелл. У 1645 році Алістер МакКолла зі своїми людьми вирушив вздовж берегів озера Лох-Тромлі. МакКолла наказав своїм людям покинути замок і землі клану Маккоркодейл. Водночас барон Маккоркодейл наказав своїм людям не стріляти в людей клану МакКолла. Але не дивлячись на це виникла перестрілка і одна людина з клану МакДональд був вбитий. У помсту за це клан МакКолла зруйнував замок клану Маккоркодейл. Дункан Маккоркодейл Фантелейн був одним із суддів Агріллширу, що були призначені у 1656 році Олівером Кромвелем.

XVІІІ століття[ред. | ред. код]

У XVІІІ столітті останній вождь клану і барон Маккоркодейл помер, не лишивши нащадків. Потім люди з клану Маккоркодейл жили на берегах озера Лох-Ейвесайд.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Reaney, Percy Hilde; Wilson, Richard Middlewood (2006). A Dictionary of English Surnames (PDF) (3rd ed.). London: Routledge. p. 2040. ISBN 0-203-99355-1.
  • Moncreiffe of that Ilk, Iain (1967). The Highland Clans. London: Barrie & Rocklif. pp. 103—104.
  • «National Trust Names». National Trust Names (nationaltrustnames.org.uk). Retrieved 7 September 2008.
  • Adam, Frank; Innes of Learney, Thomas (2004) [1934]. The Clans, Septs and Regiments of the Scottish Highlands. Kessinger Publishing. p. 169. ISBN 1-4179-8076-1.
  • «McCorquodale». MyClan (Myclan.com). Archived from the original on 2007-03-19. Retrieved 6 September 2008.
  • Campbell of Airds, Alastair (2002). A History of Clan Campbell: Volume 2: From Flodden to the Restoration. Edinburgh: Edinburgh University Press. pp. 239—240. ISBN 1-902930-18-5.
  • «Tartan — Argyll / MacCorquodale». Scottish Tartans World Register (scottish-tartans-world-register.com). Retrieved 7 September 2008.
  • «Which are the authentic Campbell tartans?».Clan Campbell Society, North America (ccsna.org). Retrieved 4 May 2008.

Посилання[ред. | ред. код]