Клан Фрейзер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клан Фрейзер
шотл. гел. Fraser
Fraser tartan (Vestiarium Scoticum).png
Девіз клану «Вся моя надія на Бога»
Країна Flag of the United Kingdom.svg Велика Британія
Регіон Гайленд
Клан Фрейзер
Маяк Кіннайрд — колишній замок Кіннайрд, він же — замок Фрейзербург.
Замок Кайрнбулг, він же — замок Філорт.


Клан Фрейзер — (шотл. — Clan Fraser) — один з шотландських кланів. Слід розрізняти клан Фрейзер і клан Фрейзер Ловат — це окремі клани, хоч і споріднені. Обидва клани мають власних вождів, що визнані Постійною Радою вождів шотландських кланів.

Гасло клану: «Вся моя надія на Бога.»

Символ клану: дерево тис.

Історія клану Фрейзер[ред. | ред. код]

Походження клану Фрейзер[ред. | ред. код]

Вважається, що клан Фрейзер походить з Франції, з провінції Анжу. Є легенда, що Фрейзер (Фразер) — це плем'я яке жило в давній Галлії. Символом цього племені була суниця. Перші люди з клану Фрейзер з'явилися в Шотландії в 1160 році, коли Саймон Фрайзер (Сімон Фразер) (шотл. — Simon Fraser) поселився в землях Кейт (шотл. — Keith), що в Східному Лотіані.

XIV століття — війна за незалежність Шотландії[ред. | ред. код]

Минуло п'ять поколінь після першого Саймона Фрейзера, коли інший Саймон Фрейзер підтримав Роберта Брюса в його боротьбі за незалежність Шотландії. Він потрапив у полон до англійців і був страчений за наказом англійського короля Едварда І у 1306 році. Двоюрідний брат Саймона Фрейзера — Олександр Фрейзер Коуї був камергером Роберта Брюса. Він одружився з сестрою Роберта Брюса — Мері. Молодшим братом Олександра Фрейзера був сер Саймон Фрейзер. Від нього походять вожді клану Фрейзер Ловат. Одним з його онуків був Олександр Фрейзер Коуї та Дурріс. Він придбав замок Кайрнбулг (шотл. — Cairnbulg Castle) та землі Філорт (шотл. — Philorth) внаслідок шлюбу з Джоан — з молодшою дочкою графа Росс у 1375 році.

Гілка Фрейзер Філорт[ред. | ред. код]

У 1592 році сер Олександр Фрейзер Філорт титул, статут і права від короля Шотландії Джеймса VI в рибальському селищі Файхлі (шотл. — Faithlie), що пізніше перетворилося в місто Фрейзербург (шотл. — Fraserburgh). Сер Олександр Фрейзер отримав права заснувати університет в місті, але ця ідея так і не була втілена по причині релігійних конфліктів того часу.

VIII лорд Філорт збудував замок Фрейзербург, що пізніше був перетворений в маяк Кіннайрд. Замки Філорт пізніше були викуплені ХІХ лордом Солтаун.

Лорди Солтаун[ред. | ред. код]

ІХ лорд Філорт одружився зі спадкоємицею лордів Солтаун Абернеті. Їх син став Х лордом Солтаун. Він був важко поранений у битві під Вурстер (шотл. — Worcester) у 1651 році. Його врятував слуга — Джеймс Кардно (шотл. — James Cardno). У 1666 році Х лорд Салтаун збудував замок Філорт біля Фрейзербургу. Цей замок лишався резиденцією лорді, аж доки не згорів у 1915 році.

Сер Олександр Фрейзер Дурріс був особистим лікарем короля Англії Карла ІІ. Сер Олександр Фрейзер Дурріс здобув освіту в Абердині і супроводжував майбутнього короля під час військових дій 1650 року. Після реставрації монархії він став депутатом шотландського парламенту, він згадується у щоденниках Самуеля Пепіса. Клан Фрейзер не брав ніякої участі у повстаннях якобітів, хоча їхні родичі з клану Фрайзер Ловат підтримували повстання.

ХІХ — ХХ століття[ред. | ред. код]

XVI лорд Солтаун командував британською гвардією під час битви під Ватерлоо у 1815 році. ХІХ лорд Солтаун брав участь у Першій світовій війні і потрапив у німецький полон. У 1936 році він став членом палати лордів Парламенту.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Clan Fraser — Scot Clans scotclans.com. Retrieved 31 August 2013
  • Way, George and Squire, Romily. Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs). Published in 1994. Pages 142—143.
  • Standing Council of Scottish Chiefs — Select either «Fraser» or «Fraser of Lovat» clanchiefs.org. Retrieved 31 August 2013.