Клан Фрейзер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маяк Кіннайрд – колишній замок Кіннайрд, він же - замок Фрейзербург.
Замок Кайрнбулг, він же – замок Філорт.


Клан Фрейзер – (шотл. - Clan Fraser) – один з шотландських кланів. Слід розрізняти клан Фрейзер і клан Фрейзер Ловат – це окремі клани, хоч і споріднені. Обидва клани мають власних вождів, що визнані Постійною Радою вождів шотландських кланів.

Гасло клану: «Вся моя надія на Бога.»

Символ клану: дерево тис.

Історія клану Фрейзер[ред. | ред. код]

Походження клану Фрейзер[ред. | ред. код]

Вважається, що клан Фрейзер походить з Франції, з провінції Анжу. Є легенда, що Фрейзер (Фразер) – це плем’я яке жило в давній Галлії. Символом цього племені була суниця. Перші люди з клану Фрейзер з’явилися в Шотландії в 1160 році, коли Саймон Фрайзер (Сімон Фразер) (шотл. - Simon Fraser) поселився в землях Кейт (шотл. – Keith), що в Східному Лотіані.

XIV століття – війна за незалежність Шотландії[ред. | ред. код]

Минуло п’ять поколінь після першого Саймона Фрейзера, коли інший Саймон Фрейзер підтримав Роберта Брюса в його боротьбі за незалежність Шотландії. Він потрапив у полон до англійців і був страчений за наказом англійського короля Едварда І у 1306 році. Двоюрідний брат Саймона Фрейзера – Олександр Фрейзер Коуї був камергером Роберта Брюса. Він одружився з сестрою Роберта Брюса – Мері. Молодшим братом Олександра Фрейзера був сер Саймон Фрейзер. Від нього походять вожді клану Фрейзер Ловат. Одним з його онуків був Олександр Фрейзер Коуї та Дурріс. Він придбав замок Кайрнбулг (шотл. - Cairnbulg Castle) та землі Філорт (шотл. – Philorth) внаслідок шлюбу з Джоан – з молодшою дочкою графа Росс у 1375 році.

Гілка Фрейзер Філорт[ред. | ред. код]

У 1592 році сер Олександр Фрейзер Філорт титул, статут і права від короля Шотландії Джеймса VI в рибальському селищі Файхлі (шотл. – Faithlie), що пізніше перетворилося в місто Фрейзербург (шотл. – Fraserburgh). Сер Олександр Фрейзер отримав права заснувати університет в місті, але ця ідея так і не була втілена по причині релігійних конфліктів того часу.

VIII лорд Філорт збудував замок Фрейзербург, що пізніше був перетворений в маяк Кіннайрд. Замки Філорт пізніше були викуплені ХІХ лордом Солтаун.

Лорди Солтаун[ред. | ред. код]

ІХ лорд Філорт одружився зі спадкоємицею лордів Солтаун Абернеті. Їх син став Х лордом Солтаун. Він був важко поранений у битві під Вурстер (шотл. – Worcester) у 1651 році. Його врятував слуга – Джеймс Кардно (шотл. - James Cardno). У 1666 році Х лорд Салтаун збудував замок Філорт біля Фрейзербургу. Цей замок лишався резиденцією лорді, аж доки не згорів у 1915 році.

Сер Олександр Фрейзер Дурріс був особистим лікарем короля Англії Карла ІІ. Сер Олександр Фрейзер Дурріс здобув освіту в Абердині і супроводжував майбутнього короля під час військових дій 1650 року. Після реставрації монархії він став депутатом шотландського парламенту, він згадується у щоденниках Самуеля Пепіса. Клан Фрейзер не брав ніякої участі у повстаннях якобітів, хоча їхні родичі з клану Фрайзер Ловат підтримували повстання.

ХІХ – ХХ століття[ред. | ред. код]

XVI лорд Солтаун командував британською гвардією під час битви під Ватерлоо у 1815 році. ХІХ лорд Солтаун брав участь у Першій світовій війні і потрапив у німецький полон. У 1936 році він став членом палати лордів Парламенту.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Clan Fraser - Scot Clans scotclans.com. Retrieved 31 August 2013
  • Way, George and Squire, Romily. Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs). Published in 1994. Pages 142 - 143.
  • Standing Council of Scottish Chiefs – Select either "Fraser" or "Fraser of Lovat" clanchiefs.org. Retrieved 31 August 2013.